Діяльність агентства у 2018 році була зосереджена на виконання головних пріоритетів, які були затверджені Міністром екології та природних ресурсів України. Зокрема, велика увага була приділена виконанню робіт зі зняття з експлуатації ЧАЕС та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, удосконаленню механізму поводження з радіоактивними відходами, а також установленню зони спеціального промислового використання та створенню умов для розміщення об’єктів альтернативної енергетики у зоні відчуження.
Вихід на фінальний етап введення в експлуатацію НБК та забезпечення його функціонування (виконано 96% робіт). У тому числі, здійснено заходи, спрямовані на отримання окремого дозволу на експлуатацію будівельних конструкцій у межах II черги ЧАЕС, які виконують функції огороджуючого контуру НБК після їх підсилення та герметизації.
І вже у січні 2019 року Державна інспекція ядерного регулювання України видала державному спеціалізованому підприємству «Чорнобильська АЕС» окремий дозвіл Серії ОД № 000033\11 на право провадження діяльності з експлуатації наявних будівельних конструкцій в межах II черги ЧАЕС, які виконують функції огороджувального контуру нового безпечного конфайнмента (НБК), після їх підсилення та герметизації. З початком експлуатації НБК, будівельні конструкції огороджуючого контуру НБК увійдуть до складу споруди НБК і будуть експлуатуватись як єдиний об’єкт.
Отримання дозволу на експлуатацію огороджувального контуру НБК ще раз підтверджує професіоналізм і відповідальність інженерів Чорнобильської АЕС та підрядних організацій, які 35 місяців працювали в надзвичайно складних радіаційних умовах над виконанням проекту з підсилення та герметизації будівельних конструкцій ІІ черги ЧАЕС, що виконують функції огороджуючого контуру НБК.
«Важливим кроком для удосконалення механізму поводження з радіоактивними відходами стало затвердження механізму цільового використання коштів Державного фонду поводження з радіоактивними відходами. Завдяки цьому в грудні 2018 року було завершено будівельні роботи 1-ї черги комплексу «Вектор» й проводилися роботи з розробки проектної документації об’єктів інфраструктури для прийняття осклованих відходів з Російської Федерації», –повідомляє Голова ДАЗВ Віталій Петрук.
Також, були проведені важливі роботи із енергоефективності та енергозбереження на підприємствах, що належать до сфери управління ДАЗВ. Так, за минулий рік економія за рахунок впровадження заходів енергозбереження на ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» становила 32% на виробництві та постачанні теплової енергії, 9% на водопостачанні, 18% на водовідведенні щодо планових показників. Окрім того, реконструкція зовнішнього вуличного освітлення в Чорнобилі зменшила витрати на електроенергію для цих потреб у 10 разів.
Значний прогрес також відбувся за ще одним пріоритетом – створенням умов для розміщення об’єктів альтернативної енергетики у зоні відчуження. Зокрема, у 2018 році було запущено пілотний проект СЕС потужністю 1 МВт на ЧАЕС. Окрім того, Україна отримала від французької компанії «Tractebel» техніко-економічне обґрунтування, яке підтвердило можливість спорудження СЕС потужністю 1,2 ГВт у зоні відчуження, а також схвалено розпорядження Уряду про надання дозволу для розроблення проекту землеустрою для створення вітрової електростанції.
У 2018 році ефективно проводилася робота з інформування громадськості про розвиток зони відчуження. Зокрема, було презентовано експозицію «Chornobyl: the territory of change» у Відні на виставковому майданчику ООН та під час Першого форуму регіонів Республіки Білорусь та України в Гомелі, а також організовано виставку «Чорнобиль – територія змін» у центральному холі Верховної Ради України.
Минулого року кількість відвідувачів зросла на 30% у порівнянні з 2017 роком. За підтримки ПРООН/ГЕФ та громадських організацій у рамках Програми малих грантів ПРООН для ефективного інформування відвідувачів у двоповерховій будівлі на КПП «Дитятки» відкрили інформаційний центр «Чорнобиль: територія змін».
Приміщення ІнфоЦентру стало першою будівлею зони відчуження, що реконструйована за сучасними принципами енергоефективності та із застосуванням «зелених» технологій. Зокрема, в оновленій будівлі ІнфоЦентру з’явилася власна сонячна електростанція, енергоефективне LED-освітлення, теплоізоляція стін, вікон і дверей, а також інноваційна система опалення і кондиціонування. Це дозволить не лише зекономити кошти на утримання будівлі, а й уникнути понад 20 тон викидів вуглекислого газу на рік.
Також, запроваджено систему «Електронний квиток», яка дозволила перейти на електронні носії інформації, забезпечити прозорість та спрощення процесів проходження заявок на відвідування зони відчуження.
Джерело: офіційний сайт ДАЗВ України