Становлення України як демократичної держави неможливе без розвиненої системи місцевого самоврядування, одне з центральних місць в якій посідають органи місцевого самоврядування, на які, відповідно до Кодексу цивільного захисту України, покладено низку основних завдань. Саме від їхніх рішень значною мірою залежить ефективність розв’язання питань місцевого значення, доброустрій населених пунктів, соціально-економічний і культурний розвиток у цілому. Адже, успішними стають ті громади, які вдало розвивають власну спроможність та поліпшують внутрішні умови, що неможливі без навчання у сфері ЦЗ.
Так, з 21 по 25 січня 2019 року в Навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Рівненської області проходили навчання керівники місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Зі вступним словом до слухачів звернувся начальник НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області, полковник служби ЦЗ Сергій Вовчук, котрий зазначив, що створена дієва система цивільного захисту в об’єднаних територіальних громадах забезпечить захист її мешканців під час виникнення надзвичайних ситуацій.
Заступник начальника ГУ ДСНС України у Рівненській області, полковник служби ЦЗ Олександр Мохрик розповів про етапи створення Центрів безпеки громадян та добровільної пожежної охорони в ОТГ і зазначив, що створення такого Центру, який об’єднуватиме під одним дахом пожежно-рятувальну службу, поліцію та швидку медичну допомогу, дозволить оперативно реагувати на можливі надзвичайні події, звернення громадян та скоротити витрати на утримання цих служб.
Начальник відділу реагування на надзвичайні ситуації ГУ ДСНС України у Рівненській області, полковник служби ЦЗ Іван Жакун ознайомив присутніх з діями органів управління та сил ЦЗ у разі виникнення надзвичайної ситуації та інших невідкладних робіт на території сільських (селищних) рад.
Заступник начальника відділу зі збору інформації та оповіщення Управління з питань НС та ЦЗН Рівненської облдержадміністрації Ігор Мазурець розповів про організацію оповіщення для сучасних систем ОЗОН.
Під час навчання викладачі НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області довели до слухачів основні законодавчі акти з питань ЦЗ та головні завдання ОТГ у сфері цивільного захисту. Особливу увагу звернули на планування та проведення заходів ЦЗ в об’єднаних територіальних громадах і надали зразки планових документів відповідно до наказу ДСНС України від 12 червня 2016 року № 335 „Про затвердження Примірного переліку документів з питань цивільного захисту, що розробляються центральними й місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, суб’єктами господарювання”, а також наголосили, що керівником ланки ОТГ територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту є голова об’єднаної територіальної громади. Також зазначили, що у разі створення ОТГ на базі міст обласного та районного значення, раніше створені ними ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту, органи управління та сили цивільного захисту поширюють свою діяльність на всю територію новоствореної територіальної громади.
На завершальному етапі функціонального навчання, використовуючи кейс-метод, з групою слухачів проведено практичне заняття з відпрацювання конкретної ситуації щодо координації дій, пов’язаної з техногенною та екологічною безпекою. Проведення заняття за методом кейсів дало можливість закріпити вміння слухачів аналізувати й діагностувати проблеми, чітко формулювати й висловлювати свою позицію та ухвалювати обґрунтовані управлінські рішення.
Після завершення курсу навчання та практичного заняття з розв’язання тестових завдань слухачі отримали посвідчення державного зразка.
Керівники громад висловили вдячність за надану необхідну методичну допомогу та побажання щодо подальшої плідної співпраці у забезпеченні безпеки життєдіяльності у громадах на теренах Рівненщини.
Володимир Павлюк, викладач
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області