30 жовтня 2018 року на базі Національного університету водного господарства та природокористування було проведено розширене засідання Обласної науково-методичної ради з цивільного захисту, безпеки життєдіяльності та основ медичних знань з залученням викладачів дисципліни „Безпека життєдіяльності” закладів вищої освіти області з теми „Проблема забезпечення населення Рівненської області якісною питною водою” під головуванням завідувача кафедри загально-технічних дисциплін, технологій та цивільної безпеки Рівненського державного гуманітарного університету, кандидата технічних наук Андрія Юсенка.
До організації заходу долучилися науковці кафедри охорони праці та безпеки життєдіяльності НУВГП, котрі підготували ґрунтовні доповіді з питань якості питної води, її властивостей та механізмів очищення. Також у засіданні взяли участь фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, Державної установи „Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України”, Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства „Рівнеоблводоканал” і члени науково-методичної ради.
Проблеми питного водопостачання у Рівненській області тісно пов’язані з господарськими та екологічними проблемами. Одним із основних факторів, що безпосередньо впливають на стан здоров’я населення є якість питної води, яку воно споживає. Проблема забезпечення населення питною водою, що відповідає нормативним вимогам визначається якістю води у джерелах водопостачання та технічним станом основних фондів централізованих джерел водопостачання та водовідведення.
Таким чином, перш за все, необхідно звернути увагу на забезпечення відповідності якості питної води із централізованих джерел водопостачання нормативним вимогам за показниками, які забезпечують фізіологічну повноцінність води та здоров’я населення. Потрібно вжити комплекс заходів, що повинні бути розроблені з врахуванням природних особливостей якості води, існуючих екологічних проблем та санітарно-технічного стану об’єктів водопостачання в районах області.
Щодо вирішення вищезгаданих проблем актуальними став виступ Марти Гоч, завідувача відділом епідеміологічного нагляду за неінфекційними захворюваннями Державної установи „Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України”, з теми „Якість питної води в Рівненській області. Система моніторингу”. У виступі доповідач назвала райони, що не відповідають нормам за санітарно-епідеміологічними показниками та зазначила, що у області функціонує 545 об’єктів централізованого водопостачання. У співдоповіді Віктор Филипчук, професор, завідувач кафедри охорони праці та безпеки життєдіяльності і Галина Туровська, кандидат технічних наук, доцент кафедри охорони праці та безпеки життєдіяльності Національного університету водного господарства та природокористування – „Питна вода та шляхи підвищення її якості та безпечності”, розповіли про хімічні властивості води, знезараження, доочищення води та її вплив на організм людини. Сергій Мартинов, кандидат технічних наук, завідувач кафедри водопостачання, водовідведення та бурової справи НУВГП, ознайомив присутніх із питанням знезалізнення підземних вод.
Сергій Вовчук, начальник НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області полковник служби ЦЗ, зазначив, що проблема забезпечення якісною питною водою надто важлива, від її вирішення залежить здоров’я наших людей і майбутніх поколінь, проте для вирішення цієї проблеми необхідні спільні зусилля держави, органів місцевого самоврядування та громадськості.
Оскільки на засіданні були присутні викладачі, актуальним було зазначити питання про стан викладання безпекових дисциплін в закладах вищої освіти області та підвищення кваліфікації викладачів БЖД на базі Інституту державного управління у сфері ЦЗ. Детально на цьому питанні зупинився Андрій Юсенко, голова ради, завідувач кафедри загально-технічних дисциплін, технологій та цивільної безпеки Рівненського державного гуманітарного університету, кандидат технічних наук. Також науковець ознайомив присутніх з листом Міністерства освіти і науки України 01/9-234 від 13.04.2018 „Щодо навчання студентів з питань безпеки життєдіяльності”.
Підсумовуючи акцентоване, слід зазначити, що вирішення проблем питного водопостачання потребує комплексного підходу. У першу чергу, система забезпечення населення питною водою гарантованої якості повинна базуватися на впровадженні сучасних технологій водопідготовки, споруд, реагентів, матеріалів та обладнання, а також відновленні мережевих систем розподілу питної води. Особливої уваги потребує питання розробки нових ефективних методів очищення природних вод та удосконалення існуючих технологічних процесів очистки питної води. Крім того, альтернативними шляхами вирішення проблеми забезпечення населення якісною питною водою є застосування систем локального доочищення водопровідної води, бюветів, виробництво бутильованих вод.
Засідання пройшло в атмосфері небайдужості, взаємозацікавленості і активного обміну думками. Для методичного супроводу викладання дисципліни „Безпеки життєдіяльності” члени ОНМР підготували методичні матеріали, що були запропоновані учасникам семінару.
Алла Тищенко,
методист обласного кабінету Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Рівненської області