25-26 квітня у місті Славутич відбудеться ІV Міжнародна конференція INUDECO 2019.
Тема конференції: «Проблеми зняття з експлуатації об’єктів ядерної енергетики та відновлення навколишнього середовища».
Конференція проводиться з метою розгляду проблем і перспектив, підвищення рівня ефективності науково-практичних досліджень, налагодження співпраці та обміну досвідом щодо зняття з експлуатації об’єктів ядерної енергетики та поводження з радіоактивними відходами й відпрацьованим ядерним паливом. У контексті техногенних катастроф у Чорнобилі (1986 р., Україна) та Фукусімі (2011 р., Японія) викликами сьогодення є реінтеграція територій та соціальна адаптація постраждалих осіб, відновлення навколишнього середовища.
Конференція відбуватиметься у місті Славутич, що побудоване у 1987 році після аварії на Чорнобильській АЕС. Загальна кількість жителів: 25 тисяч осіб. Більшість населення міста працює на ЧАЕС і підприємствах зони відчуження. Адміністративно Славутич знаходиться у Київській області, тоді як територіально – у Чернігівській, серед сіверянських лісів, у межиріччі Десни і Дніпра, за 200 кілометрів північніше Києва, майже на кордоні з Білоруссю. Місце зустрічі знаходиться на безпечній відстані від зони відчуження, тому виключений ризик будь-яких чинників, пов’язаних з радіацією.
Славутич є наймолодшим містом у сучасній Україні. Команди експертів з восьми республік колишнього СРСР брали участь у будівництві міста, що придало забудові кожного з 13 кварталів національного колориту. Славутич є втіленням унікальної, екологічно сталої, зручної для інфраструктури. Це затишна домівка для його мешканців та непересічна точка на карті для гостей з усього світу.
Коротка історія монопрофільного Славутича розпалася на три періоди. До 2000 року, коли ЧАЕС генерувала електроенергію і у місті були реалізовані різноманітні масштабні проекти. Другий період, після грудня 2000 року, коли ЧАЕС було достроково зупинено і славутичани відчули перші ознаки економічної та соціальної кризи, занепад культурного та громадського життя. Водночас, місто починає активний пошук шляхів виходу з ситуації – продовжує діяти спеціальна економічна зона, реалізовані 40 різнотематичних проектів, що залучили близько 2,6 млн долар. США. Та третій – починаючи з 2012 року по теперішній час, коли над зруйнованим 4-м енергоблоком ЧАЕС завершується спорудження нового безпечного конфайнмента («Арка»).
Нині місто реструктуризує свою економіку та шукає нову ідентичність, що не визначатиметься минулою катастрофою. Йде процес брендуванння міста за концепцією «Славутич – місто нових ідей». Славутицька громада прагне розвитку та готова реалізовувати сміливі й конкретні дії для використання потенціалу наукових, соціальних, культурних та креативних індустрій міста.
Джерело: офіційний сайт ДАЗВ України