В Україні цивільний захист є функцією держави, реалізація якої покладається на органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також на керівні органи підприємств, установ і організацій.
Реалізація заходів державної політики у сфері цивільного захисту є одним із пріоритетних напрямів роботи органів виконавчої влади усіх рівнів. Кожен рівень єдиної державної системи має координуючі та постійні органи управління щодо розв’язання завдань у сфері запобігання надзвичайним ситуаціям, захисту населення і територій від їх наслідків, систему повсякденного управління, сили і засоби, резерви матеріальних та фінансових ресурсів, системи зв’язку та інформаційного забезпечення.
Проведення навчання у сфері цивільного захисту сприяє формуванню і розвитку професійно важливих особистісних якостей керівного складу та фахівців, умінь і навичок проводити аналіз надзвичайних ситуацій, володіти нормативно-правовою базою, організовувати взаємодію відповідних служб, здійснювати аналітичну, прогностичну роботу тощо.
На виконання Плану основних заходів цивільного захисту на 2019 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1076-р, протягом 19-21 листопада на Волині проходили командно-штабні навчання (далі – КШН)з органами управління та силами цивільного захисту територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Волинської області з визначенням стану готовності до вирішення завдань цивільного захисту у мирний час та в особливий період.
Керівник навчань – директор Департаменту організації заходів цивільного захисту ДСНС України Сергій Парталян напередодні окреслив загальний стан і завдання цивільного захисту в Україні, а також назвав головну мету командно-штабних навчань – визначити стан готовності територіальної підсистеми ЄДСЦЗ Волинської області до вирішення завдань цивільного захисту у мирний час та в особливий період.
На виконання Плану підготовки до проведення командно-штабного навчання органів управління та сил ЦЗ територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Волинської області, працівниками Навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД Волинської області напередодні було проведено низку заходів:
- на базі центру проведено інструктивно-методичне заняття з керівниками підприємств і організацій області, які залучені до виконання практичних заходів під час командно-штабного навчання;
- у підготовчий період працівники центру були завчасно закріплені за районами і містами області, де заплановано проведення практичних заходів під час КШН, надана практична допомога у проведенні підготовчих заходів, здійснено методичний супровід підготовки до спеціальних об’єктових навчань та тренувань на 8 об’єктах області, на яких працівники центру у взаємодії з представниками управління ДСНС України в області, іншими спеціалізованими службами та формуваннями цивільного захисту працювали і під час навчань.
Напередодні проведено групові заняття (функціональне навчання) керівників структурних підрозділів (департаментів, управлінь, відділів, секторів) місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, які забезпечують у межах законодавства виконання завдань з ЦЗ, та залучаються для проведення КШН територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ області.
З числа педагогічних працівників центру створено контрольну групу та закріплено їх за суб’єктами господарювання для здійснення методичного супроводу з підготовки та проведення СОН, СОТ і надання їм методичної та практичної допомоги. Членами групи постійно здійснювався моніторинг готовності об’єктів, які залучаються до КШН. Проведено діагностику готовності системи цивільного захисту об’єктів і персоналу до навчань, тренувань та інструкторсько-методичні заняття з керівництвом, інструктажі з керівниками на навчальних місцях. Надано допомогу у підготовці навчальних місць, рекомендації щодо проведення імітаційних заходів. Тематика практичних заходів на суб’єктах господарювання визначалась виходячи з задуму проведення командно-штабного навчання.
Під час проведення спеціальних об’єктових навчань членами контрольної групи були виявлені окремі характерні недоліки, на які наші працівники звернули увагу керівників об’єктів для організації їх подальшого усунення. Частину зауважень на об’єктах усунено за час підготовки до тренувань, зокрема: перевірено наявність і готовність до застосування первинних засобів пожежогасіння, порядок зберігання матеріального резерву та запасу майна цивільного захисту, доукомплектовані медичні аптечки; придбані засоби індивідуального захисту працівникам; поновлені схеми евакуації; проведений поточний ремонт деяких інструментів та пристроїв тощо.
З метою вдосконалення методики підготовки та проведення КШН працівниками центру підготовлено та розповсюджено серед керівників суб’єктів господарювання «Методичні рекомендації щодо підготовки та проведення командно-штабних навчань з органами управління та силами цивільного захисту ланок територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Волинської області». Для керівників навчальних груп підприємств, установ, організацій працівниками центру підготовлено та розповсюджено методичні рекомендації «Дії в умовах виникнення надзвичайних ситуацій. Основні правила».
22 листопада під керівництвом т. в. о. голови Волинської обласної державної адміністрації Олександра Киричука відбувся загальний розбір командно-штабних навчань з органами управління та силами цивільного захисту територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Волинської області.
Участь у засіданні взяли керівник навчань – директор Департаменту організації заходів цивільного захисту ДСНС України Сергій Парталян, представники Держслужби України з НС, члени постійної обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, керівний склад управління ДСНС області та підпорядкованих підрозділів, голови райдержадміністрацій та міст обласного підпорядкування, начальники служб цивільного захисту області та представники Навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД Волинської області.
Керівництво навчань оцінювало стан організації роботи територіальної підсистеми та її ланок щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів, роботу системи оповіщення та евакуації населення у випадку надзвичайних ситуацій, стан інженерного, радіаційного та хімічного захисту територій та укриття населення, стан медичного, біологічного та психологічного захисту, матеріально-технічне та фінансове забезпечення заходів цивільного захисту, стан підготовки керівного складу та фахівців з питань цивільного захисту, навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, діяльність із забезпечення пожежної та техногенної безпеки.
Під час відпрацювання раптових ввідних практично перевірили ефективність реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, під час яких залучали органи управління та служби цивільного захисту районів, міст та об’єктів. Керівник навчання Сергій Парталян у своїй доповіді відзначив високий рівень відповідальності на місцях та організованість учасників навчань.
Начальник Навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД Волинської області Сергій Шмига у своїй доповіді зазначив, що силами працівників центру здійснено у повному обсязі методичний супровід усіх об’єктів, які проводили спеціальні об’єктові навчання та тренування під час командно-штабних навчань. Виходячи з результатів командно-штабних навчань, в центрі проведено аналіз виявлених недоліків, враховано зауваження керівництва навчання та сплановано роботу щодо внесення змін в здійснення методичного супроводу відповідно до повноважень та можливостей центру.
Сподіваємось, що проведення навчання у сфері цивільного захисту сприятиме формуванню і розвитку професійно важливих особистісних якостей керівного складу та фахівців цивільного захисту області, умінь і навичок проводити аналіз надзвичайних ситуацій, краще володіти нормативно-правовою базою, організовувати взаємодію відповідних служб, здійснювати аналітичну, прогностичну роботу.
Лілія Богданович, Світлана Сарай
Навчально-методичний центр ЦЗ та БЖД Волинської області