26 квітня 1986 року о 1-23-44 за київським часом сталася найбільша техногенна аварія в історії людства – з різницею у дві секунди відбулося два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС, в результаті яких сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі у 1945 році.
Лише наступного дня, після того як у Швеції за рівнем радіації визначили, що в Україні мала місце аварія, уряд СРСР повідомив про Чорнобильську трагедію. Від вибуху і при гасінні пожежі, що тривала близько 10 днів, загинула 31 особа і більше 200 було госпіталізовано. За неофіційною статистикою в Україні померло близько 15 тисяч людей, які були уражені в результаті аварії на Чорнобильській АЕС.
Чорнобиль… Це слово стало символом горя і страждання, покинутих домівок. Минуло 33 роки від того дня, коли Україну спіткала страшна трагедія. Час не загоїв чорнобильських ран, не стер у пам’яті важкі й героїчні події, імена мужніх добровольців — пожежників, експлуатаційного персоналу ЧАЕС, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які тієї квітучої весни відправились на зустріч невідомій небезпеці, виявивши жертовність, високий патріотизм, зупиняючи ядерну катастрофу. Якби не подвиг простих людей, які ризикуючи власним життям і здоров’ям, врятували нас від подальшого поширення радіації, то важко навіть спрогнозувати повні масштаби трагедії не лише для України, а й всього світу. Низький уклін всім хто боровся зі страшною бідою. Їхній подвиг назавжди записаний до літопису людської мужності та навічно залишиться у пам’яті українського народу.
Серед людей, котрі несли службу на території Прип’яті, здійснюючи пожежний нагляд, є Іванов Ігор Юрійович – працівник Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Рівненської області. У той час Ігор Юрійович був інспектором професійної пожежної частини м. Здолбунова, а сьогодні працює майстром виробничого навчання на Здолбунівських курсах 3 категорії Центру.
Чорнобиль зараз – це вахтове місто, де мешкають люди, які працюють у Зоні. Загалом їх налічується близько 3 000. Мешкають там і звичайні люди, переважна більшість яких займає території на віддалених ділянках Чорнобиля.
Алла Тищенко, методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області