З 6 до 12 травня 2019 року в Україні в рамках глобального тижня безпеки дорожнього руху (під егідою ООН) проходив тиждень безпеки дорожнього руху в Україні, метою якого є привернути увагу до надскладної ситуації з безпеки руху.
Дорожньо-транспортний травматизм за даними ВООЗ наразі є однією з найбільших світових проблем охорони здоров’я. За прогнозами у 2030 році ДТП може стати однією з основних п’яти причин смертності людей у світі. Стрімке збільшення кількості транспортних засобів та підвищення інтенсивності дорожнього руху призводить до росту кількості дорожньо-транспортних пригод (ДТП) та їх негативних наслідків.
«На жаль, в Україні рівень смертності та травматизму внаслідок ДТП є одним із найвищих у європейському регіоні. За останні шість років було зареєстровано близько 170 тисяч ДТП із постраждалими, у яких загинуло 26,5 тисяч та травмовано 209 тисяч людей», – зазначив Андрій Гаврилюк, заступник директора медичного департаменту, начальник Управління медичної допомоги дорослим МОЗ України.
«З початку цього року зареєстровано 54, 5 тисяч ДТП. Це на 12,1% більше, у порівнянні з минулим роком. Кожна восьма автопригода – з потерпілими: 723 людини загинуло, понад 8 тисяч травмовано. Удвічі збільшилась кількість ДТП за участі водіїв громадського транспорту», – повідомив Іван Прохоренко, заступник начальника Департаменту превентивної діяльності, начальник Управління безпеки дорожнього руху.
«Зменшення аварійності на дорогах має стати пріоритетом для кожного, адже і стосується ця проблема кожного, а не лише водіїв», – наголосив Андрій Гаврилюк.
Понад 43% загиблих у ДТП у 2016 році – пішоходи та велосипедисти, крім того на дорогах травмується і гине молодь і діти. За останній 6-річний період на дорогах України загинуло 1,4 тисяч дітей віком до 18 років, а ДТП в Україні є першою за поширеністю причиною смерті молоді віком від 15 до 24 років та другою за поширеністю причиною смерті дітей віком від 5 до 14 років.
Основні правила безпеки на дорозі
НЕ ПИЙТЕ АЛКОГОЛЬ ЗА КЕРМОМ
Однією з найбільш серйозних причин аварій є керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння. Випивши, не сідайте за кермо. Ризик смерті нетверезих водіїв зростає в 17 разів (за даними ВООЗ: https://goo.gl/njSjNB).
Алкоголь сповільнює реакцію, знижує концентрацію уваги, порушує координацію, негативно впливає на зір. У стані алкогольного сп’яніння водії більш схильні підвищувати швидкість, ігнорувати дорожні знаки тощо.
Крім того, що не слід сідати за кермо, випивши алкоголь, не дозволяйте керувати автомобілем людині, яка вживала алкоголь. Якщо стали свідком такої ситуації – не сідайте в машину з таким водієм.
ПРИСТІБАЙТЕ ПАСКИ БЕЗПЕКИ
Використання ременів безпеки знижує ризик смерті водія та пасажирів на передньому сидінні на 45-50%, ризик травм – на 20-45% за даними ВООЗ. Пристібнутий ремінь безпеки пасажирів на задніх сидіннях знижує ризик смертельних та серйозних травм на 25%, незначних травм – до 75%.
Пристібнувши ремінь безпеки, можна уникнути багатьох з смертей внаслідок ДТП, а також травм.
Закликаємо кожного громадянина, водія або пасажира на передньому чи задньому сидінні, бути відповідальним та пристібатися ременем безпеки. Зробіть це своєю звичкою, яка можливо колись врятує вам життя!
ДОТРИМУЙТЕСЬ ПРАВИЛ ДОРОЖНЬОГО РУХУ ТА ГОВОРІТЬ З ДІТЬМИ ПРО ОБЕРЕЖНІСТЬ НА ДОРОГАХ
Будьте відповідальним водієм та пішоходом – дотримуйтесь правил дорожнього руху. Відповідальність за безпеку на дорозі несуть не лише водії, а й пішоходи. Власним прикладом привчайте дитину дотримуватись правил дорожнього руху. Навчіть дитину, як правильно переходити дорогу (навіть вузьку та порожню):
- Лише на зелене світло світлофору або пішохідним, підземним чи наземним переходом. Кілька секунд або хвилин, які ви захочете “зекономити” на чеканні зеленого світла світлофора чи пошуку пішохідного переходу, можуть дорого коштувати.
- Йти швидким і впевненим кроком. Ні в якому разі не бігти.
- Перед тим, як іти необхідно подивитися наліво і направо. Навіть, якщо переходите на зелене світло.
- Не треба розмовляти
- Якщо є велосипед чи самокат, треба встати і котити транспортний засіб поруч
- Ознайомте маленьких пішоходів із знаками, які позначають різні види переходів, доріжок для велосипедів і пішоходів, поперджувальними і обмежувальними знаками, значенням сигналів світлофора, основними правилами поведінки на дорозі. Навчіть дитину розрізняти базові рухи регулювальника.
ДОТРИМУЙТЕСЯ ПРАВИЛ ПОВЕДІНКИ НА ДОРОЗІ
- Не перевищуйте швидкість. Якщо автомобіль рухається зі швидкістю менше 50 км/год, ризик загибелі пішоходів складає 20%, тоді як при 80 км/год – майже 60%. Це також мінімізує ризики для водія та пасажирів в автомобілі.
З початку минулого року максимальна швидкість в населених пунктах в Україні обмежена до 50 км/год.
- Не користуйтеся мобільним телефоном за кермом
При швидкості в 50 км/годину водій, що відволікається принаймні на 2 секунди на розмову по мобільному телефону або написання повідомлення, проїжджає всліпу 28 метрів шляху.
Для водіїв, які відволікаються на мобільний телефон під час кермування, є навіть спеціальне слово – «смомбі». Це поєднання слів «смартфон» та «зомбі».
- Убезпечте свою дитину в автівці – використовуйте автокрісло
Використовуючи автокрісло, ви знижуєте вірогідність смерті в результаті аварії на 90% (для дітей грудного віку) чи на 54-80% (для дітей раннього віку). У більшій безпеці перебувають діти, які знаходяться на задньому сидінні автомобіля.
Флешмоб для привернення уваги суспільства до питання безпеки дорожнього руху
Центр громадського здоров’я МОЗ України у рамках тижня безпеки дорожнього руху в Україні, провів флешмоб для привернення уваги суспільства до питання безпеки дорожнього руху. Для цього кожному бажаючому пропонували зняти коротке відео, демонструючи на ньому дотримання правил дорожнього руху, закликати інших дотримуватися цих правил та опублікувати відео в своїх соціальних мережах з хештегом #SaveLives #ЯєБезпека #ЦГЗ #SpeakUp.
Найкращі відео ЦГЗ публікуватиме на своїх офіційних сторінках в соцмережах.
Бережіть себе, дотримуйтеся правил дорожнього руху!
Джерело: офіційний сайт МОЗ України