На ДСП «Чорнобильська АЕС» розпочалися випробування установки для звільнення радіоактивно забруднених матеріалів від регулюючого контролю. Проєкт фінансується у рамках Програми «Інструмент співробітництва у сфері ядерної безпеки» (ІСЯБ) Європейського Союзу і має на меті скорочення кількості відходів, що підлягають захороненню, і, відповідно, підвищення рентабельності системи поводження з радіоактивними відходами (РАВ). Роботи за проєктом виконує підрядник – чеська компанія «VF a.s.».
Як зазначив т.в.о. Голови ДАЗВ Володимир Фещенко, реалізація цього проєкту – це ще один успішний приклад ефективної співпраці Європейського Союзу та України на шляху до безпечного та екологічного майбутнього. Установка дозволить скоротити кількість відходів, які підлягають захороненню, а також отримати спектрометричні обґрунтування, що дозволять повернути чисті матеріали у господарське використання.
За словами фахівців ДСП «ЧАЕС», всі матеріали перед потраплянням до установки проходитимуть дезактивацію та інші необхідні заходи.
Наразі триває дослідно-промислова експлуатація установки. Протягом першого дня випробувань було виконано 5 тестів і всі вони пройшли успішно. Після завершення дослідно-промислової експлуатації промислова потужність установки буде становити 10 тонн на добу.
У перший день на випробуваннях були присутні спеціалісти ДІЯР України та ДНТЦ ЯРБ. Окрім того, установкою зацікавилися експерти ДП «НАЕК «Енергоатом». Досвід ЧАЕС у сфері звільнення радіоактивно забруднених матеріалів від регулюючого контролю має практичну користь для підприємств компанії, що планує створювати відповідні дільниці на майданчиках діючих атомних станцій.
Зараз звільнення радіоактивно забруднених матеріалів в Україні проводиться у відносно невеликих обсягах, але з огляду на зняття з експлуатації енергоблоків №1-3 Чорнобильської АЕС у майбутньому очікується значне розширення такої діяльності.
Довідка.Основним технологічним обладнанням цієї установки є стаціонарна система гамма-спектрометричного контролю (FRM-03) на базі детекторів з особливо чистого германію. З її допомогою будуть проводитися операції з визначення питомої активності матеріалу, сумарної активності вмісту вимірювального контейнера, визначення мінімальної детектованої активності. При цьому буде забезпечуватися автоматичне транспортування вимірювального контейнера і визначення його ваги, оперативне ведення журналу обліку даних з формуванням протоколу вимірювань. Всі процеси на установці будуть проходити автоматично.
Джерело: офіційний сайт ДАЗВ України