Порятунок людей у надзвичайних ситуаціях – це відповідальна місія, покладена на апарат Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), його територіальні органи, підпорядковані підрозділи, спеціалізовані формування та підприємства й організації сфери управління. Зважаючи на кількість надзвичайних ситуацій, які виникають щодня, можна зробити висновок, що для України формування культури безпеки серед населення необхідний та вимушений крок для збереження людських життів.
Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнається в Україні найвищою соціальною цінністю.
Стаття 3 Конституції України
Професія рятувальника – благородна, відповідальна і доволі небезпечна. Рятуючи життя інших, рятувальник нерідко ризикує власним добробутом, постійно кидаючи виклик різноманітним надзвичайним ситуаціям, дивлячись лиху, страху, а часто й смерті прямо в очі. Саме тому в усьому світі служби порятунку користуються глибокою довірою та авторитетом серед населення.
Рятувальники України мають Небесну покровительку – ікону Божої Матері «Неопалима Купина», яку вшановують 17 вересня. Цього дня рятувальники відзначають своє професійне свято – День рятівника. Ця професія об’єднує відважних і самовідданих, професіоналізм та постійна готовність допомогти яких дає впевненість у тому, що у скрутну хвилину людина не залишаться наодинці в біді.
Професія доволі нелегка і потребує відповідної фізичної, психологічної, розумової підготовки. Рятувальники діють в абсолютно різних сферах нашого буденного життя, роблячи його більш безпечним і спокійним щодня.
При цьому, ще однією важливою функцією, покладеною на рятувальників, є формування культури безпеки серед населення з метою запобігти виникненню тих чи інших надзвичайних ситуацій (НС).
Формування культури безпеки
Згідно з даними місцевих органів виконавчої влади за І квартал 2018 року в Україні зареєстровано 375 тис. 796 нещасних випадків невиробничого характеру, унаслідок яких потерпіло 376 тис. 552 особи. Зазвичай, причиною цього є нехтування громадянами елементарними правилами безпеки. При цьому, нерідко через людський фактор страждає як сама людина, так і навколишнє середовище.
Формування культури безпеки життєдіяльності мешканців нашої держави може значуще вплинути на зменшення негативної статистики виникнення нещасних випадків. В Україні воно здійснюється:
– у навчально-виховних закладах;
– шляхом отримання відповідних повідомлень через засоби масової інформації;
– шляхом самостійного вивчення пам’яток та іншого інформаційно-довідкового матеріалу з питань цивільного захисту, правил пожежної безпеки в побуті та громадських місцях;
– шляхом звернення до підрозділів ДСНС та органів місцевого самоврядування для отримання інформації про способи та засоби захисту від впливу небезпечних факторів природного або техногенного характеру.
Крім того, рятувальниками здійснюються профілактичні рейди щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, заняття з безпеки життєдіяльності, інформаційно-роз’яснювальна робота серед населення, надаються рекомендації щодо дій у разі тих чи інших ситуацій.
Однак, попри інформаційні можливості населення та застереження ДСНС України статистика доводить, що українці нерідко ігнорують елементарні правила безпеки, що призводить до жахливих наслідків для людини, її майна та довкілля.
Аналіз пожеж в Україні за 7 місяців 2018 року свідчить про те, що більшість випадків НС стається через необережне поводження з вогнем. Упродовж 7 місяців 2018 року в Україні в середньому щодня виникало 205 пожеж, на яких гинуло 5 і отримувало травми 4 людини, вогнем знищувалось або пошкоджувалось 68 будівель і споруд та 11 одиниць транспортних засобів.
Невтішною є ситуація з дотриманням правил поводження людей на водоймах, як у літній період, так і взимку. Загалом станом на 30.07.2018 на водоймах країни потонуло вже 704 людини, з них – 70 дітей. При цьому врятовано 561 громадянин, зокрема 103 дитини. Однак, навіть попри таку моторошну статистику, люди, нехтуючи заборонами, і далі наражають себе на небезпеку.
Щоб не стати жертвою обставин та зберегти своє життя і здоров’я в безпеці, необхідно володіти інформацією про те, як діяти у будь-якій надзвичайній ситуації, та дотримуватися правил безпеки та рекомендацій офіційних установ.
Діти та безпека
Формування відповідального ставлення до власної безпеки має відбуватися протягом усіх етапів життя людини. А розпочинати його варто з раннього дитинства. Часто батьки та педагоги основну свою місію здебільшого вбачають у тому, щоб захищати та оберігати дитину, але дуже важливо підготувати її до самостійного реального життя, в якому небезпека може чатувати скрізь.
Через те, що діти не завжди відчувають небезпеку і не володіють елементарними правилами безпечної поведінки, вони часто стають жертвами трагічних подій.
Зважаючи на це, одним із пріоритетних напрямів діяльності рятувальників є навчання населення, зокрема дітей та підлітків, правилам безпеки життєдіяльності та діям на випадок виникнення надзвичайних подій.
