Університет Фукусіми та Національний інститут стратегічних досліджень (НІСД) підписали Меморандум про науково-технічне співробітництво у сфері покращення радіаційного контролю на території зони відчуження та удосконалення профільної української законодавчої бази. Зокрема, українські та японські вчені вивчатимуть радіаційне забруднення екосистем зони відчуження і на основі отриманих даних розроблятимуть рекомендації щодо оптимального зонування цієї території та її реабілітації.
За словами керівництва ДАЗВ, цей проект важливий у контексті ефективності управління зоною відчуження. Покращення системи моніторингу та прогнозування дозволить оперативно отримувати більш достовірну інформацію про радіаційний стан довкілля, що особливо важливо під час надзвичайних ситуацій. Окрім того, отримані дані можуть бути використані для визначення «кордону» між Чорнобильським заповідником та територією спеціального промислового використання, над чим наразі працює Агентство. НІСД має потужний експертний потенціал і є вкрай важливим каналом комунікації експертного середовища з найвищими органами влади, що слугуватиме покращенню нормативно-правової бази функціонування зони відчуження.
Науково-технічне співробітництво реалізовуватиметься у рамках програми «Наукове і науково-технічне партнерство для сталого розвитку» (SATREPS). У рамках проекту передбачено вивчення гідрологічних об’єктів зони відчуження, їх стану та забруднення, дослідження забруднення перелогів, лісових масивів та атмосфери.
Джерело: офіційний сайт ДАЗВ України