За останні п’ять років кількість відвідувань зони відчуження зросла, як мінімум, у десять разів. Особливо це помітно цьогоріч, коли туристичні автобуси один за одним щодень перетинають кордон зони. Ніхто не сперечається, що однією з головних причин останньої хвилі зацікавленості цими місцями став рейтинговий серіал «Чорнобиль» американської студії НВО, який вийшов на телеекрани навесні 2019 року. Проте Чорнобиль, Прип’ять і територія навколо завжди притягували не лише вчених і фахівців різного спрямування, але й пересічних громадян. Хтось прагнув полоскотати собі нерви, когось манило незвідане, а дехто сподівався побачити якісь неймовірні явища та артефакти опісля ядерної катастрофи.
Авторський путівник
Та з якими б намірами відвідувачі не їхали до зони відчуження, всі вони потребували максимально правдивої й детальної інформації. Дехто шукав її до реального знайомства із Зоною, прагнучи бути «підкованим» й розуміти, з чим матимеш справу за колючим дротом. Інші сподівались отримати вичерпну інформацію прямо на чорнобильських об’єктах, але часто після екскурсій у них виникало ще більше запитань, відповіді на які далеко не завжди знайдеш навіть у мережі Інтернет: занадто засмічена вона всілякими навколочорнобильськими домислами, фантазіями, маніпуляціями й фейковими сенсаціями.
І ось нарешті – перший авторський путівник «Чорнобильська зона відчуження». У ньому четверо професіоналів у різних сферах, так чи інакше пов’язаних з цією територією, за багато років настільки добре вивчили відомі й маловідомі об’єкти зони відчуження, що вирішили поділитися набутою інформацією з тими, кому вона справді цікава.
Керівник відділу екології флори і фауни Чорнобильського заповідника Денис Вишневський, член МГО «Центр Прип’ять. Com» Олександр Рибак, заступник голови Громадської ради при ДАЗВ Олександр Сирота, співробітниця громадської організації «Центр Прип’ять. сom» Міхаела Бушовська – кожен по-своєму спробував у книзі розширити уявлення про Чорнобильську катастрофу, показуючи зону відчуження зсередини як неймовірну багатогранну, а тому цікаву територію.
Як пишуть автори у вступному слові до путівника, «Зона еволюціонує і, як наслідок, еволюціонує наше сприйняття цього щемкого і магнетичного місця. Потрапивши сюди один раз – лишаєшся в його тенетах назавжди. У перші десять років після аварії на ЧАЕС до катастрофи додався шарм terra incognita, але згодом Зона трансформувалась у біосферний заповідник та унікальну локацію, яка приваблює своїм поєднанням непоєднуваного тисячі людей з усього світу. Оскільки землею абсурдних міфів для сучасників вона вже бути перестала, не завадить створити її новий, актуальний та більш дружній образ. Такий, який відповідав би реаліям…»
Зміст путівника
На що ж очікувати читачу від «путівника туристичними та маловідомими стежками» Зони? У першу чергу, на детальну й історично вивірену інформацію і з приводу об’єктів, які тут розташовані, і подій, які відбувалися на цій території до аварії, під час неї й відбуваються досі.
Тут розповідається не лише про історію спорудження Чорнобильської атомної електростанції, про причини аварії та найбільш відомі версії й хронологію процесу техногенної катастрофи, про радіоактивне забруднення місцевих земель та евакуацію населення, а й про будівництво зразкового атомграду – міста-супутника АЕС Прип’яті, про флору і фауну зони відчуження, про її вдалий експеримент і нинішню родзинку Чорнобильського заповідника – коней Пржевальського, про колишніх мешканців Чорнобильською краю, які повернулися до власних домівок і яких нарекли самопоселенцями, про етнокультурні експедиції та археологічні розвідки, про Чорнобиль-2 (загоризонтна радіолокаційна станція «Дуга»), про нове обличчя зони, яка стає територією змін й «лабораторією просто неба». Всього не перерахуєш, що міститься в не такому вже й об’ємному (на 148 сторінок) виданні, значну частину якого займають десятки кольорових фотографій та інших ілюстрацій.
Путівник «Чорнобильська зона відчуження» поки що виданий зовсім невеликим тиражем – кілька десятків екземплярів. Це – тестовий, презентаційний варіант. Державне агентство з управління зоною відчуження нині готує його для друку масовим тиражем. Адже вже зараз є багато охочих прочитати цей авторський путівник й зробити перший, усвідомлений, крок до неймовірної подорожі найпривабливішим туристичним об’єктом України.
Ольга РОЗУМЕНКО, Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Фото: Станіслав ГУМЕНЮК