Багатьом людям знайомий стан умовного комфорту, коли начебто все є: ти лежиш на дивані, бездумно клацаєш канали, ходиш на роботу, тобто живеш, як усі, але при цьому твоїм постійним супутником є невдоволення життям, оточенням, начальством і далі за списком. Це дуже підступний стан, коли думаєш, ніби все добре, що нічого не треба робити і все непогано саме по собі склалося. Проте ніщо не стоїть на місці, і якщо ти не виходиш із „зони комфорту”, щоб розвиватися і перейти на новий, вищий щабель розвитку, то рано чи пізно деградуєш і скотишся вниз.
Які ж причини того, що людина не хоче вмиватися, розчісуватися, спілкуватися з друзями? Чому вона почувається млявою, знесиленою і втомленою? Рушійною силою повноцінної активності є емоції. Саме вони спонукають прокидатися, радісно зустрічати новий день, працювати з натхненням. Ми насолоджуємося ранковою кавою, спілкуванням з колегами, радіємо смачному обіду і вечірнім зустрічам з друзями. Проте особливість людського організму така, що він не може завжди перебувати у емоційному стані. Тому настає стан апатії, який дає можливість перепочити та набратися сил.
Апатія – симптом, який проявляється у відчуженості, байдужості до подій навколо, а також у відсутності бажання що-небудь робити. Найчастіше виникає після стресових ситуацій як захисний механізм психіки, який не дає “зламатися” від нервового перенапруження.
У деяких людей апатія – риса характеру, яка виражається в низькій активності, як соціальній, так і професійній. Такі люди зазвичай не надто амбітні і життя їхнє одноманітне.
Це захворювання викликане порушенням життєвого ритму внаслідок недосипання, виснажливої роботи, психологічного напруження, нервових стресів, надмірних фізичних навантажень. Повна апатія – це своєрідне прохання організму про допомогу, сигнал про те, що він потребує перепочинку та відновлення. Якщо людина сама довго не може впоратися з апатією – потрібна допомога кваліфікованого фахівця.
Щоб взяти себе в руки і врятуватися від цієї недуги, необхідно попрацювати над собою. Пропонуємо декілька правил для подолання апатії:
1. Звичний розклад дня — ламаємо його.
Зробіть щось таке, чого ви не робили раніше. Для кожного це може бути щось своє. Наприклад, зробіть зарядку або поснідайте борщем. Подумайте, чого б вам хотілося, але на це ніколи не вистачало часу.
2. Наша пісня гарна й нова… починаємо з кінця.
Це може перетворити будь-який рутинний проект на щось цікаве і веселе. Особливо добре ця техніка працює з роботою, яка має бути написана. Скомпонувати кінець і початок буде набагато легше, ніж думати думу над тим, як же все-таки його почати. І ще один позитивний момент: практично зникає страх початку роботи.
3. Змінюємо середовище.
Перейдіть у іншу кімнату, оточіть себе новими предметами, чимось незвичним. Наприклад, можна запалити свічку. У школі завжди проводять уроки у різних кабінетах, а вчителі викладають кожен свій предмет. Це додає ентузіазму.
4. Гумор.
Мабуть, вже всі чули про цілющу силу гумору та усмішки, і це можна використати в роботі. Коли відчуваєте, що в голові зовсім порожньо, а рівень концентрації вперто не хоче підніматися з позначки нуль чи, навіть, мінус один — відволічіться не на довго, згадайте щось справді смішне, або знайдіть для себе щось таке, що вас точно розвеселить.
5. Прогулянка.
Якщо всі попередні методи не допомогли, не засмучуйтесь, виходьте на прогулянку або на пробіжку. Вона може бути не довга, але свіже повітря точно зробить свою справу!
6. Відпочинок.
Якщо ви випробували все, а світло в кінці тунелю так і не з’явилося і працювати все дедалі важче, хочу поставити вам одне питання: „А коли ви відпочивали останнього разу?”. Можливо, відповідь простіша, ніж здається, і потрібно дозволити собі розслабитись? Часто це допомагає краще за всі методики.
Загалом, зробіть хоч щось: підіть навчатися, захопіться чимось новим, влаштуйтеся на нову роботу. Головне, щоб була змога відповісти на питання, навіщо вам це потрібно. Користуйтеся своїми мріями й цілями. Дійте вже: не чекайте до завтра, понеділка або першого числа. Змінюйте життя вже зараз!
Алла Тищенко,
методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області