Тероризм у будь-яких формах свого вияву перетворився на одну з найнебезпечніших проблем, з якими людство увійшло до ХХІ століття. Нині тероризм є реальною загрозою національній безпеці нашої країни, оскільки відбуваються викрадення людей, захоплення заручників, вибухи бомб, акти насилля, прямі загрози та їх реалізація тощо. Діяльність екстремістських організацій та угруповань є серйозним чинником дестабілізації соціально-політичної ситуації в Україні та становить загрозу конституційній безпеці й територіальній цілісності країни.
Пам’ятати про те, що ми живемо в епоху тероризму, – означає налаштувати себе, свою свідомість і поведінку у відповідному ключі. Це означає, що необхідно знати напам’ять не лише телефони «101», «102», «103» (за якими інколи важко додзвонитись), але й телефони більш оперативної й ефективної Екстреної допомоги Державної служби надзвичайних ситуацій України та її територіальних управлінь.
Час уникати звичної для нас безладності, недбалості, неуважності навіть до очевидних фактів. На відміну від нашого улюбленого «може пронесе», потрібен більш високий рівень самодисципліни. Слід заздалегідь знати, куди бігти і що робити в критичній ситуації, потрібно тримати документи й гроші, предмети першої необхідності в одному місці так, щоб за необхідності не витрачати багато часу на їх пошуки.
Дисциплінуючи себе і навколишнє середовище, люди досягають того, що терорист стає більш помітним на фоні інших, адже він завжди порушує ті чи ті норми суспільного життя: або злочинець несе в руках щось незвичне, велике, або кишені у нього занадто випинаються, або він залазить під автомобіль сусіда, що стоїть у дворі, і підозріло довго вовтузиться там, або поводиться неадекватно.
Наведені нижче рекомендації містять загальні підходи до убезпечення себе й виходу з окремих екстремальних ситуацій. Сподіваємося, що вони вам ніколи не знадобляться.
Проте, той, хто попереджений, вже захищений.
Подбайте про себе
Усім відомо, що не треба купувати несвіжі продукти та вживати «палену» горілку. Проте з досвіду відомі й набагато більш «витончені» речі, що несуть загрозу здоров’ю і життю.
Декілька років тому в США була викрита група терористів, які уміло розкривали популярні ліки та підмінювали їх цілющий вміст капсулами з отрутою. Потім цей «товар» йшов у продаж через звичайні аптеки. Після декількох дивних смертей цей терористичний акт був розкритим, а подальше розповсюдження «ліків» припинено.
В архівах поліції США і європейських країн можна знайти безліч свідчень різних загроз бактеріологічного зараження упакувань дитячого харчування.
Що можна порадити? Стежте ретельніше за всім, що використовуєте для внутрішнього вживання. Купуйте їжу та напої в тих місцях і торгових пунктах, де перевіряють якість товарів, що продаються.
Будьте уважними до оточення
Навчіться «прораховувати» людей. Потенційний терорист помітний у натовпі: він перенапружений, «сіпається», у нього «бігають» очі. Він увесь час стурбований тим, як саме виконати завдання, щоб не потрапити до рук правоохоронних органів, – і це відбивається на його поведінці.
Часто і зовнішній вигляд може видати таку людину. Терорист зрідка одягнений пристойно, але й почасти зрідка нагадує «бомжа». Частіше всього це щось середнє: шапка насунута на очі, одяг зручний для швидкого пересування…
До речі, звертайте увагу на інформаційні стенди поліції. Там вивішують і фотографії, і фотороботи людей, які підозрюються у тероризмі. Поліція скаржиться: останніми роками люди просто перестали звертати увагу на такі стенди. І дарма. Ми непомітно стали хворобливо самовпевненими. Вважаємо, що біда нас омине. Лінуємося підійти до такого стенду і подивитися на фотографії, які на ньому вивішені.
Перебуваючи у кіно, театрі звертайте увагу не тільки на екран або сцену, але й на своїх сусідів, на те, чи немає чого-небудь зайвого, підозрілого під вашим кріслом. Особливо остерігайтеся, якщо хтось із тих, хто сидить поруч, раптово полишає зал. Погляньте, хоча б мигцем, чи не «забув» він чогось йдучи. Зверніть увагу персоналу на дивну поведінку таких сусідів. І не бійтеся здійняти помилкову тривогу, не бійтеся здатися смішним. Ліпше хай буде тисяча помилкових сигналів, ніж один «проґавлений» терористичний акт.
Не забувайте стару англійську приказку – безкоштовний сир буває тільки у мишоловці. Ніколи не піддавайтеся спокусам. Не піднімайте залишену кимось, нібито випадково, красиву авторучку, запальничку, пачку цигарок. Не підбирайте нічого привабливого – особливо в яскравому упакуванні. Те, що нам здається «забутим» або «втраченим» дуже часто виявляється спеціально підкинутим. У світі давно відомі численні випадки мінування таких предметів терористами. Більш того, саме такі предмети часто спеціально начиняють вибухівкою. Такі міни-пастки розраховані, насамперед, на дітей, але достатньо часто від них страждають і дорослі.
