Вода – це одна з ключових хімічних сполук, з якою будь-яка жива істота на планеті Земля знайомиться відразу у свій перший день існування. Вода – це те, що змінює та безкінечно впливає на усі екосистеми у світі, та на людину як один з елементів екосистеми
Безліч досліджень, праць, життів присвячено за весь час існування людства феномену води, однак відповідей і досі ніхто не знайшов.
Ні для кого не секрет, що вже досить давно наша планета потерпає від дефіциту водних ресурсів. І процес скорочення обсягів води у світі є неспинним та незворотним. Мільйони людей намагаються знайти причини цього явища, борються за зупинення процесу тощо. Однак усі є безсильними проти швидкого скорочення обсягів водних запасів.
Ситуація в Україні
Україна не є винятком. Звісно, наша держава – не пустельна країна, яка вимушена імпортувати воду, однак обсяг національних водних ресурсів недостатній для забезпечення усіх сфер життя громадян водою в достатній кількості.
Дедалі помітнішою проблемою стає якість води, яку ми маємо. В одній із попередніх публікацій уже досліджувалось питання якості води в малих українських водоймах. У цьому матеріалі хотілося б більше уваги приділити якості споживчої води, тобто тієї, яку наші громадяни споживають щодня.
Отож, знайдімо відповідь на питання, яку воду сьогодні п’ють українці? Кип’ячену, фільтровану, розливну – варіантів, які можна почути, особливо від мешканців міст, насправді багато. Майже ніхто в Україні не вживає воду з природних джерел. Навіть у селах люди масово відмовляються споживати сиру воду з колодязів, а надають перевагу або кип’яченій, або придбаній – мінеральній, природній.
Зовсім інше ставлення до води, яка потрапляє до квартири по трубах. Більшість наших співгромадян переконані, що водопровідну воду можна використовувати лише для господарсько-побутових потреб, а не для приготування їжі.
За останні роки хімічний та біологічний склад водних ресурсів в Україні суттєво змінився
Зрозуміло, що за останні роки хімічний та біологічний склад води в Україні суттєво змінився. Це стосується, перш за все, поверхневих вод – річок, з яких вода постачається в оселі великих міст. Якщо вона й придатна для споживання, то користі від неї однозначно мало, інша річ – вода сьогодні не лише засіб втамувати спрагу, а й товар. Такий самий, як лимонад, сік чи пиво. Тому всі сучасні розмови про якість води так чи інакше стосуються бізнесових інтересів: виробників різноманітних фільтрів або бутельованої води, засобів її дезінфекції або пом’якшення. І навіть власників заводів, які забруднюють навколишнє природне середовище неконтрольованими стоками. А якщо до всього додати ще й недостатнє очищення, хлорування, застарілі іржаві труби мереж водопостачання, то ми маємо воду, яку спеціалісти називають «майже безпечною». Проте не зовсім зрозуміло, де межа між водою «майже безпечною» і «небезпечною»?
Контроль якості
Контролю в Україні підлягає вода, призначена для задоволення питних і господарсько-побутових потреб на всіх стадіях її виробництва та доведення до споживачів, а також об’єкти централізованого питного водопостачання, в тому числі очисні споруди, насосні станції, водопровідні мережі, пункти для розливання питної води (зокрема пересувні), інші об’єкти нецентралізованого питного водопостачання.
Основні показники, яким має відповідати вода та які вимірюють у спеціалізованих лабораторіях, визначені у нормативному документі «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10). Цей документ було запроваджено у 2010 році з метою поступового наближення українського законодавства щодо якості води, що постачається, до вимог Директиви Європейського Союзу 98/83/ЄС.
Метою цих санітарних норм є захист здоров’я споживачів питної води всіх вікових груп і впродовж усього життя від шкідливого впливу будь-яких забруднень шляхом забезпечення її безпечності та чистоти.
Згідно із зазначеним документом, вода, призначена для споживання людиною (питна вода) – це вода, склад якої за мікробіологічними, паразитологічними, хімічними, фізичними та радіаційними показниками відповідає гігієнічним вимогам (з водопроводу – водопровідна, фасована, з бюветів, пунктів розливу, шахтних колодязів та каптажів джерел), призначена для використання споживачами для задоволення фізіологічних, санітарно-гігієнічних, побутових та господарських потреб, а також для виробництва продукції, що потребує використання питної води.
