Пожежі в екосистемах, зокрема лісові, – негативне явище сьогодення, для якого характерна величезна екологічна шкода, майнові збитки та навіть загроза для життя та здоров’я людини. Саме тому існує гостра необхідність у вирішенні проблеми боротьби з пожежами в природних ландшафтах, передусім через врегулювання законодавчої бази у цій сфері. З цією метою в Національному університеті біоресурсів і природокористування України відбувся II Національний круглий стіл «Пожежі в природних та культурних ландшафтах України: розбудова цілісної системи охорони від пожеж у лісах, на сільськогосподарських землях та в інших природних екосистемах», під час якого експерти обговорили проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо негайного подолання кризової ситуації, що склалася у зв’язку із лісовими пожежами».
Організатори Національного круглого столу – Регіональний Східноєвропейський центр моніторингу пожеж (REEFMC) Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства Національного університету біоресурсів і природокористування України за підтримки Центру глобального моніторингу пожеж (GFMC, Фрайбург Німеччина) та Ради Європи (Council of Europe) – зібрали для обговорення законопроекту представників різних відомств та організацій з усієї України, діяльність яких пов’язана з охороною природних ландшафтів від пожеж, а саме: Апарату Верховної Ради України, Міністерства внутрішніх справ, Державної служби України з надзвичайних ситуацій (апарат), Державного агентства лісових ресурсів України, представників обласних рад та управлінь лісового та мисливського господарства, Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту тощо.
У форматі доповідей та обговорень учасники заходу ознайомили присутніх з тенденціями розробки цілісних підходів до охорони природних ландшафтів від пожеж в Європі, масштабами та наслідками пожеж в Україні; обговорили вплив пожеж на землі сільськогосподарського призначення, на ґрунт і сільське господарство в Україні; дізналися детальніше про діяльність Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо запобігання та гасіння пожеж у природних екосистемах України, а також лісогосподарських підприємств Державного агентства лісових ресурсів України щодо запобігання та гасіння лісових пожеж в Україні.
Особливу увагу учасників привернула презентація проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо негайного подолання кризової ситуації, що склалася у зв’язку із природними пожежами», який було розроблено за результатами Першого Національного круглого столу з управління природними пожежами, що відбувся 26 жовтня 2017 року.
Згаданий законопроект постановляє внесення змін до десяти законодавчих актів України, зокрема:
- Кодексу України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до № 51, ст. 1122)
- Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1991, № 41, ст.546)
- Лісового кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 1994, № 17, ст.99)
- Закону України «Про оренду землі» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1998, № 46-47, ст.280)
- Закону України «Про рослинний світ» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1999, № 22-23, ст.198)
- Кримінального кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2001, № 25-26, ст.131)
- Земельного кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2002, № 3-4, ст.27)
- Закону України «Про тваринний світ» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2002, № 14, ст.97)
- Закону України «Про охорону земель» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, № 39, ст.349)
- Кодексу цивільного захисту України (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2013, № 34-35, ст.458)
Відтак, законопроект спрямований на посилення відповідальності за порушення правил пожежної безпеки в екосистемах та підвищення штрафних санкцій, розширення повноважень та функцій контролюючих органів тощо.
За результатами круглого столу, врахувавши зауваження та побажання учасників, буде внесено зміни до розробленого проекту закону та передано його для подальшого затвердження та впровадження.
Зверніть увагу! Пропозиції та зауваження до розробленого проекту Закону можна надсилати на електронну адресу reefmc@nubip.edu.ua, або офіційним листом до Національного університету біоресурсів і природокористування України до 26 квітня 2019 року.
Порівняльна таблиця до проекту Закону: Порівняльна_таблиця
Шановні читачі! Вас можуть зацікавити матеріали:
Продовження – у № 6 журналу “Надзвичайна ситуація+” за 2018 рік
Продовження – у № 4 журналу “Надзвичайна ситуація+” за 2018 рік