23 травня у приміщенні Національної академії педагогічних наук України відбувся семінар-практикум «Підлітковий суїцид: як побачити перші симптоми та запобігти», організований Соціально-психологічним методичним реабілітаційним центром ІСПП НАПН України. Унікальність заходу, перш за все, полягає у тому, що семінар проводила фахівець із 34-річним досвідом практичної роботи доктор Тіна Берадзе, клінічний психолог, психотерапевт, психіатр, член Асоціації випускників медичної школи Гарвардського Університету,член Європейської Психіатричної Асоціації, викладач авторського курсу «Клінічна психологія» в КНУ імені Тараса Шевченка.
На початку робочого дня з вітальним словом до учасників семінару, а це шкільні психологи, психологи-практики, представники системи освіти та інші зацікавлені особи, звернувся Микола Слюсаревський, директор інституту соціальної та політичної психології, член-кореспондент НАПНУ. Він зазначив, що з нагоди проведення семінару на таку тему, радше треба висловити тривогу та стурбованість, адже проблема підліткового суїциду існує та більше того – загострюється. «Але з іншого боку хочу висловити задоволення з того, що так багато тих, хто відгукнувся на потребу роз’яснити та дізнатися про цю проблему і шляхи її вирішення», – додав пан Микола.
Під час самого семінару доктор Тіна звернулася до обговорення таких питань:
- Видимі та невидимі маркери потенційного суїциду і як їх побачити;
- Алгоритм дій у разі виявлення ознак потенційного суїциду;
- Хто і що може допомогти психологу убезпечити підлітка від скоєння суїциду;
- На якій стадії важкого стану дитини потрібно бити на сполох;
- При яких хворобах ризик суїциду підвищується;
- Що робити, коли батьки не готові чути рекомендації психолога.
Цікавою практикою для присутніх стало обговорення конкретних випадків із життя, участь у практичних заняттях та наочна демонстрація доктором Тіною прикладу розмови з потенційним самогубцем.
У підсумку конференції доктор Тіна констатувала, що в Україні, на жаль, існує комплексна проблема щодо врегулювання питання підліткового суїциду: «Найбільша проблема полягає у правоохоронній системі. Ми можемо робити дуже багато подібних семінарів, але якщо не працює соціальна і правоохоронна система – це залишається найбільшою проблемою… Відсутність освітньої системи, медицини, соціальної системи – це комплексна проблема. Це замкнуте коло, десь ми повинні його розірвати».
Вона наголосила, що шкільним психологам дуже не вистачає важливої інформації та рекомендацій щодо того, як працювати з потенційним суїцидом. Україна, на жаль, не приділяє належної уваги цій проблемі, у тому числі і просвітницькій діяльності як для психологів так і для дітей.
Дорогі читачі! Журнал «Надзвичайна ситуація+» неодноразово висвітлював проблеми підліткового суїциду та безвідповідального ставлення до власного життя. Видання стало інформаційним партнером заходу «Підлітковий суїцид: як побачити перші симптоми та запобігти», і вже у червневому номері шукайте подробиці семінару з практичними матеріалами, алгоритмом дій та іншими рекомендаціями.
Фото: Дар’я ЯБЛОНСЬКА
Відео з заходу можна переглянути за посиланням.