Цікавим є також той факт, що і Директива Європейського Союзу 98/38/ЄС, і державні санітарні норми не вважають питну воду харчовим продуктом у системі питного водопостачання та в пунктах відповідності якості питної води – місцях відбору проб, де якість питної води має відповідати вимогам цих санітарних норм. Харчовим продуктом вважається фасована питна вода у герметично закритій споживчій тарі різних форм та конструкцій, що придатна для безпосереднього вживання без необхідної подальшої обробки.
Питні води природні й не можуть бути об’єктом будь-якої обробки, крім тієї, що дозволена для обробки вод природних мінеральних, а також наступної, що використовується для:
- зниження вмісту та/або видалення розчинених газів безреагентними методами (у результаті можлива зміна водневого показника);
- насичення діоксидом вуглецю (може змінюватися водневий показник);
- зниження вмісту та/або видалення нестабільних компонентів марганцю, заліза, сірки, карбонатів у надлишку відносно кальцієво-карбонатної рівноваги за нормальних умов і температури та тиску безреагентними методами;
- окиснення повітрям та киснем;
- збільшення та/або зниження температури;
- зниження та/або видалення радіоактивних елементів безреагентними методами;
- знезараження фізичними методами.
Моніторинг якості
Джерела питного водопостачання мають бути надійно захищені від забруднень згідно з вимогами законодавства; однак та ж сама мета може бути досягнута за допомогою застосування належних водоочисних заходів перед постачанням питної води, за цих умов може бути встановлений жорсткіший порядок проведення моніторингу.
Джерела питного водопостачання мають бути надійно захищені від забруднень згідно з вимогами законодавства
Моніторинг якості вихідної води проводять протягом належного часу для того, щоб визначити межі коливання показників її якості. У разі використання поверхневої води як вихідної, моніторинг має показувати її якість, як мінімум, впродовж трьох років.
Якість вихідної води повинна забезпечувати відповідність одержуваної питної води вимогам санітарних норм з використанням необхідних сучасних технологій водопідготовки або без них.
Також Державні санітарні норми у додатках визначають велику кількість показників, на предмет яких здійснюють аналіз води, що постачається споживачам. Вимірювання цих показників здійснюється лабораторними методами відповідно до встановлених програм моніторингу.
Отже, питна вода в Україні вважається безпечною та чистою, якщо вона, по-перше, не вміщує будь-які мікроорганізми, паразити та будь-які речовини, які, у сукупності або концентрації, становлять потенційну загрозу для здоров’я споживачів. По-друге, якщо вона відповідає вимогам додатків до Державних санітарних норм і якщо відповідно до положень цих санітарних норм щодо якості питної води у пунктах відповідності якості питної води вживаються всі інші заходи, необхідні для забезпечення такої якості питної води, що буде відповідати потребам людини.
Причини низької якості води
Звісно, як завжди, на папері, у документах все завжди гарно та безпечно. Та чи допомагає це українцям дійсно споживати безпечну для їхнього здоров’я воду – питання, на жаль, риторичне. Адже водні ресурси України перебувають сьогодні під надзвичайно потужним антропогенним та природним впливом, що суттєво ускладнює процес забезпечення води належної якості.
Наприклад, на якість питної води централізованого водопостачання негативно впливає незадовільний стан водопровідних споруд і мереж, відсоток їхньої зношеності, несвоєчасне проведення капітальних та поточних планово-профілактичних ремонтів тощо. Значна частина сільського населення споживає без очищення воду з колодязів та індивідуальних свердловин, не маючи інформації про якість цієї води. При цьому значно зросло нітратне забруднення ґрунтових вод, які заповнюють колодязі та свердловини.
Причин низької якості питної води насправді багато. І як швидко вдасться пити воду прямо з крану або з колодязю, не піддаючи її додатковій термічній обробці, – на жаль, поки не відомо.
Проте є одна надзвичайно переконлива теза, якої варто дотримуватися кожному громадянину нашої держави: хочеш мати якісну воду, зроби все для того, щоб її не забруднити!
Леся КАРНАУХ, експерт з питань охорони довкілля