Питання співпраці екологічного спрямування обговорили Міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель та Міністр природних ресурсів та охорони навколишнього середовища Андрій Худик під час другого засідання Українсько-Білоруської комісії з координації питань охорони і сталого використання транскордонних природоохоронних територій.
«Мінекоенерго України підтримує спільну роботу з білоруським міністерством зі створення та управління транскордонними природоохоронними територіями», – наголосив Олексій Оржель.
Під час засідання йшлося про вплив на навколишнє середовище від експлуатації кар’єру піску і крейди родовища «Хотиславське» в Малоритському районі Брестської області»; охорону та стале використання транскордонних природоохоронних територій, відновлення водного сполучення по Дніпру і Прип’яті, перспективи відновлення водного шляху з Балтійського моря до Чорного моря, створення великого українсько-білоруського біосферного резервату «Прип’ятське Полісся» тощо.
«Сподіваємося, що найближчими роками будуть визначені найкраще збережені ділянки на Поліссі як з українського, так і з білоруського боку, для внесення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Впевнений, що ці об’єкти не лише сприятимуть збереженню чарівної природи Полісся, а й служитимуть збалансованому соціально-економічному розвитку регіону», – акцентував Міністр на перспективних напрямках подальшого співробітництва у сфері охорони довкілля.
Сторони узгодили низку питань співробітництва щодо збереження транскордонних українсько-білоруських водно-болотних угідь «Стохід – Прип’ять – Простир» (Волинська, Рівненська і Брестська області) і «Ольманські болота – Переброди» (Брестська і Рівненська області), для яких розробляються спільні плани управління, проводяться регулярні консультації, здійснюються наукові дослідження, опрацьовується система попередження пожеж та оповіщення сусідів, здійснюються заходи з відновлення порушених екосистем, особливо торфових боліт тощо.
ДОВІДКА. Українсько-білоруське співробітництво у сфері охорони навколишнього природного середовища здійснюється відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про спільне використання та охорону транскордонних вод від 2001 року, Угоди між урядами України, Республіки Білорусь та Республіки Польща про створення транскордонного біосферного резервату «Західне Полісся» від 2011 року. Також Україна є стороною Угоди між Міністерством екології та природних ресурсів України та Міністерством природних ресурсів і охорони навколишнього середовища Республіки Білорусь про співробітництво у сфері охорони та сталого використання транскордонних природоохоронних територій (2013 р.). Зокрема, це транскордонні водно-болотні угіддя «Болота Ольман і Переброд», «Стохід-Прип’ять-Простир», оголошені відповідно до вимог Рамсарської конвенції про водно-болотні угіддя, існуючий українсько-білорусько-польський біосферний резерват «Західне Полісся», оголошений відповідно до вимог Програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». Також в рамках Угоди триває робота над збереженням перспективних для заповідання територій та надання їм відповідного міжнародного статусу.
Джерело: офіційний сайт Міненерговугілля України