Щорічна ХVIІ Міжнародна науково-методична конференція життя і діяльності людини – освіта, наука, практика (БЖДЛ – 2019) цьогоріч відбулась 18-19 квітня 2019 року у Національному університеті водного господарства та природокористування. Захід відбувся на виконання листа Інституту модернізації змісту освіти МОН України від 16.01.2019 № 22.1/10-123 „Про Перелік наукових конференцій з проблем вищої освіти і науки у 2019 році”.
Наукова подія організована під патронатом Навчально-наукового інституту будівництва та архітектури НУВГП, за активною участю фахівців кафедри охорони праці та безпеки життєдіяльності.
У конференції взяли участь більше 100 науковців, молодих перспективних вчених, які цікавляться та вивчають питання культури безпеки у різних галузях діяльності людини, проблеми освіти у сфері цивільної безпеки, питання техногенно-екологічної і пожежної безпеки, які готові до обговорення питань реалізації науково-практичних аспектів безпеки життєдіяльності. Передбачена також заочна участь науковців із Болгарії, Словаччини, Республіки Польща, Чеської Республіки, Сполучених Штатів Америки.
Олена Дашковська, старший науковий співробітник відділу модернізації вищої освіти, ДНУ „Інститут модернізації змісту освіти” виступивши з доповіддю, розкрила тему „Завдання адаптації нормативної бази з безпеки життєдіяльності людини у контексті євроінтеграції України” та повідомила, що фахівцями МОНу України проводиться активна робота з відпрацювання стандартів вищої освіти.
В ході жвавої дискусії виступив Юрій Наконечний, начальник управління Держпраці у Рівненській області з теми „Ризикоорієнтовані підходи управління охороною праці в Україні”.
Вячеслав Березуцький, завідувач кафедри охорони праці та навколишнього середовища Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут” проаналізував етапи еволюції безпеки в Україні та світі і зазначив, що безпекові дисципліни мають посідати провідне місце у структурно-логічній схемі підготовки фахівців вищих закладів освіти, вивчення яких дозволить випускнику вишу вирішувати професійні завдання за певною спеціальністю з урахуванням ризику виникнення внутрішніх і зовнішніх небезпек, що спричиняють виникнення надзвичайних ситуацій та їх негативних наслідків.
Євген Литвиновський, науковий співробітник Інституту державного управління у сфері цивільного захисту, приділив увагу темі „Компетентність з цивільної безпеки – суспільно необхідна компетентність фахівця з вищою освітою у світі VUCA” та підкреслив неохідність створення інформаційного освітнього середовища з метою формування культури безпеки у сучасної студентської молоді.
Перед учасниками конференції виступив Сергій Вовчук, начальник Навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД Рівненської області полковник служби ЦЗ з теми „Алгоритм здійснення навчально-методичним центром консультативно-діагностичної, методичної та інформаційної підтримки викладачів кафедр ЦЗ та безпеки життєдіяльності вищих закладів освіти”. Зокрема, відзначив позитивний вплив на проблему навчання сучасної молоді за дисциплінами „Безпека життєдіяльності” та „Цивільний захист” діяльності Рівненської обласної науково-методичної комісії з питань ЦЗ, безпеки життєдіяльності та основ медичних знань, яка активно працює в області уже поспіль два десятки років.
Інші доповіді учасників конференції за пріоритетними напрямками були заслухані та обговорені на секціях.
„Вкрай необхідне видання керівного нормативного документу щодо обов’язковості та визначення кількості годин вивчення дисциплін „Безпека життєдіяльності” та „Цивільний захист” в закладах вищої освіти, адже не виконується одне із завдань функціональної освітньої підсистеми щодо здійснення контролю якості підготовки в освітніх закладах студентів з питань навчання діям у НС, що зазначено у п.3, п.п.13 наказу МОН України від 21.11.2016 № 1400”, – одностайним було рішення учасників конференції.
Матеріали конференції буде опубліковано у електронному збірнику тез доповідей, який матиме універсальний ідентифікаційний номер ISBN, зі змістом авторських матеріалів про нові підходи до вирішення актуальних наукових проблем з безпеки життєдіяльності. Також буде прийнято відповідну резолюцію щодо вивчення таких життєвонеобхідних безпекових дисциплін.
Наталія Яковець, завідувач обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області