Нещодавно національний університет цивільного захисту України у Харкові видав колективну монографію «Прогнозування психологічної сумісності фахівців первинного тактичного пожежно-рятувального підрозділу Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту». Автори книги – Т.Ю. Андрєєва, В.М. Попов, О.В. Тимченко та І.Є. Щербина.
Автори зазначають, що нині існує безліч хиб у процесі прогнозування психологічної сумісності пожежних-рятувальників. На етапі формування загонів Державної служби з надзвичайних ситуацій України майже не використовуються психодіагностичні процедури та техніки, які б дозволили отримати дані щодо суб’єктивного уявлення структури міжособистісних стосунків пожежних-рятувальників. Недостатньо уваги приділяється і так званим додатковим показникам, до яких можна віднести психофізіологічні особливості, особливості мотиваційної та ціннісно-смислової сфер працівника служби порятунку. Ці особливості є дуже важливими, адже мова йде не про окремі показники індивідуальної діяльності, а про ефективність групового виконання складних завдань, від якості вирішення яких нерідко залежить життя людей.
Встановлено, що головними чинниками, які зумовлюють психологічну сумісність членів первинних тактичних пожежно-рятувальних підрозділів ДСНС України, є такі особистісні чинники: товариськість, рівень інтелекту фахівців, прагнення до домінування, а також спрямованість на взаємодію та співпрацю і здатність йти на компроміс. Оптимальним з боку підвищення рівня психологічної сумісності є превалювання фахової спрямованості та спрямованості на взаємодію.
Психологічній сумісності заважають: скептицизм, нетерпимість до критики, авторитарність, егоцентризм, переоцінка власних можливостей, надконформність, агресивність, залежність від інших, потреба в постійній підтримці ззовні, неадекватна самооцінка, конфліктність, недовірливість, нестриманість.
Автори книги розробили і пропонують низку спеціальних заходів, виконання яких допоможе складанню прогнозу психологічної сумісності пожежних-рятувальників.
Розроблена математична модель прогнозування психологічної сумісності кандидатів при формуванні первинних тактичних пожежно-рятувальних підрозділів ДСНС України. Її використання допоможе підвищити рівень зазначених явищ та, таким чином, зумовить підвищення рівня сумісної фахової діяльності.
З метою визначення симптомокомплексів якостей, що визначають рівень психологічної сумісності працівників первинних тактичних пожежно-рятувальних підрозділів ДСНС України, проведено факторний аналіз, за результатами якого розроблено критерій прогнозу психологічної сумісності.
Водночас науковці наголошують, що питання узагальнення і створення системної моделі, яка могла б змістовно відбити особливості відбору та функціонування зведених загонів ДСНС України для виконання складних розмаїтих завдань в умовах впливу стрес-чинників підвищеної інтенсивності, потребують подальшого вивчення.
Монографія «Прогнозування психологічної сумісності фахівців первинного тактичного пожежно-рятувального підрозділу Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту» адресована психологам ДСНС України, курсантам і студентам, які навчаються за спеціалізацією «Екстремальна та кризова психологія», магістрам соціально-психологічного факультету Національного університету цивільного захисту України.
Анатолій Зборовський