Мабуть, найулюбленішими святами українців є зимові. Цей час наповнений дивами, зустрічами з близькими, сюрпризами та подарунками. І саме навколо зимових свят вже багато років тривають дискусії екологів та громадськості – яке новорічне дерево обрати, що подарувати, як відсвяткувати? Всесвітній фонд природи WWF в Україні пропонує свої поради, як зробити не лише свята більш екодружніми, а й весь наступний рік.
Отже, почнемо із зеленої красуні. Раніше у нас було лише два варіанти – живе дерево чи штучне. Але зараз дедалі популярнішими стають різні оригінальні ялинки, що не шкодять довкіллю: спорудження з книг, подушок, прикрашені кімнатні рослини тощо. Тут головне креативність і мінімальна витрата ресурсів. Також набуває популярності традиційний атрибут Різдва – дідух. Його вже без проблем можна знайти у крамницях великих міст, а в маленьких містечках та селах є майстри, що створять вам унікальний і неповторний прикрашений сніп.
Вибираємо ялинку
Якщо все ж таки хочеться відсвяткувати Різдво та Новий рік з традиційною ялинкою, то плюси й мінуси є як у живого, так і штучного дерева. Тому обирати вам.
Ялинку чи сосну краще придбати зі спеціального розсадника, де вирощують новорічні дерева без шкоди для лісу. Щоб купити саме таке дерево – звертайте увагу на маркування: усі офіційно спиляні дерева промарковані лісниками самоклейними етикетками з індивідуальним номером для кожного екземпляра. Такий номер можна перевірити на сайті yalynka.info. Щоб не натрапити на підробку, закликаємо уникати стихійних ялинкових базарів. Краще купувати новорічні древа у спеціальних магазинах чи офіційно відведених точках. У таких місцях шанси купити браконьєрські дерева – найнижчі.
Для оздоблення оселі можна використати гілки хвойних дерев. У цьому випадку ви отримуєте повноцінний атрибут до свята, аромат ялинки у будинку та завдаєте меншої шкоди природі. Хвойні гілки, зазвичай, є побічним продуктом законних рубок.
Живу красуню можна також купити в горщику, а потім висадити на присадибній ділянці чи біля будинку. Такі деревця коштуватимуть дорожче, але мають шанс прожити довше. Мінусом є догляд за деревом – треба стежити, щоб рослина отримувала достатньо вологи. А потім, ранньою весною, як зійде сніг, одразу ж пересадити її у відкритий ґрунт. Бажано також обирати види, характерні для України, бо вони приживуться краще. Якщо ж до вас потрапив екзотичний екземпляр, наприклад, араукарія, то висаджувати таке дерево не варто, воно може жити у кімнаті за дотримання певних умов. До того, як придбати деревце, запитайте у продавця чи фахівця, як доглядати за хвойними вдома. Звертайте також увагу на загальний стан деревця в горщику. Є випадки, коли не дуже сумлінні виробники постачають хворі дерева або з пошкодженою кореневою системою. Якщо ялинка в горщику має сухі гілки – її краще не брати. Шансів пережити зиму в неї мало.
Після новорічно-різдвяних свят не поспішайте нести живе дерево на смітник. Його можна утилізувати з користю для довкілля. Наприклад, деякі зоопарки чи притулки для тварин приймають «використані» ялини та сосни, але з умовою, що на них немає залишків прикрас та оздоблення. Секрет в тому, що хвоя є надзвичайно поживною, містить багато вітаміну С та мікроелементів. Ялинку, яка непридатна для зоопарків, можна віднести до спеціальних пунктів приймання, де з дерев роблять пелети для опалення або стружку для посипання доріг.
Обираємо прикраси та подарунки
Прикрасити дерева можна з меншою шкодою для довкілля, купуючи іграшки з натуральних матеріалів. Традиційними українськими прикрасами є вироби з соломи, так звані «павуки». Зараз набувають популярності дерев’яні прикраси. Можна згадати дитинство наших батьків та дідусів з бабусями й прикрасити дерево цукерками, шишками, горішками та саморобними витинанками.
Обирайте подарунки, які також можуть принести користь природі. У першу чергу, купуйте та даруйте лише потрібні речі. Все частіше українці створюють спеціальні списки бажань, з яких можна обрати потрібний людині подарунок. Якщо ви запланували купити електроприлад – обирайте економний клас А+. Така техніка використовує менше енергії й буде вигідна ще й гаманцю. Для привітання колег обирайте електронні листівки, до того ж, не треба чекати поки вони дійдуть до адресата. Намагайтесь уникати зайвого пакування подарунків та обирайте таке оформлення, яке потім з легкістю можна буде переробити або використати повторно.
Святковий стіл
Напередодні свят ми полюбляємо купити багато продуктів та наготувати чимало страв. Частина з них потім потрапляє до смітника. Спробуйте проаналізувати свій раціон і не готувати зайвого – так ще й зекономите хвилинку на відпочинок. Обираючи продукти до святкового столу, надавайте перевагу локальним виробникам і товарам без зайвого пакування. Долаючи сотні кілометрів, екзотичні продукти мають великий вуглецевий слід. Якщо ж у вас все-таки залишилося багато їжі й ви не знаєте, що з нею робити, – поділіться з нужденними.
Якщо ж ви вирішили потішити себе і купити елітні товари, наприклад, чорну ікру, то звертайте увагу на баночку. На ній має бути маркування, що ікра отримана в аквакультурі. Намагайтесь уникати сумнівних продавців – так є ризик купити ікру, отриману незаконним шляхом з дикої природи. Зокрема, з виловлених в Україні осетрів, яких залишилося дуже мало. І будь-який їх вилов суворо карається законом.
Обираючи продукти до святкового столу, надавайте перевагу локальним виробникам і товарам без зайвого пакування
Організовуємо відпочинок
Організовуючи корпоратив, не витрачайте забагато ресурсів, уникайте зайвих пластикових товарів. Натомість можете замість традиційного святкування поїхати на природу. Таке свято стане незабутнім для ваших колег та партнерів.
Якщо ж зимові свята у вас асоціюються з активним відпочинком в горах – уникайте схилів, вкритих штучним снігом. Його виробництво вимагає багато енергії. Використовувана вода збирається у спеціальні резервуари. Останні дослідження показують, що це зменшує частоту й інтенсивність опадів у регіоні. Тобто, чим більше в регіоні виробляється штучного снігу, тим менше там опадів. Іноді штучний сніг містить хімічні речовини, які навесні змиваються у долину, у містах же водопроводи часто беруть воду з гірських потічків.
Різдвяно-новорічні свята завжди були символом та додатковим нагадуванням робити добрі справи. Тому не забувайте і про інших мешканців міст та сіл – тварин. Наприклад, можете зробити годівничку для птахів. Аби підгодовування було корисним, бажано вішати годівницю з настанням перших стабільних морозів та снігу або ж у період ожеледиці. Покладіть у годівничку несмажене насіння, ягоди. Щоб не нашкодити птахам, уникайте смаженого, солоного, гіркого та гнилого. Не давайте хліб, дозволяються лише крихти білого хліба. Зробіть смачний стіл не лише собі, а й птахам.
WWF в Україні бажає, щоб у новому році кожен з власної волі своїми екологічними вчинками почав змінювати довкілля і державу на краще, будуючи майбутнє, де людина житиме в гармонії з природою.
Тетяна Карпюк,
WWF в Україні