Відповідність державним нормам, ані українським, ані європейським, не є достатніми умовами для перемоги в конкурентній боротьбі. Конкуренція вимагає набагато більшого. В умовах вільних ринків конкурують ті, хто більшою мірою задовольняє бажання споживача. Час цінової конкуренції, навіть в умовах економічних криз, уже минув
Державні норми не мають стосунку до конкурентоспроможності підприємств, їхньої продукції та економіки. Вони встановлюють лише мінімальні вимоги для забезпечення безпеки для людей, майна та довкілля.
Споживач прагне обирати товар максимально безпечний і якісний, який задовольняє його критеріям вибору. Екологічні критерії конструкцій, матеріалів і виробів для будівництва (надалі – будматеріали), такі як енергоефективність, хімічна безпека, надійність, економічність, є одними з основних.
А як там, у Європі та у світі?
Екологічна сертифікація та маркування будматеріалів розвивається у понад 60 країнах світу як багатокритеріальні системи за схемою згідно з вимогами міжнародного стандарту ISO 14024.
ІSO 14024:2018 Екологічні маркування та декларації. Екологічне маркування 1 типу. Принципи та методи. Цей стандарт встановлює вимоги до схеми сертифікації, органу з екологічного маркування (орган з оцінки відповідності), розробляння й прийняття екологічних критеріїв оцінювання життєвого циклу продукції різноманітних категорій. Перша версія ІSO 14024 була прийнята 1999 року. Останній перегляд стандарту було завершено цьогоріч.
Потреба в екологічно сертифікованій продукції для будівництва зростає практично в усіх країнах світу у зв’язку з розвитком зеленого будівництва і в приватному, і в державному секторах.
Зелене будівництво (green building) – підхід до проектування, будівництва і експлуатації будівель, що містить ряд архітектурно-проектних рішень, заходів, вимог до будматеріалів, устаткування і виробів для оздоблення згідно з чітко встановленими критеріями екологічних стандартів.
Відповідність державним нормам, ані українським, ані європейським, не є достатніми умовами для перемоги в конкурентній боротьбі. Конкуренція вимагає набагато більшого. В умовах вільних ринків конкурують ті, хто більшою мірою задовольняє бажання споживача. Час цінової конкуренції, навіть в умовах економічних криз, уже минув
Державні норми не мають стосунку до конкурентоспроможності підприємств, їхньої продукції та економіки. Вони встановлюють лише мінімальні вимоги для забезпечення безпеки для людей, майна та довкілля.
Споживач прагне обирати товар максимально безпечний і якісний, який задовольняє його критеріям вибору. Екологічні критерії конструкцій, матеріалів і виробів для будівництва (надалі – будматеріали), такі як енергоефективність, хімічна безпека, надійність, економічність, є одними з основних.
Під час здійснення публічних закупівель замовники здебільшого посилаються на екологічні стандарти та маркування у якості критеріїв відбору як на більш надійні, що дозволяють оцінити продукцію за великим набором показників на всіх стадіях її життєвого циклу.
У нашій країні також стаття 22 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) передбачає необхідність застосування заходів із захисту довкілля до предмета закупівлі.
Закон вказує на те, що документація конкурсних торгів повинна містити посилання на стандарти, що визначають характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов’язану з товарами, роботами або послугами. Згідно з цією нормою, замовники можуть посилатися на стандарти, які встановлюють критерії до предмета закупівель, в тому числі щодо його характеристик (наприклад, енергоефективність, екологічність, функціональні характеристики, безпека, біологічний розклад та інші екологічні характеристики).
Згідно з Законом, необхідність застосування заходів із захисту довкілля визначається в залежності від предмета закупівель і може передбачати:
- дотримання учасником тендерних процедур вимог природоохоронного законодавства;
- наявність на виробничих потужностях учасника тендерних процедур дієвої системи екологічного керування згідно з ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT) Системи екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосовування;
- досягнення в процесі експлуатації (споживання, використання, будівництва чи реконструкції) предмета закупівлі встановлених показників впливів на довкілля;
- відповідність хімічних речовин та їхніх сумішей встановленим показникам впливів на довкілля за класом і категорію небезпеки відповідно до системи ООН з класифікації та маркування хімічних речовин і сумішей (СГС, англ. GHS)
- наявність у предмета закупівлі певних екологічних характеристик згідно з ДСТУ ISO 14021;
- відповідність предмета закупівлі вимогам екологічних стандартів та критеріїв оцінювання життєвого циклу згідно з ДСТУ ISO 14024;
- досягнення показників екологічної результативності згідно з вимогами стандарту «Зелений офіс».
На сайті http://infobox.prozorro.org/ у розділі «Доступно про публічні закупівлі» розміщені Методичні рекомендації щодо визначення необхідності та застосування заходів із захисту довкілля до предмета закупівлі. Документ розроблений з метою забезпечення визначення необхідності застосування заходів із захисту довкілля до різних предметів закупівлі, зокрема у будівництві, відповідно до положень статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» і має інформаційний, рекомендаційний та роз’яснювальний характер.
