Суб’єкт господарювання є основною первинною ланкою, де практично і найбільш повно вирішується весь комплекс завдань цивільного захисту. Кодексом цивільного захисту України визначено, що одним з основних завдань цивільного захисту є навчання населення способів захисту у разі виникнення надзвичайних ситуацій та проведення тренувань і навчань щодо дій у таких умовах.
Відповідно до п. 6 постанови КМУ від 26.06.2013 № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» навчання працюючого населення діям у надзвичайних ситуаціях здійснюється безпосередньо на підприємстві, в установі та в організації згідно з програмами підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях, а також під час проведення спеціальних об’єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту.
Норма часу на виконання майстром виробничого навчання завдань, пов’язаних з практичною підготовкою, визначається курсами цивільного захисту відповідно до затвердженого плану-графіка проведення практичної підготовки.
Майстри виробничого навчання закріплюються за суб’єктами господарювання для проведення на їх навчально-виробничій базі таких видів занять з практичної підготовки:
– інструкторсько-методичних занять з керівництвом та посередницьким складом спеціальних об’єктових тренувань з питань цивільного захисту;
– інструктажів з посередниками та працівниками, які на час спеціального об’єктового тренування призначаються керівниками на навчальних місцях з практичного відпрацювання заходів і робіт;
– консультацій з керівництвом спеціалізованих служб або формувань цивільного захисту, які залучаються до відпрацювання навчальних питань спеціального об’єктового тренування.
Відповідно до проведеного завідувачем курсів розподілу заходів з практичної підготовки старшим майстром виробничого навчання курсів разом з майстрами виробничих навчань складається така плануюча документація з практичної підготовки на рік:
- переліки навчально-виробничих робіт, пов’язаних з проведенням інструктивно-методичних занять та інструктажів;
- графік проведення консультацій майстрами виробничого навчання.
Спеціальні об’єктові навчання, тренування з питань цивільного захисту є вищою формою практичної підготовки працівників, зокрема керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, що визначає в цілому готовність підприємств, установ та організацій до реалізації планів реагування на надзвичайні ситуації.
На підприємствах, де планово проводяться тренування, працівники почуваються захищеними.
Майстер виробничого навчання Нетішинських курсів 3 категорії
О.Сотник