Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України розробило законопроект, який запроваджує механізм завершення будівництва проблемних забудов в Україні. В його рамках пропонується наділити органи місцевої влади відповідними повноваженнями для можливості добудови проблемних об’єктів, у будівництво яких залучалися кошти фізичних осіб — вкладників, та контролю за цим процесом.
Про це повідомив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе в інтерв’ю РБК «Україна».
«У чому полягає проблема? Є проекти, які хтось із забудовників почав будувати, але потім почалася криза, а вкладені кошти були витрачені на інший проект. Потім забудовник розуміє, що не може добудувати. Договір оренди закінчується, дозвіл на будівництво закінчується, борги зростають і він взагалі зникає. І люди, які мали отримати квартири в таких будинках, взагалі не знають, як підійти до цього майна і як фізично отримати цей об’єкт. У даній ситуації, на мій погляд, місцева влада повинна брати ініціативу в свої руки і захищати інтереси цих людей, тому що це жителі або майбутні жителі їхнього міста. Іншого варіанту немає, тому що місто володіє цим майном», — наголосив він.
Відтак законопроект, розроблений Мінрегіоном, спрямований на забезпечення завершення будівництва таких проблемних об’єктів, які споруджуються із залученням коштів фізичних осіб — вкладників і які не прийняті в експлуатацію у визначений договором строк.
Найважливіше, що законопроект вводить дієвий механізм, який здатний забезпечити завершення будівництва проблемних об’єктів в Україні, і пропонує впровадити на законодавчому рівні:
1 — можливість вкладника звернутися до органів місцевого самоврядування у разі порушення терміну прийняття в експлуатацію об’єкта більше ніж на 1 рік;
2 — можливість здійснення органами місцевого самоврядування повноважень щодо формування переліків проблемних об’єктів і вживання заходів щодо їх добудови, а також організацію зборів вкладників з метою прийняття відповідного рішення;
3 — можливість проведення конкурсу з вибору нового замовника, який завершуватиме добудову проблемного об’єкта, та вилучення цього об’єкта разом з земельною ділянкою для завершення добудови;
4 — економічні стимули для завершення будівництва новими замовниками та можливі джерела фінансування добудови тощо.
«Зараз люди вимагають від місцевих органів влади якихось дій. У розробленому законопроекті ми пропонуємо фактично за принципом банкрутства очищувати ці підприємства і все майно та передавати місцевим органам влади. Але при цьому, найголовніше, захищаються інтереси вкладників — людей, які вклали гроші в ці квартири. І всі обтяження, які є, не будуть заборгованістю», — підсумував Парцхаладзе.
Довідково
Законопроект «Про захист прав фізичних осіб — вкладників у будівництво багатоквартирних житлових будинків» розроблений Мінрегіоном спільно з ДП «НДПІ містобудування» та доступний за посиланням: https://bit.ly/2YEjz4c.
Наразі він направлений на розгляд зацікавленим центральним органам виконавчої влади, після чого буде доопрацьований та переданий до Кабінету Міністрів України.
Джерело: офіційний сайт Мінрегіону України