Застосування заходів із захисту довкілля до предмета закупівлі вимагає і Директива 2014/24/ ЄС Європейського Парламенту і Ради ЄС від 26.02.2014 про державні закупівлі та законодавство про публічні закупівлі багатьох країн світу.
Потенціал застосування цього критерію в Україні має бути посилений до 2020 року згідно зі Стратегією реформування системи публічних закупівель («дорожня карта»), що затверджена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 175-р на виконання зобов’язань України щодо Угоди про асоціацію з ЄС.
Згідно зі статтею 152 Угоди про асоціацію Україна – ЄС, Україна зобов’язана до 2020 року впровадити в систему закупівель на законодавчому рівні вимоги, що забезпечать більшу інтеграцію екологічних критеріїв на основі відповідних стандартів до виконавців або до закуповуваних для державних потреб товарів, послуг чи робіт.
Екологічно сертифіковані будматеріали в Україні
В Україні система екологічної сертифікації та маркування згідно з ІSO 14024 представлена знаком маркування «Зелений журавлик». Її стандарти встановлюють критерії для оцінювання екологічних переваг продукції різних категорій і розробляються на базі профільного технічного комітету стандартизації ТК 82 «Охорона довкілля».
Екологічні стандарти на будівельну продукцію розробляються на кожну з категорій окремо, на основі найкращих доступних технологій, але, в будь-якому разі, вони містять критерії, за якими оцінюються:
- ефективність екологічної політики та результативність управління екологічними аспектами життєвого циклу продукції;
- показники енергоефективності, фізико-технічних характеристик, довговічність матеріалу (виробу) тощо;
- показники ефективної питомої активності природних радіонуклідів матеріалу (виробу);
- складники за класами та категоріями небезпеки згідно з Регламентом (ЄС) № 1272/2008 CLP (Регламент (ЄС) № 1272/2008 про класифікацію, маркування та пакування речовин та сумішей (CLP), що адаптований до узгодженої на глобальному рівні системи класифікації та маркування хімічної продукції (GHS). 26 класів небезпеки проти 4, за якими проходить оцінювання в Україні, вміст яких обмежується;
- показники енергоємності технологічного процесу виробництва;
- показники споживання водних та інших ресурсів у технологічному процесі виробництва;
- показники екологічних впливів виробничої діяльності та обсягів утворюваних відходів виробництва та споживання;
- придатність виробу та його пакування до повторного перероблення тощо.
Під час розроблення стандартів української системи екологічної сертифікації та маркування враховуються вимоги Регламентів (ЄС) № 305/2011 (Регламент (ЄС) № 305/2011 щодо поширення на ринку ЄС будматеріалів), № 1907/2006 REACH (Регламент (ЄС) № 1907/2006 про реєстрацію, оцінку, авторизацію й обмеження хімічних речовин та препаратів (REACH) щодо готової продукції, прогресивні технології більш чистого виробництва, а також вимоги екологічних критеріїв системи екологічної сертифікації та маркування ЄС Ecolabel EU та інших аналогічних систем європейських країн, США, Канади тощо.
На сьогодні у категорії «Будівельні матеріали та вироби» впроваджені екологічні стандарти для бетону та виробів з бетону, виробів керамічних, віконних та дверних конструкцій, матеріалів теплоізоляційних, лакофарбових матеріалів, сумішей будівельних сухих, гіпсокартону, прокату сталі
Обираючи більш безпечні будівельні конструкції, матеріали чи вироби, споживач хоче бути впевнений у тому, що задекларована виробником «безпечність» відповідає дійсності. Тому він надає перевагу саме сертифікованій продукції, позначеній екологічним маркуванням на законних підставах.
Центр екологічної сертифікації та маркування (ВГО «Жива планета») представляє Україну в GEN з 2004 року знаком екологічного маркування «Зелений журавлик». З 2010 року ВГО «Жива планета» успішно пройшла міжнародну сертифікацію GEN Internationally Coordinated Ecolabelling System (GENICES) і стала одним з підписантів Багатосторонньої Угоди про взаємне визнання результатів оцінки відповідності (ММRA) між органами з екологічного маркування – членами GEN.
Сертифікація GENICES підтвердила, що українська система сертифікації та маркування відповідає вимогам ISO 14024. Визнання результатів оцінювання між органами з екологічного маркування забезпечує визнання екологічних переваг сертифікованої продукції на світовому рівні та спрощує торговельні відносини між країнами.
Це надає додаткову можливість українським експортерам отримати право на застосування знаку екологічного маркування іншої регіональної або національної програми (регіону чи країни, куди експортується продукція) за спрощеною процедурою.
Імпортована в Україну екологічно сертифікована продукція також може пройти підтвердження за спрощеною процедурою та отримати право на застосування українського знаку екологічного маркування.
Світлана БЕРЗІНА, ВГО «Жива планета», експерт Програми ООН з навколишнього середовища зі сталого споживання та виробництва
http://www.ecolabel.org.ua