Коротко про процеси підготовки та проведення командно-штабного навчання з органами управління та силами цивільного захисту територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ Запорізької області
На виконання Плану основних заходів цивільного захисту на 2019 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1076-р, Державною службою України з надзвичайних ситуацій у період з 21 по 23 травня 2019 року, під керівництвом директора Департаменту організації заходів цивільного захисту ДСНС України Сергія Парталяна, проводилось командно-штабне навчання (далі – КШН) з органами управління та силами цивільного захисту територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту (далі – ЄДС ЦЗ) Запорізької області на тему: «Дії органів управління та сил цивільного захисту територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Запорізької області у разі виникнення надзвичайних ситуацій у мирний час та в особливий період».
Мета навчання
Основною метою навчання було вдосконалення злагодженості в роботі координаційних органів, органів управління, органів забезпечення управління та керівного складу сил цивільного захисту з питань організації виконання завдань, передбачених плануючими документами територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ Запорізької області та перевірка здатності органів управління та сил цивільного захисту до дій, спрямованих на переведення територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ з режиму функціонування у мирний час на режим функціонування в умовах особливого періоду у конкретних умовах обстановки. Під час навчань перевірялись і оцінювались рівень підготовки органів управління, органів забезпечення управління, координаційних органів та сил цивільного захисту територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ в умовах загрози й виникнення надзвичайних ситуацій та їх дії за призначенням в умовах особливого періоду.
До початку КШН викладачами Запорізьких територіальних курсів ЦЗ та БЖД І категорії НМЦ ЦЗ та БЖД Запорізької області (далі – Центру) з керівним складом і фахівцями органів управління цивільного захисту регіонального та місцевого рівнів проведено інструктивно-методичні заняття щодо основних завдань, які передбачені планом проведення КШН у містах Запоріжжя, Мелітополь, Токмак та Бердянськ.
До початку проведенням практичних заходів КШН, майстрами виробничого навчання територіальних курсів ЦЗ та БЖД Центру було проведено методичний супровід суб’єктів господарювання (далі – СГ), які проводили спеціальні об’єктові навчання і тренування з питань цивільного захисту за затвердженими планами.
На виконання наказу ДСНС України від 19.04.2019 № 252 «Про проведення командно-штабного навчання територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ Запорізької області» було визначено склад контрольної групи з організації та проведення спеціальних об’єктових навчань та тренувань з питань цивільного захисту (далі – СОН та СОТ з питань цивільного захисту) на СГ з-поміж працівників підрозділів ГУ ДСНС у Запорізькій області та Центру.
Етапи навчання
Перш ніж розпочалося КШН, штабом керівництва був проведений інструктаж та перевірка готовності до роботи дільничних посередників та осіб зі складу контрольної групи. Наприкінці інструктажу заступником керівника навчання – начальником штабу керівництва навчання – заступником начальника управління планування та координації заходів цивільного захисту – начальником відділу підготовки органів управління та навчання населення Департаменту організації заходів цивільного захисту ДСНС України Сергієм Осипенко були затверджені особисті плани робіт фахівців контрольної групи.
На першому етапі навчання відпрацьовувались дії органів управління та сил цивільного захисту територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ Запорізької області у разі виникнення надзвичайних ситуацій у мирний час за різкого погіршення погодних умов, аварій на найбільш потенційно небезпечних підприємствах та об’єктах життєзабезпечення області.
Відповідно до навчальної обстановки, яка склалася на території області, була організована робота органів забезпечення управління, мобільної оперативної групи ГУ ДСНС у Запорізькій області, Департаменту з питань цивільного захисту населення ОДА, керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації та штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. Були проведені засідання регіональної та місцевих комісій з питань техногенно-екологічної безпеки й надзвичайних ситуацій (у режимі відеоконференції).
Під час виконання заходів першого етапу навчання проходило нарощування та розіграш обстановки на території області:
- аварія на ТОВ «ЗТМК» з викидом та розповсюдженням хлору з практичним проведенням заходів і дій з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації;
- комунальна аварія на енергоблоці № 5 Запорізької АЕС та загрозою викиду та розповсюдження у навколишньому середовищі хмари радіоактивного забруднення з практичним проведенням заходів і дій;
- виникнення надзвичайної ситуації, пов’язаної з погіршенням метеорологічних умов на території міст Бердянськ та Мелітополь;
- виникнення пожежі на території в/ч А3480 та можливою подальшою детонацією боєприпасів з практичним проведенням заходів і дій;
- вибух побутового газу в багатоповерховому житловому будинку з практичним відпрацюванням заходів у місті Мелітополь.
