Події понад 32-річної давнини ніколи не зітруться з пам’яті ні сучасних, ні наступних поколінь. Чорнобильська катастрофа є болем і проблемою всієї громадськості. Наприкінці 1986 року реактор накрили саркофагом задля запобігання розповсюдженню радіоактивних часток. Укриття було збудоване добровольцями та мобілізованими солдатами, яких пізніше назвуть ліквідаторами. 14 грудня 1986 року – це ще й день подолання найбільшої техногенної катастрофи. І тепер цього числа вже традиційно вшановують пам’ять тих, хто пожертвував своїм життям, захищаючи нас від атомного лиха, а також висловлюють щирі слова подяки всім ліквідаторам за мужність і героїзм. Ця пам’ятна дата була затверджена указом президента України 10 листопада 2006 року.
Ті, хто вважають 14 грудня своїм святом, вже давно називають цей день Днем ліквідатора. Ще в 1986 році учасники ліквідації зібралися разом, щоб відзначити свою першу перемогу, а 1994 року громадські організації чорнобильців України звернулися з листом до керівників держави, у якому запропонували заснувати в календарі День учасників ліквідації чорнобильської катастрофи. Тоді офіційне рішення не було прийняте, але ліквідатори самостійно почали відзначати цю дату. Святкування було дозволене офіційно: від силових структур виділялася почесна варта, покладалися вінки від керівників держави, іноземних посольств і громадських організацій, але цей день не визнавали на державному рівні.
За роки, що минули, ми всі пройшли складний шлях усвідомлення і переосмислення величезного комплексу проблем, який пов’язаний з використанням високих і, нерідко, небезпечних технологій. Незмінним залишається лише одне – найглибша повага до людей, які закрили собою світ від атомного лиха, що вирвалося зі зруйнованого четвертого блоку ЧАЕС. Їхній подвиг неможливо переоцінити – як не можна переоцінити значення того, що вони зробили. Їхній героїзм, патріотизм і професійна майстерність перевірені часом.
Вшановуючи учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ми схиляємо голови перед пам’яттю загиблих героїв, які, рятуючи українців, а також громадян інших країн від ядерної небезпеки, жертвували найдорожчим – своїм здоров’ям і життям.
Хай залишиться у минулому й ніколи не повториться жах чорнобильської катастрофи, а пам’ять про ті події навчить нас цінувати мир, спокій і процвітання.
Алла Тищенко, методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області