Ризик виникнення надзвичайних ситуацій на території України залишається високим. Зростає масштабність наслідків стихійного лиха та аварій і катастроф, що ставить проблему запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і ліквідації або мінімізації їх наслідків, як одну з основних завдань та функцій органів місцевого самоврядування, яким, відповідно до Кодексу цивільного захисту України, визначені повноваження, завдання та обов’язки у сфері цивільного захисту. Саме від їхніх рішень значною мірою залежить ефективність розв’язання питань щодо забезпечення безпеки населення об’єднаних територіальних громад в умовах надзвичайних ситуацій. Адже успішними стають ті громади, які вдало розвивають власну спроможність та поліпшують внутрішні умови, що впливають на безпеку життєдіяльності населення.
За ініціативою ГУ ДСНС України у Рівненській області та керівництва Рівненського ВП Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» 24 липня 2019 року відбувся семінар на тему: «Забезпечення безпеки населення об’єднаних територіальних громад в умовах надзвичайних ситуацій». До проведення семінару долучилися представники управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Рівненської облдержадміністрації й Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Рівненської області.
Зі вступним словом до учасників семінару звернувся директор Рівненського ВП Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Руслан Сивий, який зазначив, що створення дієвої системи цивільного захисту в об’єднаних територіальних громадах гарантує забезпечення захисту її мешканцям під час виникнення надзвичайної ситуації.
Заступник начальника ГУ ДСНС України у Рівненській області полковник служби цивільного захисту Олександр Мохрик продемонстрував головам об’єднаних територіальних громад Рівненщини презентацію на тему: «Аналіз загроз, оцінка ризиків та робота над створенням розділу Програми соціально-економічного розвитку об’єднаної територіальної громади». Фахівець у чіткій та доступній формі надав пропозиції з питань розвитку системи цивільного захисту в ОТГ та основних завдань у сфері цивільного захисту.
Під час семінару розглядалися питання щодо порядку створення та використання коштів резервного фонду бюджету, переліку та змісту документів для надання експертного висновку про рівень надзвичайної ситуації та оцінки збитків від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру.
Перед учасниками заходу виступив викладач НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області. Головними акцентами доповіді фахівця були основні законодавчі акти й керівні документи щодо порядку створення та використання коштів резервного фонду бюджету та порядку застосування методики оцінки збитків від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру. Особливу увагу доповідач звернув на зміст і повноту оформлення документів для надання експертного висновку про рівень надзвичайної ситуації.
Під час обговорення цих питань зі сторони учасників семінару виникали запитання та надавались пропозиції щодо практичного застосування керівних документів із зазначених питань і залучення фахівців інших напрямів діяльності з метою надання фахових висновків, необхідних розрахунків, експертиз тощо. Учасники семінару у дискусійній формі обмінялися досвідом з розв’язання зазначених питань у межах їх територіальної громади.
Викладач також наголосив, що керівником ланки ОТГ територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту є голова об’єднаної територіальної громади, а ефективність і повнота виконання заходів цивільного захисту залежить від їх фінансового та матеріального забезпечення. Учасникам семінару були надані зразки та форми документів із зазначених напрямів діяльності.
На завершення заходу керівники громад подякували за надану необхідну методичну допомогу та висловили побажання з подальшої плідної співпраці з фахівцями сфери ДСНС області під час забезпечення безпеки життєдіяльності у громадах Рівненщини.
Володимир КОВАЛЬ, викладач Рівненських територіальних
курсів ІІ категорії НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області