Найбільш небезпечним чинником під час проведення зварювальних робіт є виділення зварювального аерозолю в робочій зоні. Так, за статистикою, більш ніж половина професійних захворювань зварників – це захворювання органів дихання і різні патології, пов’язані із вдиханням зварювального аерозолю. Зварювальний аерозоль є сукупністю дрібних частинок, що утворилися внаслідок конденсації парів розплавленого металу, обмазки електродів, вмісту порошкового дроту або флюсів. Його склад залежить від складу зварювальних матеріалів. В основному зварювальний аерозоль складається із заліза та його оксидів, але також до складу можуть входити такі речовини і їх сполуки, як марганець, хром, нікель, алюміній, мідь, цинк, фтор, кремній, азот та інші.
Більш ніж половина професійних захворювань зварників – це захворювання органів дихання і різні патології, пов’язані із вдиханням зварювального аерозолю
Багаторічні дослідження на декількох підприємствах дозволили встановити, що пневмоконіоз і хронічний бронхіт розвиваються в осіб, зайнятих зварюванням сталей, до 40 років, якщо середній стаж роботи за професією понад 14 років. Багато зварювальників з великим стажем роботи за станом здоров’я не «допрацьовують» навіть до пільгового пенсійного віку в 60 років. Клінічна картина пневмоконіозів має низку схожих рис: повільний, хронічний перебіг із тенденцією до прогресування, що нерідко призводить до порушення працездатності; стійкі склеротичні зміни в легенях. Основна небезпека пневмоконіозу полягає в тому, що на початковій стадії флюорографією його не виявити, він може проявитися тільки під час рентгенологічного обстеження. Безпосереднє обстеження часто не виявляє патології та має симптоми невизначеного характеру: задишка під час фізичного навантаження, біль у грудях, рідкісний сухий кашель.
Якщо зварювальний аерозоль містить значну кількість марганцю, а так буває під час зварювання легованих і нержавіючих сталей якісними електродами, то, поширюючись із кров’ю організмом, цей надзвичайно токсичний елемент викликає важке захворювання: марганцеву інтоксикацію. З’єднання марганцю є сильними отрутами, що вражають центральну нервову систему, серцево-судинну систему і паренхіматозні органи. Зміни в організмі внаслідок марганцевої інтоксикації незворотні і піддаються лікуванню тільки на першій стадії розвитку захворювання. На початковій стадії спостерігаються швидка стомлюваність, слабкість, сонливість, тупі головні болі в лобово-скроневих областях, болі в попереку, кінцівках, зниження апетиту. У нервовій системі превалюють процеси гальмування. Зварниками ці симптоми сприймаються як загальне нездужання, тому упускається найбільш сприятливий момент для лікування.
На другій стадії з’являються повільність рухів, розлад ходи, статева слабкість, безсоння, пригнічений настрій, сльозливість, хворі втрачають здатність широко крокувати. На третій стадії («марганцевий паркінсонізм») розвиваються глибокі незворотні зміни в нервовій системі, які призводять до повної втрати працездатності та утруднення всіх функцій організму. Хворому на цій стадії потрібен постійний догляд.
Інші елементи зварювального аерозолю, а також зварювальні гази, що мають сильну дратівливу дію, здатні викликати хронічний бронхіт. Останніми роками встановлено, що багато компонентів зварювального аерозолю, за умови тривалого впливу, накопичуються в організмі і збільшують ризик виникнення серцево-судинних і онкологічних захворювань, а також зменшують тривалість життя. Щоб уникнути вищенаведеного негативного впливу виробничих факторів, характерних для електрозварювання, необхідно перешкоджати попаданню в органи дихання зварювального аерозолю.
Рішення є завжди
Найбільш простим і доступним засобом захисту органів дихання зварника є респіратор. Але не будь-який! Респіратор для зварника повинен бути як мінімум класу FFP2, тобто, забезпечувати захист до 12 ГДК, мати зовнішній шар, який не підтримує горіння, клапан видиху для забезпечення відводу тепла і вологи, мати досить міцними і зручними для підгонки гумками. Не зайвим буде і додатковий вугільний шар, що забезпечує руйнування озону і фільтрує газову складову зварювального аерозолю. Всіма цими властивостями повинен володіти сучасний респіратор для зварника. Але, на жаль, як показує практика, зварники, особливо старшого віку, досить рідко користуються респіраторами, навіть попри знання про шкоду зварювального аерозолю. І їх можна зрозуміти – адже, щоб вдихнути повітря, необхідно подолати опір фільтрувального шару, а це додаткові енерговитрати людини, що працює і так надзвичайно напружено.
