15 січня 2019 року відбулося засідання Рівненської обласної науково-методичної комісії з цивільного захисту, безпеки життєдіяльності та основ медичних знань. Саме таку назву отримала колишня Обласна науково-методична рада з ЦЗ, безпеки життєдіяльності та основ медичних знань у світлі вимог сучасних нормативно-правових актів. Цьогоріч підсумкове засідання відбулося на базі кабінету цивільного захисту Рівненського державного гуманітарного університету.
Андрій Юсенко, завідувач кафедри загальнотехнічних дисциплін, технологій та цивільної безпеки РДГУ, кандидат технічних наук, доцент, голова науково-методичної комісії, довів до учасників заходу наказ Навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД Рівненської області від 11.01.2019 року № 4, що затверджує Положення про Рівненську обласну науково-методичну комісію. Положення та склад комісії також погоджено з Управлінням з питань НС та ЦЗН Рівненської облдержадміністрації та Управлінням освіти і науки обласної державної адміністрації, адже саме при згаданих управліннях у грудні 1999 року було створено громадську організацію. Цього року комісія святкуватиме ювілей – 20-річчя від дня створення.
Сергій Вовчук, начальник НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області, полковник служби ЦЗ, відзначив активну співпрацю освітніх закладів з фахівцями навчально-методичного центру в напрямку проведення заходів згідно з Планом роботи науково-методичної ради на 2018 рік. Зокрема, здійснення моніторингу викладання дисциплін „Безпека життєдіяльності” та „Цивільний захист” у вищих закладах освіти області й надання методичної допомоги в організації освітнього процесу, проведення практичних семінарів із залученням викладачів ВНЗ області, акцій та представницьких заходів, здійснення рецензування та видання підручників, посібників з навчання усіх категорій населення діям в умовах надзвичайних ситуацій.
„Мета безпечної професійної діяльності – сформувати у людини свідоме й відповідальне ставлення як до питань особистої безпеки, так і безпеки тих, хто її оточує, навчити молодь розпізнавати й оцінювати потенційні небезпеки, визначати шляхи надійного захисту від них, уміти в разі потреби надати допомогу собі та іншим, а також оперативно ліквідовувати наслідки прояву небезпеки у різноманітних сферах людської діяльності”, – зазначив Сергій Вовчук.
Завідувачка обласного методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області звернула увагу присутніх на вимоги наказу МВС України від 16.10.2018 № 835 „Про затвердження Типового положення про територіальні курси ЦЗ, навчально-методичні центри ЦЗ та безпеки життєдіяльності”, котрий, на жаль, не акцентує увагу на створенні та діяльності науково-методичних об’єднань викладачів кафедр та циклових комісій закладів вищої освіти.
Ігор Риженко, кандидат технічних наук, доцент кафедри цивільно-правових дисциплін, поділився досвідом з покращення викладання безпекових дисциплін у Міжнародному економіко-гуманітарному університеті ім. академіка С. Дем’янчука завдяки співпраці з членами Рівненської обласної науково-методичної комісії.
Ростислав Шикула, доцент кафедри біології МЕГУ ім. академіка С. Дем’янчука, презентував учасникам засідання авторську Робочу програму навчальної дисципліни „Основи виживання людини в умовах дикої природи”, метою якої є надання знань про основні поняття, прийоми та методику виживання в умовах дикої природи; навчання правил добування їжі, води та її очищення; підготовка до екстремальної ночівлі; навчання будувати та маскувати укриття на території супротивника; пояснення правил екстремальної гігієни та медицини; розкриття прикмет орієнтування на місцевості в різних кліматичних та природних зонах планети; орієнтування без карти й компаса за ознаками місцевості, сонцем і зірками; навчання особового складу підрозділу виживати в умовах дикого середовища без ножа, їжі та води, в екстремальних умовах бойових дій.
На завершення засідання голова науково-методичної комісії Андрій Юсенко подякував усім присутнім за ефективну роботу впродовж минулого року, запропонувавши визнати рівень роботи комісії як достатній, зокрема, було вирішено налагодити регулярний обмін напрацюваннями між членами громадської організації, спільну підготовку наукових доповідей та статей, підручників і посібників.
Засідання відбулося в атмосфері небайдужості, взаємозацікавленості й активного обміну думками. Було внесено пропозиції щодо удосконалення роботи громадської організації у 2019 році та здійснення навчання усіх категорій населення з питань цивільної безпеки.
Наталія Яковець, завідувачка обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області