Батьки та вчителі, хто в першу чергу повинен сформувати у дітей культуру безпеки та прагнення до збереження власного життя і здоров’я через ідентифікацію усіх можливих небезпек при виконанні будь-яких дій, на жаль, самі часто недостатньо обізнані та освічені у цих питаннях. Саме тому Український науково-дослідний інститут цивільного захисту та виробничо-практичний журнал «НАДЗВИЧАЙНА СИТУАЦІЯ плюс», за підтримки Міністерства освіти і науки України та Державної служби України з надзвичайних ситуацій, вже другий рік поспіль проводять практичну конференцію «Безпека в закладах освіти від учня до вчителя». Щоразу організатори заходу ставлять за мету змоделювати практичний дієвий механізм, який допоможе керівникам закладів освіти, вчителям/викладачам та батькам захистити, убезпечити й запобігти наслідкам впливу несприятливих факторів і чинників на особистість дитини.
Третя практична конференція «Безпека в закладах освіти від учня до вчителя» відбулася 21 жовтня 2019 року в приміщенні Національного транспортного університету. Понад 400 людей з усієї країни – освітян, шкільних психологів, представників обласних та районних управлінь – стали учасниками конференції. Така зацікавленість не дивує, адже актуальність заходу обумовлена необхідністю створення безпечного освітнього середовища у закладах освіти, що на сьогодні є надзвичайно важливим завданням, зважаючи на те, що у світі активізуються різні негативні явища.
Відкриття Третьої практичної конференції відбулося за участі шеф-редактора журналу «НАДЗВИЧАЙНА СИТУАЦІЯ плюс» Олени ПЕРЕВОЗНИК. З вітальним словом до учасників звернулися заступник директора Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям Державної служби України з надзвичайних ситуацій Павло АФАНАСЬЄВ, а також зіркова гостя, українська акторка, головна героїня серіалу «Школа» Олена КУРТА.
Протягом п’яти наступних годин понад 400 освітян стали учасниками «навчань» з безпеки.
Так, заступник начальника управління інспекційної діяльності – начальник відділу розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничих травм Держпраці Олег ГНАТЮК та завідувачка сектору з охорони праці та безпеки життєдіяльності Інституту модернізації змісту освіти Наталія ДУБРОВА розглянули Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися зі здобувачами освіти під час освітнього процесу.
Про зниження ризиків пожежної небезпеки у загальноосвітніх закладах поінформував заступник начальника Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту, полковник служби цивільного захисту, кандидат технічних наук Олександр БОРИС.
Велику зацікавленість серед учасників викликав виступ освітнього омбудсмена Сергія ГОРБАЧОВА, який говорив про безпекову складову у внутрішній системі забезпечення якості освіти.
Про психологічну готовність до надзвичайних ситуацій у закладах освіти й всеукраїнський експеримент доповідав завідувач лабораторії політико-правових відносин Інституту соціальної й політичної психології НАПН України, кандидат психологічних наук, старший науковий співробітник, науковий керівник експерименту Віталій ДУХНЕВИЧ.
Значний інтерес серед учасників викликав практичний блок конференції, де йшлося про надання домедичної допомоги у разі виникнення надзвичайної ситуації у закладах освіти. Про це розповів завідувач кафедри домедичної підготовки Інституту державного управління у сфері цивільного захисту, кандидат медичних наук, старший науковий співробітник Віталій КУШНІР та продемонстрував на манекені-тренажері, як правильно надавати першу домедичну допомогу. Темою самозахисту та навчання дітей і підлітків основ безпеки продовжив інструктор крав-мага, тренер дитячої безпеки проєкту Krav Kids Максим КОЗЛОВ.
Конференція показала, що тема безпеки в освітньому середовищі потребує активного висвітлення, адже освітянам потрібна така інформація. Практичні рекомендації, трактування законодавчих норм, навички психологічної готовності до надзвичайних ситуацій у закладах освіти та ази надання домедичної допомоги у разі потреби – це той багаж знань, який отримали учасники Третьої практичної конференції «Безпека в закладах освіти від учня до вчителя».
Крім того, приємним бонусом для освітян став розіграш корисних призів від партнерів журналу.
ДОВІДКОВО. У 2018 році УкрНДІЦЗ та журнал «Надзвичайна ситуація +» започаткували проведення циклу практичних конференцій, присвячених безпеці в сучасних закладах освіти, адже ця тема є дуже актуальною і потребує активного висвітлення з практичними рекомендаціями щодо дій у разі виникнення різних надзвичайних ситуацій.
Перша практична конференція «Безпека в сучасних закладах освіти від учня до вчителя» відбулася 24 жовтня 2018 року в приміщенні Київського палацу дітей та юнацтва у межах Х Міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті». Учасники заходу розглянули найпоширеніші негативні явища серед дітей та учнівської молоді, а також визначили дієві методи, що здатні допомогти керівникам закладів освіти, вчителям/викладачам та батькам захистити, убезпечити й запобігти наслідкам впливу несприятливих факторів і чинників на особистість дитини.
Друга практична конференція «Безпека в сучасних закладах освіти: психологічна підтримка та захист» відбулася 15 березня 2019 року в межах Десятої міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти» у приміщенні актової зали Національного транспортного університету. Під час конференції говорили про першу психологічну допомогу і найпростіші техніки стабілізації психічних станів у стресовій ситуації; психологічні ризики для викладача під час роботи з дітьми, їхніми батьками, адміністрацією навчального закладу та колегами; особливості навчання дітей і підлітків основ особистої безпеки.
Проведення Четвертої практичної конференції «Безпека в сучасних закладах освіти від учня до вчителя» відбудеться наступного року.