В Україну незабаром прийде справжня календарна зима. Вона може спричинити непроїзні снігові замети, ожеледь, утворення великої кількості снігу на дахах будівель та утворення крижаних бурульок.
У цю пору року водіям та пішоходам потрібно бути особливо уважними на дорозі. Адже, коли дороги засніжені та слизькі, водії і пішоходи дуже часто переоцінюють свої можливості. Це нерідко призводить до аварій транспортних засобів та травмування пішоходів. Саме тому, Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності міста Києва (далі – Центр) нагадує основні правила поведінки учасників дорожнього руху.
Пішоходи, пам’ятайте!
- Рухаючись тротуаром не поспішайте, не біжіть, можете підсковзнутися і впасти.
- Не ходіть у відлигу поблизу будівель, з яких може обвалитися сніг або впасти бурулька.
- Ніколи не ковзайтеся на дорозі, щоб не збити інших людей, які рухаються поруч, а ще тому, щоб не виїхати на проїжджу частину, бо це дуже небезпечно.
- Не ходіть близько біля краю тротуару, щоб вас не зачепила машина, водій якої втратив керування.
- Під час переходу дороги будьте особливо пильними. Переходьте її лише на переході й уважно придивляйтеся, щоб не було поблизу машини. Починайте рухатися, коли транспортні засоби вже зупинилися.
- Ніколи не перебігайте дорогу, навіть коли немає транспортних засобів, бо по слизькій дорозі бігти особливо небезпечно.
- Не катайтеся на ковзанах по тротуару чи дорозі − це небезпечно.
- Залізниці взимку також небезпечні, адже скрізь слизько. Якщо виникає потреба перейти залізничну колію, то будьте уважні.
- Коли чекаєте на зупинці громадський транспорт, ніколи не ставайте на край тротуару, тому що можете послизнутися самі чи ненароком хтось може штовхнути вас, і ви потрапите під колеса.
- Обходьте транспортні засоби дуже уважно за умов обмеженої чи недостатньої видимості.
- Не варто закривати собі огляд капюшоном.
- Одягайте взуття з м’якою пористою підошвою, а якщо є змога − зимове взуття з шипами.
Водії транспортних засобів, пам’ятайте!
- Головне правило водіння взимку − дотримання безпечної дистанції між автомобілями.
- Відстань на сухій дорозі повинна бути щонайменше 3 метри, а на мокрій, засніженій та в ожеледь ця цифра збільшується в декілька разів. Безпечна відстань між автомобілями 3-4 корпуси автомобіля.
- Також взимку слід уважно паркувати машину подалі від будинку, щоб її не пошкодили бурульки.
- В жодному разі не варто паркуватися вздовж дороги, аби не заважати снігоприбиральній техніці, інакше доведеться вибиратися із «замету» .
- Пересування на слизькій дорозі повинно здійснюватися на мінімальній швидкості.
Основні правила зимової їзди:
- На початку осінньо-зимового сезону не забувайте вчасно змінити літню гуму на зимову.
- Перед виїздом очищуйте машину від снігу повністю, адже сніг на кузові спотворює відчуття габаритів, а «снігова шапка» на даху із часом тане і може зсунутись на лобове скло.
- Перевірте наявність буксирувального тросу, лопати в багажнику автомобіля.
- Під час їзди не гальмуйте різко на слизькій дорозі, адже авто стає некерованим.
- Якщо спрацювала система блокування коліс, то негайно відпустіть педаль та зменшуйте швидкість частим і переривчастим натисканням на гальма.
- Не здійснюйте різких маневрів. Набагато краще потрапити у неглибоку вибоїну, ніж злетіти з дороги під час її об’їзду.
- Намагайтеся не обганяти машини, особливо коли на лівій смузі лежить сніг, ожеледиця або «каша» із мокрого снігу.
- Під час руху вгору обирайте таку передачу, щоб її не доводилося перемикати до самого верху. Перемикання передачі може спровокувати пробуксовування коліс.
- Під час спуску рекомендують застосовувати гальмування двигуном, ввімкнувши знижену передачу.
- Не забувайте про пішоходів. Під час наближення до пішохідних переходів знижуйте швидкість, адже людина може підсковзнутися і впасти.
Учасники дорожнього руху будьте взаємно ввічливими! Дотримуйтесь основних правил безпеки! Ваше життя та життя оточуючих у ваших руках!
Іван Гаврилюк,
методист центрального методичного кабінету
(безпеки життєдіяльності населення) Центру Києва