ІНСУЛЬТ: ВИДИ
Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску.
Існують два різновиди інсульту:
- геморагічний, який викликаний розривом мозкової артерії;
- ішемічний, при якому артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.
ГОЛОВНІ ПРОЯВИ ІНСУЛЬТУ
Прояви при появі інсульту залежать від частини мозку, який постраждав.
Зазвичай при інсульті спостерігаються такі симптоми:
- людина не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається куток губ;
- постраждалий не може нормально говорити: вимова нерозбірлива та плутана;
- людина не може підняти руки вгору або одна рука занадто слабка і не ворушиться;
- виникає слабкість або оніміння в правій або лівій частині тулуба та кінцівках.
Зверніть увагу, що іноді інсульт може проявитися тільки інтенсивним головним болем.
Якщо ви помітили хоча б один із цих проявів, особливо після епізоду підвищеного артеріального тиску, негайно викликайте екстрену допомогу! Що швидше пацієнту нададуть фахову допомогу, то більші його шанси уникнути важких ускладнень.
ПОТЕНЦІЙНІ ПРИЧИНИ ІНСУЛЬТУ ТА ІНШИХ НЕІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ: ФАКТОРИ РИЗИКУ
Хронічні неінфекційні захворювання, серед яких хвороби серця, інсульт, рак, цукровий діабет та хронічні хвороби легень, об’єднують не тільки величезний вплив на тривалість та якість життя людей, але і спільні причини їх виникнення.
Головні фактори ризику – це:
- нездорове харчування,
- малорухомий спосіб життя,
- куріння,
- зловживання алкоголем,
- забруднення повітря,
- високий кров’яний тиск (гіпертонія),
- підвищений рівень холестерину у крові.
Ще одна особливість, яка об’єднує ці неінфекційні захворювання у разі наявності факторів ризику, – чим довше нічого не робити для профілактики, тим більша загроза ускладнень і важчими будуть їх наслідки.
Щороку в Україні виникає 120-150 тисяч інсультів, але абсолютної більшості з них можна уникнути. Результати наукових досліджень свідчать, що близько 90% всіх інсультів обумовлені 10 факторами ризику, на які ми можемо ефективно впливати. У світі майже половина всіх інсультів пов’язана з артеріальною гіпертензією, близько 1/3 – з недостатньою фізичною активністю, приблизно 1/4 – з поганим харчуванням, понад 1/4 – з надмірним рівнем холестерину, до 1/5 – з ожирінням, до 1/10 – з курінням та до 1/10 – з миготливою аритмією.
Згідно з результатами міжнародного дослідження INTERSTROKE, у країнах Центральної та Східної Європи вплив цих факторів ризику дещо відрізняється: до половини усіх інсультів обумовлені високим рівнем холестерину, понад 40% – гіпертонією, понад 25% – нездоровим харчуванням, близько 20% – хворобами серця (зокрема миготливою аритмією), майже 20% – недостатньою фізичною активністю, до 15% – психо-соціальними причинами, майже 15% – курінням, понад 5% – цукровим діабетом, до 5% – ожирінням та ще до 5% – зловживанням алкоголем.
Зверніть особливу увагу на гіпертонію, миготливу аритмію та підвищений холестерин – вагомі чинники ризику інсульту, якого можна легко уникнути, якщо приймати правильні ліки. Чи є у вашій родині є люди з чинниками ризику?
ЯК МОЖНА САМОМУ ВИЗНАЧИТИ РИЗИК ІНСУЛЬТУ: ОНЛАЙН ІНСТРУМЕНТИ
Якщо ви самі не хочете стати жертвою інсульту та бажаєте убезпечити від цієї руйнівної хвороби свої близьких, почніть з оцінювання ризику інсульту. Це можна зробити за допомогою спеціальних калькуляторів, таких як Stroke Riskometer або QStroke. Stroke Riskometer можна безкоштовно завантажити на Apple Store або Google play.
Загальний ризик судинних катастроф (інфаркту міокарду, інсульту, смерті від судинного захворювання) можна визначити за допомогою калькулятора ASCVD Risk Estimator Plus, що доступний за посиланням https://bit.ly/2E6Mre3.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО РИЗИК ІНСУЛЬТУ ПІДВИЩЕНИЙ
Якщо ризик інсульту чи інших судинних катастроф у вас підвищений (навіть помірно), зверніться до свого сімейного лікаря, терапевта. Він проконсультує щодо профілактики судинних захворювань, а за потреби скерує до кардіолога чи судинного невролога.
Не допустити появи хвороби чи її ускладнення набагато краще, ніж їх лікувати. У разі підвищеного ризику інсульту чи інших тяжких судинних хвороб ваш лікар призначить відповідне профілактичне лікування і дать рецепт на “Доступні ліки”. За рецептом лікаря ви можете отримати ліки в аптеці безоплатно або з незначною доплатою. Нині у програмі бере участь 261 препарат (з них 59 – безоплатно) для профілактики та лікування серцево-судинних хвороб, бронхіальної астми, діабету 2 типу.
Джерело: офіційний сайт МОЗу України