Проблема роздільного збору відходів та сортування сміття на сьогодні набула глобального значення і потребує активного вирішення, і з цим не посперечаєшся. Як не прикро констатувати, але сміття – всюди, навіть там, де природа, здавалось би, незаймана і непідвладна негативному впливу людської діяльності: на дні океану, на лісових галявинах, у далечі полів і не лише… Який же вихід для України з цієї ситуації? Експерти наголошують, що вирішити проблему відходів можна завдяки впровадженню на території нашої держави відповідального поводження з відходами, а саме – дотримання ієрархії поводження з непотребом.
За словами фахівців, сортування відходів та перероблення для повторного використання або компостування вирішать питання перевантаженості сміттєвих полігонів і взагалі поставлять під сумнів їхню необхідність. Експерти впевнені, що найперший крок назустріч розв’язанню проблеми сміття в Україні – зміна свідомості споживача різноманітної продукції, екологічна орієнтованість та відповідальне ставлення до себе, оточення і, звичайно ж, довкілля. Безперечно, екологічну свідомість потрібно формувати ще змалечку, прищеплювати дітям звичку правильного поводження з відходами. Саме у дитячих садочках, закладах середньої та вищої освіти має закладатись ця культура.
Це й пояснює актуальність дискусійної панелі, яка відбулася 2 квітня 2019 року у конференц-просторі Міжнародного виставкового центру на тему: «Екологічна проблема міст. Сміття: дбаємо про майбутнє», у межах виставки Plast Expo. Організатори заходу Український науково-дослідний інститут цивільного захисту та журнал «Надзвичайна ситуація +» поставили собі за мету зібрати представників центральних органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, авторитетних екологічних громадських організацій, екологічно орієнтованих компаній, керівників закладів освіти, членів шкільного самоврядування для визначення механізму створення передумов для впровадження системи сортування сміття у закладах освіти України, а також переваг та можливостей, що відкриваються для закладів освіти, які сортують відходи.
Отже, у ПЕРШІЙ ЧАСТИНІ дискусійної панелі говорили про запровадження в освітньому закладі сучасної системи поводження з відходами, а саме:
Світлана Сушко, експерт Команди підтримки реформ Мінприроди про роль державних органів виконавчої влади у впровадженні системи поводження з відходами та законодавче врегулювання проблемних питань у цій сфері.
Анна Хмуренко, фахівець зі зв’язків з громадськістю ТОВ «ВТОРМА юа» про досвід впровадження роздільного збору сміття у школах та можливість заробітку на вторинній сировині.
Петро Семко, генеральний директор Українського екологічного об’єднання «Укрвторма» про загальні тенденції на ринку вторинної сировини.
Михайло Куценко, директор ТОВ «Хаммель-Україна» про досвід застосування обладнання для сортування та подрібнення відходів в Україні.
Ольга Костіна, організація ЗПП «Чисте місто» про зони відповідальності та взаємодії різних суб’єктів в організації сортування у закладах освіти; зв’язок влади, бізнесу та закладів освіти щодо впровадження системи сортування сміття.
Вікторія Ремаренко, співзасновниця секонд-хенду Low cost clothing, стиліст-фрілансер про мистецтво раціонального споживання.
У ДРУГІЙ ЧАСТИНІ дискусійної панелі присутні ознайомилися з досвідом закладів освіти у впровадженні системи поводження з відходами, зокрема, в Печерській гімназії № 75 м. Київ, Бориспільській загальноосвітній школі І-ІІІ ст. № 3, Петропавлівсько-Борщагівській загальноосвітній школі І-ІІІ ст.
ТРЕТЯ ЧАСТИНА дискусійної панелі була присвячена еколого-просвітницьким заходам із впровадження сучасних систем поводження з відходами у закладах освіти.
Артур Маліновський, голова громадської організації YUNI, проектний менеджер «Київського молодіжного центру», проектний менеджер ГО Let’s do it Ukraine розповів про просвітницьку діяльність ГО Let’s do it Ukraine серед дітей та молоді, з акцентом на важливість сортування відходів та виховання у молодшого покоління дбайливого ставлення до природи.
Ольга Чернявська, куратор освітніх проектів ГО «Україна без сміття» презентувала освітній проект ГО «Україна без сміття» для закладів освіти.
Аліна Носенко, директор Klitschko Foundation представила освітній екологічний проект Zero Waste School.
Сергій Волков, голова Громадського об’єднання «Еко-школа» розказав про діяльність свого об’єднання.
Тетяна Омельяненко, представник групи молодих фахівців ISWA в Україні пояснила перспективи подальшого впровадження роздільного збирання твердих побутових відходів та шляхи фінансування.
Софія-Христина Борисюк, співавторка проекту «Компола» презентувала діяльність проекту «Компола» у закладах освіти.
Ганна Понікарчук, співзасновниця проекту Оzero та Станіслав Смовж, учасник Всесвітньої акції Fridays For Future, поінформували про Всесвітню акцію Fridays For Future.
Кирило Томляк, директор ТОВ «КТ-Енергія», ознайомив з мобільним додатком «Кліматичні краплі».
Олександра Чернявська, куратор проекту «Сортуй», також презентувала мобільний додаток, що допоможе у сортуванні відходів.
У ПІДСУМКУ модератори заходу Леся Карнаух, експерт з питань охорони довкілля, радник голови Рахункової палати, та Олена Перевозник, шеф-редактор журналу «Надзвичайна ситуація +», підбили підсумки дискусійної панелі. Крім того, за результатами дискусійної панелі буде розроблений «Путівник щодо швидкої та ефективної організації роздільного збору сміття в закладах освіти» для використання у роботі навчальними закладами.
Довідково! Журнал «Надзвичайна ситуація +» – видання, яке орієнтується на висвітлення питань безпеки життєдіяльності та має на меті формування та поширення культури безпеки серед громадян. Пріоритетом у роботі журналу є безпека дитини та екологічна безпека. Саме тому редакція видання активно працює в цих напрямах та проводить просвітницькі заходи, які є практичними та інформаційно насиченими.
Першу дискусійну панель «Екологічна проблема міст. Сміття: Зібрати. Переробити. Використати» було проведено навесні 2018 року у форматі обговорення актуальних проблем, з якими стикається пересічний громадянин, ОСББ (ЖЕК) у сфері поводження з побутовими відходами на прикладі міста Бровари; ролі та функцій органів місцевого самоврядування та органів центральної виконавчої влади у сфері поводження з побутовими відходами та законодавчої підтримки зазначеного питання. Зал був переповнений та викликав неабияку зацікавленість учасників та відвідувачів виставки PLAST EXPO UA-2018. У підсумку дискусійної панелі було запропоновано алгоритм рекомендованих дій для представників різних ланок на різних етапах поводження з відходами.
Більше фото: https://www.facebook.com/pg/nsplus/photos/?tab=album&album_id=1094624524042717
Відео заходу: https://www.youtube.com/watch?v=uhiiYapGF50&t=1s
Фото: Дар’я Яблонська