Програмою розвитку гідроенергетики на період до 2026 року, яка схвалена Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 552-р від 13 липня 2016 року (далі – Програма-2026) передбачено будівництво каскаду з шести гідроелектростанцій на верхів’ї Дністра. Ця територія розташована в Івано-Франківській, Чернівецькій, Тернопільській та Хмельницькій областях
Зокрема, Програмою-2026 заплановано будівництво руслових та дериваційних гідроелектростанцій сумарною потужністю 390 МВт.
Руслова ГЕС – це гідростанція, де напір води створюється за рахунок греблі.
Дериваційна ГЕС – це гідростанція, воду до якої відводять з русла річки трубою, каналом чи лотком.
Та за висновками експертів WWF, Програма-2026 матиме значний негативний вплив на довкілля та створить соціальну напругу в регіоні.
«Реалізація проекту каскаду Верхньодністровських ГЕС згубно вплине на водні екосистеми та екопослуги регіону. Також це може спричинити затоплення населених пунктів, які розташовані поблизу Дністра, пам’яток археології та архітектури. Греблі унеможливлять розвиток популярного на сьогодні виду водного туризму – сплаву по Дністру, бо річка буде поділена греблями на відрізки», – Світлана Матус, координаторка з питань екополітики WWF в Україні
Програма-2026
Міністерство екології та природних ресурсів України (Мінприроди) також не погоджується з Програмою-2026 (лист №5/1-8/6360-16 від 06.07.2016). На думку Мінприроди, Проект може мати значний вплив на природні комплекси національного природного парку «Дністровський каньйон», національного природного парку «Хотинський», Галицького національного природного парку та низку об’єктів природно-заповідного фонду інших категорій.
Крім того, Програму-2026 планується реалізувати у тій частині Дністра, яка на сьогодні ще є незарегульованою. З кожним роком кількість природних незарегульованих річок в Україні зменшується, тому вони мають бути максимально збережені та захищені від руйнування та забудови.
Також Програма-2026 матиме політичні наслідки. Молдова занепокоєна планами України щодо реалізації Програми, що обмежить доступ Молдови до водних ресурсів, особливо у посушливий період.
Тож цей проект має бути вилучений з Програми-2026. А будь-які роботи щодо його реалізації мають бути припинені.
Аби привернути увагу до важливості збереження вільнотекучості верхів’я Дністра, наприкінці червня територією річки у Чернівецькій та Тернопільській областях відбувся сплав ініціативної групи «Збережемо Дністер» – це громадська ініціатива, що покликана привернути увагу до важливості збереження вільнотекучості верхів’я Дністра. Організаторами цьогорічного сплаву на захист річки виступили Всесвітній фонд природи WWF Україна та НГО «Інститут Центральної Європи».
Головна мета – об’єднати зусилля активістів з усієї України та Молдови з прагненнями людей, котрі живуть поблизу Дністра, щоб зберегти красу, туристичний потенціал і біорізноманіття цієї ріки для нащадків. Під час сплаву активісти проводили зустрічі з небайдужими мешканцями міст та сіл біля річки, якій загрожує будівництво каскаду ГЕС.
«Цей захід вже проводиться вдруге. Пріоритетним завданням цьогорічного громадського сплаву є саме привернення уваги медіа до культурної, біологічної, історичної і, звичайно ж, природної цінності Дністра, як унікальної річки», – говорить співорганізатор акції, заступник директора НГО «Інституту Центральної Європи» Максим Кияк.
Марк ПОЛЛОК, WWF в Україні
Автор фото – Тарас ПУШКАР