На Вінниччині канадці вивчали потреби місцевих та добровільних пожежних команд в об’єднаних громадах для надання їм у подальшому допомоги в навчанні персоналу та забезпеченні обладнанням.
Зустріч очільників ОТГ та місцевих пожежних команд з представниками Асоціації добровільних пожежних команд провінції Альберта (Канада) організував Вінницький Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.
«В Україні з кінця січня перебуває місія представників канадських добровільних пожежних команд, які хочуть допомогти розвитку цього руху в Україні і системи цивільного захисту як такої. Адже наразі у ході реформи децентралізації повноваження у сфері пожежогасіння і цивільного захисту в цілому передаються на рівень об’єднаних громад. Наразі на Вінниччині тільки 8 із 35 ОТГ мають в своєму підпорядкуванні підрозділи пожежної охорони. Добровільних пожежних команд ми на всю область маємо тільки чотири, при тому, що в сусідній Польщі, навіть у воєводстві з найменшою кількістю населення, їх майже 350. Можна сказати, ми на рівні середньовіччя, тому так довго в нас їдуть пожежні на виклики, особливо – у села», – розповідає радник Вінницького ЦРМС з питань регіонального розвитку Юрій Войціцький.
За його словами, об’єднані громади мають певні фінансові можливості, а позаяк у будь-якому випадку витрачаються на субсидування державних підрозділів пожежної охорони, існує тенденція створення власних місцевих пожежних команд у центрах ОТГ і добровільних – у старостатах. Утім, на етапі становлення місцевим пожежникам бракує найнеобхіднішого.
Зокрема, каже про це й голова Кунківської ОТГ (Гайсинський район) Василь Безбах.
«У нашій ОТГ 11 населених пунктів, де проживає 4,5 тис. населення. Громада ніби й невелика, але розкидана на 175 квадратних кілометрах. Поряд із нами місто Гайсин, і досі нашу територію обслуговували тамтешні ДСНСники. В нас від центру громади до крайнього населеного пункту десь близько 20 км, а від райцентру – більше 30 км. Тому й виникла необхідність мати власну пожежну команду. Ми створили її зовсім нещодавно – у листопаді. Звісно, забезпечили її найнеобхіднішим, але цього для нормального функціонування замало. Мали, наприклад, старенький ГАЗ-66, відремонтували цей пожежний автомобіль і тепер він «служитиме» в команді. У ній працює 6 пожежників. Нам би дуже знадобилися для них термостійкі костюми, пожежні рукави і нова помпа для машини. Та й усе решта не завадить», – каже Безбах.
Окрім того, потребують нові пожежні команди допомоги і навчання, а також досвіду канадських колег, зокрема, зі створення і організації роботи добровільних пожежних команд.
До Вінниці на зустріч з представниками ОТГ прибули колишній керівник Асоціації добровільних пожежних команд провінції Альберта Девід Зайонсе разом із дружиною Шеріл, українкою за походженням. Перш ніж поспілкуватися з учасниками зібрання, вони разом з керівництвом ГУ ДСНС у Вінницькій області побували в об’єднаних громадах, зокрема, Жданівській, аби особисто оцінити рівень їхньої роботи та матеріально-технічного забезпечення.
«Я дуже вражений побаченим і всіма справами, які ви робите. Наразі ви створюєте таку систему, яка в Канаді працює вже давно, і добре підтримується державою. Моя сфера територіального впливу – область і муніципалітет, служби, які утримуються за податки: я є начальником пожежної охорони. А наша Асоціація – найвпливовіша організація, яка лобіює виділення коштів на пожежні служби різного рівня. Тому все, що я почую і побачу, донесу до свого керівництва, і сподіваюся, що ми зможемо вам допомогти», – заявив Зайонсе.
Він повідомив, що канадська місія уважно вивчить пакет запитів вінницьких ОТГ для забезпечення місцевих і добровільних пожежних команд, сформований за допомогою Вінницького ЦРМС. Відтак, обере напрямки, до розвитку і матеріально-технічного забезпечення яких долучатиметься.
Окрім того, канадські пожежники хочуть налагодити з вінницькими колегами комунікацію, щоб системно передавати свої знання і досвід з формування пожежних служб у громадах.
Джерело: офіційний сайт ініціативи “Децентралізація”