Забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту здійснюється єдиною державною системою цивільного захисту. Одним з основних завдань даної системи є навчання населення щодо поведінки та дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій (стаття 8 Кодексу цивільного захисту України).
Порядком здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, який затверджено постановою КМУ від 26.06.2013 № 444, встановлено, що інформаційно-просвітницька робота організовується місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, в тому числі через утворені при них консультаційні пункти з питань цивільного захисту.
Адже надзвичайна ситуація завжди виникає раптово, і небезпечні умови, в яких можуть опинитися люди, як правило, спричиняють у них психологічну й емоційну напругу. Тому у всіх екстремальних ситуаціях вирішальну роль відіграє обізнаність та моральна стійкість своєрідного загартування психологічного стану людей, що визначає готовність до свідомих, впевнених дій за будь-яких критичних ситуацій. Значною мірою отриманню цих навичок сприяє діяльність консультаційних пунктів.
Функціонування консультаційних пунктів з питань цивільного захисту у Рівненській області перебуває під постійним контролем управління з питань НС та ЦЗН облдержадміністрації, Головного управління ДСНС України в області, Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Рівненської області (далі – навчально-методичний центр).
Зокрема, на виконання рішення засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій області від 19.08.2018 впродовж серпня-жовтня 2018 року проведено обласний огляд-конкурс діяльності консультаційних пунктів з питань цивільного захисту, що створені при органах місцевого самоврядування, в тому числі в об’єднаних територіальних громадах та житлово-експлуатаційних організаціях усіх форм власності.
Огляд-конкурс діяльності консультаційних пунктів проводився з метою:
– вивчення стану проведення навчання діям у надзвичайних ситуаціях населення за місцем проживання, в тому числі розповсюдження інформаційних пам’яток, листівок, буклетів, посібників, інших поліграфічних видань;
– удосконалення навчальної матеріально-технічної бази консультаційних пунктів, наприклад, можливостей перегляду і прослуховування відвідувачами спеціальних відео- та аудіоматеріалів щодо дій населення у надзвичайних ситуаціях;
– оцінки забезпечення умов для самостійного вивчення населенням правил поведінки та дій в умовах надзвичайних ситуацій для опанування навичками надання домедичної допомоги й уміння користуватися найбільш поширеними засобами індивідуального захисту.
На виконання Положення про проведення огляду-конкурсу, затвердженого першим заступником голови облдержадміністрації, на адресу навчально-методичного центру надійшли протоколи, зведені відомості та фотоматеріали від комісій райдержадміністрацій, міськвиконкомів, об’єднаних територіальних громад області в друкованому та електронному вигляді.
З метою узагальнення результатів та визначення переможців обласного огляду-конкурсу в четвертому кварталі 2018 року була створена Робоча група, яка вирішила, що захід проведено на належному рівні. Згідно з балами, які подано в узагальнених відомостях від місцевих комісій, в середньому по області визначено ступінь готовності консультаційних пунктів до просвітницько-інформаційної роботи й пропаганди знань з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності серед населення як „обмежено готові”.
Також Робоча група обрала переможців обласного огляду-конкурсу:
- перше місце – консультаційний пункт при комунальному підприємстві „Водоканал” Острозької міськради;
- друге місце – консультаційний пункт при ЖКП „Галицьке” Рівненської міськради;
- третє місце – консультаційний пункт при комунальному підприємстві „Житлосервіс” Сарненської міськради.
Як показав огляд-конкурс, одним з недоліків організації діяльності консультаційних пунктів є відсутність зразків навчального майна, зокрема, засобів індивідуального захисту та надання домедичної допомоги постраждалим, зразків приладів радіаційного та хімічного спостереження.
Матеріали кращого досвіду діяльності консультаційних пунктів розміщено на сайті НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області (http://nmc-rivne.ucoz.ua) з метою їхнього розповсюдження.
Безперечно, саме завдяки якісному проведенню оглядів-конкурсів діяльності консультаційних пунктів відбувається суттєвий вплив на рівень навчання у сфері цивільного захисту населення за місцем проживання.
Отож, станом на 31 грудня 2018 року в області функціонує 388 консультаційних пунктів з питань цивільного захисту. Варто зазначити, що успішна діяльність чинних та процес створення нових консультаційних пунктів відбувається в основному завдяки фахівцям навчально-методичного центру, які надають інформаційно-методичну підтримку консультаційним пунктам при органах місцевого самоврядування, відповідно до вимог чинного законодавства у сфері цивільного захисту. Впровадження у практику досвіду педагогічних працівників освітньої установи щодо організації діяльності консультаційних пунктів сприяє покращенню рівня знань населення щодо організації особистого та суспільного безпечного життєвого простору громадян.
У державі продовжує діяти наказ МНС України від 06 липня 2011 року № 587 „Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку створення, обладнання та забезпечення функціонування консультаційних пунктів з питань цивільного захисту при житлово-експлуатаційних організаціях та сільських (селищних) радах”. Відповідно до вказаного розпорядчого акта навчальну матеріально-технічну базу консультаційних пунктів складають, крім іншого, інформаційні листівки (брошури, буклети, посібники) та інформаційно-довідкові куточки з питань цивільного захисту. Працівники навчально-методичного центру розробили інформаційні матеріали, які розміщені у навчальному посібнику „Збірник інформаційних матеріалів для здійснення діяльності відповідальних за роботу консультаційних пунктів з питань цивільного захисту при органах місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громадах та житлово-експлуатаційних організаціях”. Також виготовлено макет інформаційно-довідкового куточка для консультаційних пунктів щодо організації цивільного захисту об’єднаної територіальної громади, мешканці якої підпадають під евакуаційні заходи внаслідок можливого радіаційного забруднення навколо атомної електростанції. До речі, у всеукраїнському журналі „Надзвичайна ситуація +” (№ 9) розміщено статтю, підготовлену педпрацівником навчально-методичного центру „Інформування населення, яке проживає в зонах можливого радіоактивного забруднення”. У матеріалі докладно описуються деякі листівки з макета інформаційно-довідкового куточка.
Варто підкреслити, що пунктом 29 Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444, визначено, що для задоволення потреби громадян у самостійному навчанні діям у надзвичайних ситуаціях місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування за методичного супроводу навчально-методичних центрів видають навчальні, навчально-наочні посібники, брошури, розповсюджують інформаційні матеріали, буклети тощо.
Слід зазначити, що інформаційно-роз’яснювальна робота консультаційних пунктів – це черговий крок до опанування пересічними громадянами способів захисту від впливу небезпечних факторів, що у свою чергу підвищує якість виконання заходів цивільного захисту органами місцевого самоврядування.
Наталія Кособуцька, методист обласних курсів
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області