На другому етапі навчання відпрацьовувались дії органів управління та сил цивільного захисту територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ Запорізької області у разі переведення з режиму функціонування мирного часу в режим функціонування особливого періоду та виконання завдань під час реалізації оборонних заходів. Відповідно до навчальної обстановки учасниками КШН були практично виконані:
- заходи згідно з Планом цивільного захисту на особливий період (з урахуванням обмежень з навчання);
- переведення Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ГУ ДСНС у Запорізькій області на організацію і штати воєнного часу;
- організація роботи спеціальних та оперативних груп на пунктах управління.
Робота працівників Центру, які входили до складу контрольної групи, проводилася відповідно до особистих планів роботи, за такими напрямками:
- оцінка готовності на період проведення навчання СГ до реалізації планів реагування на надзвичайні ситуації та плану локалізації та ліквідації наслідків аварій на об’єктах підвищеної небезпеки;
- повнота і якість відпрацювання планувальних документів з СОН та СОТ з питань цивільного захисту, доцільність та реальність задуму практичного заходу;
- відповідність відтворення навчальної обстановки характеру виробництва та можливостям СГ;
- оцінка дій керівного складу та органів управління;
- оцінка дій формувань цивільного захисту;
- відпрацювання сигналів оповіщення і дій персоналу за ними;
- перелік робіт, виконаних з метою удосконалення складових системи цивільного захисту СГ у період підготовки та проведення СОН та СОТ з питань цивільного захисту.
Під час відпрацювання практичних заходів на СГ, на яких проводились СОН і СОТ з питань цивільного захисту, відпрацьовувались дії керівного складу та сил цивільного захисту СГ при виникненні надзвичайних та аварійних ситуацій, які можуть статися через погіршення погодних умов, зокрема:
- на СГ філія «ДніпроГЕС» ПАТ «Укргідроенерго» відпрацьовано дії керівного складу філії, оперативного персоналу, формувань цивільного захисту у разі аварії на трансформаторі власних потреб Т-1 з виникненням пожежі;
- на ТОВ «ЗТМК» відпрацьовано дії органів управління та формувань цивільного захисту СГ у разі виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру, пов’язаної з викидом хлору на дільниці виробництва хлору випареного. Тренування пройшли відповідно до плану їх проведення, з імітацією аварійної ситуації. Під час тренування відпрацьовано дії формувань цивільного захисту з ліквідації аварії шляхом накладання бандажу на пошкоджену цистерну, переливу хлору у резервну ємність, надання допомоги постраждалому внаслідок аварії та евакуації персоналу у безпечну зону. Ліквідація умовної аварії пройшла без припинення виробничого процесу;
- на ПАТ «Запоріжгаз» відпрацьовано дії бригад аварійно-диспетчерської служби при виникненні надзвичайної ситуації на газовій мережі. Під час проведення протиаварійного тренування проводилась локалізація та ліквідація аварійної ситуації, пов’язаної з витоком газу у житловому будинку. Тренування проведено на власному полігоні, обладнаному відповідно до вимог керівних документів з імітацією аварійної ситуації;
- на КП «Водоканал» міста Запоріжжя відпрацьовано дії формувань цивільного захисту при загрозі виникнення або виникненні надзвичайної ситуації у хлораторній ДВС-1. Під час відпрацювання плану тренування проведено герметизацію пошкодженого обладнання у захисну капсулу без припинення виробничого процесу тощо.
Під час проведення КШН на СГ територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ Запорізької області було сплановано, підготовлено і проведено, за участі працівників Центру, 16 СОН і СОТ з питань цивільного захисту. Всі практичні заходи відпрацьовано у заплановані терміни за узгодженими темами.
Детальні звіти за результатами проведених СОН і СОТ з питань цивільного захисту СГ відповідним чином оформлені й надані керівництву КШН.
По завершенні КШН штабом керівництва навчанням була проведена перевірка відпрацьованої органами управління цивільного захисту територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ Запорізької області оперативно-технічної документації.
24 травня на розширеному засіданні регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки й надзвичайних ситуацій було проведено загальний розбір КШН з органами управління та силами цивільного захисту територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ Запорізької області.
Юрій МОГІЛЕВЕЦЬ,
начальник обласного методичного кабінету (БЖД населення)
НМЦ ЦЗ та БЖД Запорізької області
Наталія БАГІРОВА,
методист обласного методичного кабінету (БЖД населення)
НМЦ ЦЗ та БЖД Запорізької області