Ми звикли до того, що собака-рятувальник – вірний друг і помічник у роботі служби порятунку будь-якої країни, який здатен відшукати потерпілого в найекстремальніших умовах. Але життя рятують не лише собаки, а й спеціально навчені поросята.
Міні-піг Олівер став рятувальником завдяки своїй власниці та тренеру Сусанні Дурнековій, яка є членом Кінологічного рятувального об’єднання Словацької Республіки. Пані Сусанна погодилася на інтерв’ю «НС +» та розповіла про експеримент з тренуванням поросятка та що з цього вийшло.
– Ми звикли, що підопічними кінологів-рятувальників, є собаки, проте відомі випадки, коли для служби порятунку тренують й інших тварин, зокрема свиней. Розкажіть про свій експеримент з тренуванням поросятка Олівера, хто був його ініціатором і з якою метою почали тренувати свиню?
– Це була моя ініціатива. Коли помер мій золотистий ретривер Тара, я не знаходила собі місця, було так порожньо і сумно… Тоді й з’явилася ідея спробувати тренувати маленьких поросят. Я сказала про це своєму чоловікові, й трохи згодом він надіслав світлину пухнастої готингенської свині. Відтоді вона з нами.
Спершу я не планувала готувати Олівера для реальної роботи рятувальника. Просто мені було цікаво побачити, що з цього вийде, а його вміння я хотіла демонструвати дітям у дитячих садочках, школах, а також публіці, як доповнення до шоу з собаками.
– Поясніть, у чому унікальність свиней-рятувальників та які породи, як правило, використовують для рятувально-пошукових робіт?
– Не хочу вас розчарувати, однак я не знаю таких порід, які можна використовувати для рятувальних робіт, окрім Олівера. Олівер – шотландська свиня і він дуже винахідливий, особливо якщо хоче їсти. Поросята – прекрасні компаньйони як вдома на дивані, так і під час довгих прогулянок. Вони є не менш сприйнятливими, ніж будь-яке інше живе створіння.
– Як довго триває ваш експеримент з тренуванням Олівера та які результати маєте на сьогодні? Чи задоволені ви ними?
– Я займаюся тренуванням Олівера майже два роки. Він уже виконує основні команди: «сісти», «лягти», «підвестися», «повернутися на місце», «підійти до мене», «зупинитися», «ближнє світло», «тунель» тощо. Пошук він здійснював лише на коротких дистанціях.
На жаль, у полі його зору постійно перебуває щось смачненьке, що робить його увагу розсіяною. Наприклад, квітка кульбаби може настільки привабити Олівера, що він стає глухим і нічого, окрім своїх ласощів, не помічає. Та, попри це, я задоволена результатом.
Оліверу зараз п’ять років і він живе життям домашнього улюбленця.
– Скільки часу потрібно, щоб підготувати свиню-рятувальника до виконання службових завдань?
– Цього сказати напевне не можу, оскільки ще не закінчила тренувати своє порося.
– У чому полягають особливості утримання свині-рятувальника? Чи дружньо до Олівера ставляться колеги-собаки?
– В утриманні свині є свої плюси й мінуси. Якщо у вас подвір’я, повне соковитої трави, витрати на харчування тварини будуть мінімальними. Але не кожне порося буде ніжно ставитися до газону, як це робить наш Олівер.
А взагалі, Олівер мешкає на подвір’ї з нашими собаками та спить, згорнувшись калачиком.
– Тренувати свиней-рятувальників зможе кожен професійний кінолог, чи для цього потрібні якісь особливі знання, навички, своєрідний підхід до роботи?
– Це доступно кожному, у кого вистачить терпіння, наполегливості й досвіду.
– Як вважаєте, чи варто у службах порятунку тренувати, окрім собак, свиней?
– Я вважаю, що собака – незамінна у рятувальних роботах.
– Що ви можете порадити та побажати українським кінологам-рятувальникам, які наважаться взяти собі підопічних-свиней?
– Багато терпіння та винахідливості!
– Ваші побажання усім читачам журналу напередодні Нового, 2019-го, року, який, за східним гороскопом, буде роком Жовтої Земляної Свині.
– Свині приносять удачу, тому нехай наступний рік буде найщасливішим.
Бажаю, щоб ми поважали й щиросердечно любили кожну живу істоту на планеті!
Підготувала Аліна ЖУК