Аерозольний фільтр неможливо очистити. Спроба «продути» його може призвести до утворення мікророзривів матеріалу фільтра
Іншим способом захисту зварника від зварювальних аерозолів є установка місцевої вентиляції. Але цей варіант хороший, коли зварник має стаціонарне місце роботи, при цьому захищається не тільки зварник, але й всі, хто працює поруч. Проте у цього способу є досить серйозне обмеження. Ефективність роботи місцевого відсмоктування залежить від відстані до джерела диму, і на відстані понад 70 см, фільтрується не більше 20% забрудненого повітря. А якщо зварнику необхідно ошпарити досить велику конструкцію, то він, далеко не завжди буде тягати за собою «хобот» відсмоктування до кожного місця зварювання, не кажучи вже про те, що іноді це і фізично неможливо. Те саме можна сказати і про напівавтоматичне зварювання протяжних швів.
Проте є засіб захисту зварника, позбавлений усіх перерахованих вище недоліків. Цей комплексний засіб індивідуального захисту складається зі зварювального щитка з автономним блоком подачі повітря. Зварювальний щиток з автоматичним затемненим світлофільтром забезпечує зварнику постійний захист очей та контроль за робочим місцем, як під час запаленої дуги, так і за її відсутності. А автономний блок подання повітря кріпиться на поясі зварника і постійно захищає його органи дихання.
Що ж він собою являє? Це фільтр і мікровентилятор, що працює від акумуляторної батареї, що забезпечує час безперервної роботи не менше 8 годин, тобто повну робочу зміну. Забруднене повітря проходить три стадії очищення: через металеву сітку, передфільтр грубого очищення й аерозольний фільтр тонкого очищення, який забезпечує коефіцієнт захисту цього засобу захисту 50. Це означає, що під маскою зварника повітря буде в 50 разів чистіше, ніж зовні! При цьому після аерозольного фільтра можна вставити додатковий фільтр від запаху (протигазовий фільтр до 1 ГДК) або універсальний протигазовий фільтр ABEК1.
Потім чисте повітря через шланг подання повітря, надходить під зварювальний щиток. Проте не прямим спрямованим потоком, а через розподільник повітря, який рівномірно розподіляє повітря під зварювальним щитком, виключаючи обдув гайморових пазух, розташованих у лобовій частині голови, що істотно знижує ризик застудити їх. Для виключення підсмоктування нефільтрованого повітря, зварювальний щиток забезпечений лицьовим ущільненням із вогнестійкого матеріалу. Електронна схема дає світловий і звуковий сигнали про необхідність заміни фільтра. Таким чином, зварник позбавлений необхідності стежити за станом свого аерозольного фільтра, за нього це зробить електроніка.
Слід запам’ятати, що аерозольний фільтр неможливо очистити. Спроба «продути» його може призвести до утворення мікророзривів матеріалу фільтра. При цьому зварник буде вважати, що йому вдалося почистити фільтр, а насправді він буде дихати вже неочищеним повітрям, що проходитиме через ці мікророзриви. Робота з таким «фільтром» завдасть шкоди здоров’ю зварника і передчасно виведе з ладу автономний блок. А ось металеву сітку і передфільтр навпаки необхідно час від часу чистити для збільшення терміну служби основного фільтра.
Важливо
Працюючи з фільтрувальними засобами захисту, слід пам’ятати, що жодне з них не додає кисень у повітря, що вдихається. Тому, якщо концентрація інших газів у робочій зоні буде настільки велика, що змінить процентний вміст кисню до величини менше за 18%, використання фільтрувальних засобів захисту заборонено. Така ситуація може виникнути під час зварювання в замкненому, невентильованому просторі з використанням захисних, інертних газів. У цьому випадку необхідне застосування ізоляційних засобів індивідуального захисту.
Слід пам’ятати, що середня тривалість життя чоловіків в Україні становить 60 років, і для збільшення цього терміну під час електрозварювальних робіт необхідно застосовувати сучасні засоби індивідуального захисту органів дихання.
Працюйте безпечно та із задоволенням!
За інформацією ТОВ «Восток-Сервіс»