На круглому столі «На шляху до відродження Чорнобильських територій», що був організований Державним агентством України з управління зоною відчуження спільно з Народицькою територіальною громадою та райдержадміністрацією за підтримки проекту iCLEAR, експерти з України, Великобританії та Японії розглянули останні отримані результати радіаційного обстеження земель Народицького району і обговорили проблемні аспекти їх резонування.
«Місцева громада звернулась до нас із проханням повернути територію Народицького району до господарського вжитку. В Україні наразі немає необхідного для цього механізму. Перед нами зараз постало непросте завдання, але ми шукаємо вирішення спільно з місцевими громадами і міжнародною спільнотою», – розповів Голова ДАЗВ Віталій Петрук.
Під час заходу було представлено резюме наявних знань та попередню оцінку сучасної радіоекологічної ситуації у Народицькому районі. Зокрема, за результатами дослідження фахівцями ДСП «Екоцентр» щільності забруднення ґрунту у 4 населених пунктах району, віднесених до зони відчуження, лише 1 село району все ще має належати до відселених територій.
Окрім того, науковці з Японії представили досвід своєї держави з повернення земель, що були радіоактивно забруднені внаслідок аварії на АЕС «Фукусіма-1», до господарського вжитку. За їхніми словами, головним критерієм для прийняття рішення про повернення земель населенню в Японії стала зовнішня доза опромінення, яка не має перевищувати 20 мЗв/рік. Середня доза для населення, що повернулося на очищені території становить близько 3,2-5 мЗв/рік.
Під час обговорення експерти визначили орієнтовний перелік питань, які потребують вирішення. Перш за все, це створення нормативно-правових умов для такого процесу, а також розробка методики вивчення забруднення сільськогосподарських угідь та міграції радіонуклідів у продукти харчування.
За словами науковців, для населених пунктів вирішальними стануть результати дозиметричної паспортизації, а сільськогосподарські землі мають повертатися в ужиток за іншим механізмом. Методика їхнього радіаційного обстеження має бути допрацьована. Окрім того, треба врахувати наявність на цій території об’єктів природно-заповідного фонду.
Також велика увага має бути приділена роботі з громадськістю. Наприкінці осені у районі розпочалося соціологічне дослідження задля визначення ставлення громадян до ідеї повернення земель до господарського вжитку. Також експерти розглядають потребу проведення інформаційної кампанії щодо природи радіації та її реального впливу на людину.
Джерело: офіційний сайт ДАЗВ України