На виконання спільного наказу МОН України і ДСНС України від 20 вересня 2019 року № 1219/546 „Про підготовку та проведення практичного семінару” на базі Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти з 9 по 10 жовтня 2019 року пройшов Всеукраїнський практичний семінар з питань організації діяльності базових (опорних) з питань цивільного захисту і безпеки життєдіяльності закладів загальної середньої та дошкільної освіти області.
Зі вступним словом до учасників семінару виступили головний спеціаліст сектору мобілізаційної роботи, цивільного захисту та безпеки життєдіяльності МОН України Віталій Міщенко, начальник управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації Григорій Таргонський та заступник начальника ГУ ДСНС України у Рівненській області полковник служби ЦЗ Олександр Мохрик. Побажала плідної роботи учасникам семінару проректор з наукової роботи Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Тетяна Гавлітіна.
Теоретична частина заходу вмістила виступи з питань цивільного захисту, які належать до завдань Функціональної підсистеми навчання дітей дошкільного віку, учнів та студентів діям у надзвичайних ситуаціях ( з питань безпеки життєдіяльності) єдиної державної системи цивільного захисту. Головний спеціаліст сектору мобілізаційної роботи, цивільного захисту та безпеки житєдіяльності Міністерства освіти і науки України Віталій Міщенко розкрив питання організації роботи з питань ЦЗ органів управління освітою місцевих органів виконавчої влади та закладів освіти.
Досвідом роботи щодо планування, організації та проведення заходів у базових (опорних) закладах освіти, а також методикою розповсюдження досвіду серед педагогічних працівників поділилася методист кабінету навчального Марина Корнієнко та начальник обласного методичного кабінету (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД Тернопільської області Любомир Сагайдак.
Сергій Осипенко, заступник начальника управління – начальник відділу підготовки органів управління та навчання населення управління планування та координації заходів цивільного захисту Департаменту організації заходів цивільного захисту ДСНС України наголосив на необхідності дотримання вимог чинного законодавства у сфері цивільного захисту при організації та методичному забезпеченні діяльності опорних закладів освіти.
Практичний блок семінару передбачав навчальні екскурсії до кращих опорних з питань ЦЗ та БЖД закладів освіти області. Учасники семінару, розділившись на групи, завітали по черзі до комунального закладу „Привільненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів” Привільненської сільської ради та закладу дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу № 56 Рівненської міської ради. Очолював учасників семінару головний спеціаліст відділу виховної роботи та соціального захисту дітей управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації Володимир Петренчук. Спільно з фахівцями Навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД Рівненської області та керівниками зазначених вище опорних закладів, було презентовано роботу з питань цивільного захисту і безпеки життєдіяльності у школах і дитячих садках відповідно до вимог Положення про організацію діяльності опорного з питань ЦЗ та БЖД закладу у мережі закладів освіти Рівненської області.
Для закладу загальної середньої освіти обов’язковим є наявність навчально-методичного кабінету з ЦЗ та БЖД, на базі якого надається консультативна допомога керівникам закладів освіти міст, районів, ОТГ та проводяться заняття за програмами предметів „Захист Вітчизни”, „Основи здоров’я”, організовуються методичні об’єднання вчителів предметів, які розглядають питання цивільного захисту та безпеки життєдіяльності.
Родзинкою заходу стало проведення 10 жовтня 2019 року навчальної екскурсії до Народного класу-музею „Промінець”, що функціонує на базі Рівненської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 24. Людмила Холохолова, завідувач класу-музею розповіла про етапи розвитку та становлення класу-музею, поділилась досвідом роботи та розповіла про особливості методики проведення занять з дітьми старшого дошкільного та молодшого шкільного віку.
Наталія Яковець, начальник обласного методичного кабінету (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області і Наталія Харченко, доцент кафедри природничо-математичної освіти Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук поділились досвідом роботи щодо співпраці установи і закладу післядипломної освіти з питань безпеки життєдіяльності та цивільного захисту.
Кожен бажаючий учасник семінару мав змогу поспілкуватись з керівництвом закладів, поставити питання стосовно організації їх діяльності, досвіду проведення практичних заходів – Днів цивільного захисту, Тижнів безпеки дитини та Тижнів знань з основ безпеки життєдіяльності.
Практичний семінар пройшов в діловій атмосфері змістовно та продуктивно з надією на подальшу співпрацю органів управління освітою, навчально-методичних установ сфери ЦЗ, закладів післядипломної педагогічної освіти та опорних (базових) з питань ЦЗ та БЖД закладів освіти з метою створення безпечного освітнього середовища та досягнення загальної культури безпеки.
Наталія Зищук, методист кабінету навчального
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області