Відповідно до Плану основних заходів ДСНС України на 2019 рік 18–19 липня 2019 року відбувся День викладача в Навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Рівненської області.
Основними завданнями Дня викладача були:
- підвищення професійного рівня викладачів навчально-методичних центрів сфери цивільного захисту шляхом їх участі у показових заняттях, майстер-класах, тренінгах;
- доведення змін в організації навчальної та методичної роботи викладачів відповідно до вимог наказу МВС України від 23.04.2019 № 302 «Про деякі питання організації навчального процесу з функціонального навчання»;
- обговорення практики застосування та надання коментарів до Методичного посібника «Поради викладачу навчально-методичного центру цивільного захисту»;
- обмін досвідом роботи викладачів навчально-методичних центрів сфери цивільного захисту.
Рівняни привітно зустріли колег-викладачів навчально-методичних центрів ЦЗ та БЖД Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської, Хмельницької та Чернівецької областей. Гостям на згадку було вручено буклети «Рівненський обласний краєзнавчий музей», «Незвідана Кореччина», «Рівненщина туристична» та інші.
З вітальним словом до присутніх звернулися Олександр Мохрик, заступник начальника ГУ ДСНС України у Рівненській області полковник служби ЦЗ та Сергій Вовчук, начальник НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області полковник служби ЦЗ, які побажали плідної співпраці та приємних вражень від перебування на щедрій поліській землі.
Учасники заходу з нетерпінням чекали на виступ Сергія Осипенка, заступника начальника управління, начальника відділу підготовки органів управління та навчання населення управління планування та координації заходів цивільного захисту Департаменту організації заходів цивільного захисту ДСНС України.
Під керівництвом фахівця ДСНС України викладачі взяли активну участь у тематичній дискусії «Комплектування навчальних груп. Ключові аспекти діяльності викладачів навчально-методичних центрів з організації та методичного забезпечення навчального процесу, здійснення організаційної та іншої роботи під час практичної підготовки».
Під час дискусії було наголошено на тому, що освітня діяльність викладача навчально-методичного центру безпосередньо пов’язана з реалізацією основних завдань єдиної державної системи цивільного захисту, зокрема:
- забезпечення готовності органів влади, підпорядкованих їм сил і засобів до дій в умовах надзвичайних ситуацій;
- навчання населення щодо поведінки та дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій.
На завершення першого етапу Дня викладача Сергій Іванович презентував майстер-клас з методики проведення класно-групового заняття на тему: «Організаційна основа цивільного захисту в умовах мирного часу та в особливий період».
19 липня 2019 року продовжено День викладача в Навчально-методичному центрі ЦЗ та БЖД Рівненської області. Місцем проведення було обрано кафедру охорони праці та безпеки життєдіяльності Національного університету водного господарства та природокористування, базову кафедру області з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності.
Начальник Навчально-методичного центру полковник служби ЦЗ Сергій Вовчук відкрив наступний етап заходу та звернувся до учасників Дня викладача, відзначивши плідну співпрацю фахівців Центру з закладами вищої освіти області, та наголосив на необхідності збереження вивчення дисциплін «Цивільний захист» та «Безпека життєдіяльності» майбутніми керівниками суб’єктів господарювання.
Завідувач кафедри, доктор технічних наук, професор Віктор Филипчук запропонував учасникам заходу прослухати лекцію «Співпраця НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області з кафедрою охорони праці та безпеки життєдіяльності Національного університету водного господарства та природокористування з питань ЦЗ та безпеки життєдіяльності». Науковець зазначив, що даний напрям роботи проводиться в межах діяльності Рівненської обласної науково-методичної комісії з ЦЗ, безпеки життєдіяльності та основ медичних знань протягом двох десятиріч. До складу комісії входять чотири фахівці кафедри. Члени науково-методичної комісії працюють у напрямі сприяння поліпшенню навчальної, методичної та науково-дослідних робіт, які виконуються кафедрами (циклами) та окремими викладачами програм підготовки студентів вищих закладів освіти з дисциплін «Безпека життєдіяльності» та «Цивільний захист».
Під час засідань науково-методичної комісії відбувається перегляд та обговорення практичних занять, новітніх методик викладання та розповсюдження матеріалів Всеукраїнських конференцій. Цьогоріч у роботі XVII Міжнародної науково-методичної конференції «Безпека життя і діяльності людини – освіта, наука, практика», що відбулася на базі НУВГП, начальник навчально-методичного центру полковник служби ЦЗ Сергій Вовчук брав участь у роботі науково-організаційного комітету та долучився до виступів з доповіддю «Алгоритм здійснення навчально-методичним центром консультативно-діагностичної, методичної та інформаційної підтримки викладачів кафедр ЦЗ та безпеки життєдіяльності вищих закладів освіти».
Продовжили роботу Дня викладача переглядом інструкторсько-методичного заняття з використанням кейс-методу на тему: «Організація планування та порядок проведення евакуації населення у разі виникнення НС на АЕС», яке провів Віктор Зейда, викладач Рівненських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності ІІ категорії НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області.
Завершили захід навчальною екскурсією територією кафедри охорони праці та безпеки життєдіяльності. Учасники заходу відзначили належне забезпечення освітнього процесу на кафедрі, що організований з урахуванням можливостей сучасних інформаційних технологій навчання та зорієнтований на формування освіченої, гармонійно розвиненої особистості, здатної до постійного поповнення, оновлення наукових знань, професійної мобільності та швидкої адаптації до змін і розвитку в соціально культурній сфері, у галузях техніки, технологій, системах управління охороною праці.
Організатори та учасники Дня викладача висловили вдячність керівництву ДСНС України, сподіваючись на продовження практики проведення показових занять, майстер-класів, тренінгів, адже саме такі практичні заходи сприяють підвищенню професійного рівня педагогічних працівників, обміну досвідом та удосконаленню усієї роботи навчально-методичних центрів сфери цивільного захисту.
Наталія ЯКОВЕЦЬ, начальник обласного методичного
кабінету (безпеки життєдіяльності населення)
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області