Виробники електроенергії можуть забезпечувати живлення електричною енергією власні приміщення, дочірні компанії та споживачів по прямій лінії, а її будівництво і експлуатація повинні бути узгоджені з регулятором (ст. 25 Закону про ринок електроенергії), інформує “Юрліга”.
НКРЕКУ затвердила відповідний Порядок узгодження будівництва і експлуатації прямій лінії постановою від 4 вересня 2018 року № 954.
Для отримання погодження будівництва прямої лінії заявник надає в НКРЕКУ наступні документи:
- заяву (за формою, наведеною в додатку);
- техніко-економічне обґрунтування, яке доводить економічні переваги приєднання по прямій лінії в порівнянні із загальним порядком приєднання;
- проект технічних умов та однолінійну схему приєднання по прямій лінії, видані виробником електричної енергії, до якого планується будівництво прямої лінії;
- проект договору про встановлення меж балансової належності та експлуатаційної відповідальності, а також організацію експлуатації прямій лінії і визначення оператора прямої лінії;
- проект договору про розподіл витрат на будівництво прямої лінії між сторонами.
Ці документи розглядаються протягом 30 робочих днів з дня їх отримання, а проект рішення про погодження будівництва прямої лінії виноситься на засідання НКРЕКУ, який проводиться у формі відкритого слухання.
НКРЕКУ може відмовити в узгодженні будівництва прямої лінії, якщо її будівництво і експлуатація перешкоджає виконанню виробником спеціальних обов’язків для забезпечення суспільних інтересів та / або положень про захист прав споживачів, з наданням заявникові відповідного обґрунтування.
Заявник, який отримав погодження будівництва прямої лінії, зобов’язаний, починаючи з дня набрання законної сили рішенням про узгодження будівництва прямої лінії, через кожні 12 місяців письмово інформувати НКРЕКУ про підготовку і процесі будівництва.
У разі зміни даних, які були вказані в заяві на узгодження і документах, заявник, який отримав погодження, повинен повідомляти НКРЕКУ не пізніше одного місяця з дня настання таких змін.
Узгодження будівництва надається на термін до 24 місяців до дати введення прямої лінії в промислову експлуатацію і може бути продовжено за письмовим зверненням заявника.
Електроустановки споживача, приєднані до прямої лінії, і що генерує обладнання виробника повинні бути електрично роз’єднані з електроустановками, які приєднані до електричних мереж системи передачі або системи розподілу, і мати окремі точки комерційного обліку.
Приєднання електроустановок нових споживачів, виробників, інших електричних мереж до прямої лінії не допускається.
Витрати, пов’язані з експлуатацією прямої лінії, несе оператор прямої лінії, якщо інше не визначено в договорі між сторонами, електроустановки яких вона з’єднує.