Фахівці ДСНС проводять профілактичну роботу з дітьми, розповідають їм правила поведінки під час пожежі, виявлення підозрілих і вибухонебезпечних предметів, перебування у лісових масивах, відпочинку поблизу водойм тощо.
Проте пам’ятайте, якщо хочете навчити дитину правил безпеки, насамперед виконуйте їх самі.
Перевірки об’єктів із масовим перебуванням людей
Ще одна потенційна загроза для здоров’я та життя людини – об’єкти масового перебування людей. Якщо на такому об’єкті не дотримані вимоги техногенної та пожежної безпеки, то у разі виникнення надзвичайної ситуації може постраждати велика кількість людей.
Державною службою України з надзвичайних ситуацій на виконання протокольного рішення за результатами засідання Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 11 та наказу ДСНС від 29.03.2018 № 202 здійснено позапланові перевірки у 33 тис. 392 закладах станом на 21.08.18.
До проведення перевірок було залучено близько 2300 працівників ДСНС.
За порушення вимог пожежної безпеки та невиконання запропонованих приписами територіальних органів ДСНС заходів до адміністративної відповідальності притягнуто 32 тис. 683 керівники закладів та відповідальні посадові особи.
Крім того, за результатами перевірок подано до адміністративного суду 891 позовну заяву на призупинення експлуатації об’єктів (рис. 3).
Така кількість виявлених порушень демонструє низький рівень розуміння керівниками підприємств та закладів і посадовими особами того, що дотримання прийнятих норм із пожежної та техногенної безпеки – обов’язкова умова, нехтування якою може мати дуже сумні наслідки.
Цивільний захист в умовах децентралізації
Ефективне функціонування системи цивільного захисту в умовах децентралізації влади є одним із найважливіших завдань сьогодення. До повноважень територіальних громад віднесено забезпечення цивільного захисту на відповідній території, одним із шляхів реалізації якого є створення підрозділів місцевої пожежної охорони.
Децентралізація створює добрі можливості для того, щоб мешканці мали швидку і професійну допомогу в екстрених випадках, адже на місцях є повноваження і ресурси створювати муніципальні пожежні команди, добровільні формування з цивільного захисту і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування України» та статтею 19 Кодексу цивільного захисту України).
Тож до основних повноважень органів місцевого самоврядування базового рівня (об’єднаних територіальних громад) віднесено забезпечення гасіння пожеж, що передбачає подальший розвиток наявних та утворення нових пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення місцевої та добровільної пожежної охорони.
На сьогодні майже в усіх регіонах формується волонтерський рух у сфері цивільного захисту та триває підготовка пожежників-добровольців, які поповнюють лави новостворених місцевих пожежних команд для того, щоб забезпечити достатній рівень безпеки населення у найвіддаленіших куточках України.
У січні 2017 року Кабінет Міністрів України затвердив Стратегію реформування системи Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Стратегія реформування ДСНС розрахована на три роки, і окрім створення нових та реформування дійсних пожежно-рятувальних підрозділів місцевої та добровільної пожежної охорони в об’єднаних територіальних громадах (ОТГ), що дасть можливість зменшити час приїзду пожежно-рятувальних підрозділів до 20 хв, передбачає також і технічне переоснащення ДСНС сучасною технікою, щоб загалом поліпшити умови несення служби українських рятувальників та підвищити ефективність функціонування сил цивільного захисту в країні.
Крім того, у межах реформи на території кожної громади також будуть створені Центри безпеки громадян, де дислокуватимуться місцеві пожежні команди та будуть розміщені пожежне депо, кабінет дільничного офіцера поліції, за необхідності – фельдшерсько-акушерський пункт. Розташування оперативних служб в одному місці, дозволить їм одночасно реагувати на надзвичайні події та водночас дасть змогу ОТГ зекономити на утриманні кількох окремих приміщень. Створені Центри безпеки громадян вже довели свою ефективність.
У громадах має сформуватися розуміння власної відповідальності за безпеку своїх мешканців. З цією метою тут проводитиметься превентивна масово-роз’яснювальна та соціальна робота. При цьому, акцент має бути на молодому поколінні, дітях, щоб прищеплювати їм відчуття відповідальності з самого малку.
Безпека людини часто залежить від неї самої. Виконуючи елементарні правила безпеки, можна уникнути фатальних наслідків у більшості випадків.
Треба пам’ятати про те, що діяльність кожної ланки населення має бути спрямована на те, щоб запобігти виникненню надзвичайної ситуації. Громадянин держави повинен дотримуватися рекомендацій рятувальників, навчаючи при цьому безпечній поведінці своїх дітей. Керівники закладів та відповідальні особи мають забезпечити дотримання вимог техногенної та пожежної безпеки на підприємствах, в організаціях та інших закладах масового перебування людей. Органи місцевого самоврядування повинні подбати про безпеку мешканців своєї території. Це стосується і центральних органів влади.