Подбайте про власні домівки
Намагайтеся убезпечити свої будинки, долучайте до цього сусідів. Адже питання безпеки стосуються всіх.
Входи до підвалів, на горища повинні бути завжди і надійно зачиненими. Сходові майданчики не повинні ставати притулком для бомжів і наркоманів. Домофони повинні працювати й не пропускати усіх без винятку до вашого під’їзду. Зрештою перед входом до під’їзду у темну пору доби повинно горіти світло, як і на сходових майданчиках.
Особливу увагу треба приділяти власному подвір’ю, дитячому майданчику: це теж улюблені місця терористів.
Часто вибухові пристрої можуть маскувати під які-небудь предмети, нібито кинуті біля місць для збирання сміття. Остерігайтеся баків для сміття. Саме в них, як свідчить багата на терористичні акти близькосхідна статистика, найчастіше кладуть свій пекельний пристрій. Тому свого часу влада Ізраїлю не пошкодувала грошей і зробила усі сміттєві баки у містах прозорими. І здійснити більшість терористичних актів стало неможливо, як-то кажуть, у зародку: будь-хто з тих, хто підходив до такого симпатичного баку, щоб кинути недопалену цигарку або обгортку від морозива, одразу помічав у ній щось незвичне.
Звернення до найближчого поліцейського сприяло швидкому прибуттю фахівців і, зрештою, розмінуванню.
Як ви ходите вулицями?
На жаль, більшість із нас ходить приблизно однаково – дивлячись собі під ноги. Дивитися ж треба на всі боки, до того ж уважно. Тоді можна побачити й потенційного нападника, і підозрілий предмет, і небезпечну компанію вуличної шпани у підворітті. Звичайно, в нашому кліматі, з довгою зимою, це не просто. Під ноги доводиться дивитися, щоб не підковзнутися під час ожеледі. Отже, треба спробувати робити так: озирнутися навколо, потім подивитися – під ноги; потім – знову навсібіч тощо. Це називається «скануванням місцевості».
На вулиці практично все має значення. Добре відомо, що вибух припаркованого в людному місці або біля житлових будинків автомобіля – один з улюблених способів терористів. Звертайте найпильнішу увагу на такі «кинуті» машини. Якщо помітили біля свого будинку незнайомий автотранспорт, припаркований протягом декількох днів, спробуйте з’ясувати у сусідів, кому він належить, чому саме тут покинутий. Або хоча б не полінуйтеся подзвонити своєму дільничому інспекторові, на крайній випадок зверніться до ЖЕКу – ці служби вживуть необхідних заходів.
Остерігайтеся на вулиці не тільки людей на підпитку, але й груп підлітків – вони також можуть бути небезпечними.
Міський транспорт
Для того щоб почуватися зовсім спокійно, бажано, в транспорті мати біля себе в радіусі хоча б одного – двох метрів вільний простір. Ліпше, звичайно, щоб такий простір складав три – п’ять метрів. Як мінімум, простору повинно бути достатньо для того, щоб не можна було дістати ваше тіло, як кажуть фахівці, «несанкціонованим чином».
Зрозуміло, що в нашому житті з його транспортними проблемами про це навіть мріяти не доводиться. Та все ж – оминайте тисняву, навіть якщо дуже хочеться швидше доїхати до дому чи роботи. Ліпше виходити завчасно й мати вдосталь часу.
Зупинки громадського транспорту
Зупинки громадського транспорту – зручне місце для того, щоб залишити на лавці або під нею вибуховий пристрій. Під час вибуху можуть постраждати не тільки ті люди, які знаходяться на зупинці, але й пішоходи, які йдуть повз. Їх засипле осколками скла й пластиковими уламками. У розвинутих країнах, між іншим, зупинки громадського транспорту виготовлені з якісних куленепробивних матеріалів.
Нам доводиться розраховувати тільки на себе. Відтак, роззирайтеся уважно на всі боки. Підозріла людина, підозрілий предмет, щось кимось начебто «випадково» забуте на зупинці, в автобусі, метро – все це може виявитися зовсім навіть не випадковим.
Якщо стався вибух
Як вже говорилося раніше, терористичний акт неможливо передбачити. Тому, якщо у приміщенні, де ви знаходитеся, стався вибух, то цим приміщенням слід пересуватися обережно, не можна чіпати пошкоджені конструкції та оголений дріт. У пошкодженому приміщенні через небезпеку вибуху газу не можна користуватися відкритим вогнем. Якщо є задимлення, потрібно захисти органи дихання вологим рушником. Під час евакуації слід діяти відповідно до наказів посадових осіб і рятувальників.
Якщо вас завалило уламками стін
Передусім, намагайтеся не панікувати, дихайте глибоко та рівно, будьте готовими до відчуття голоду та спраги. Голосом і стуком привертайте увагу людей. Якщо ви перебуваєте глибоко від поверхні землі, пересувайте вліво-вправо будь-який металевий предмет (каблучку, ключі тощо), щоб вас можна було знайти за допомогою металодетектора.
Якщо простір поруч із вами відносно вільний, не запалюйте сірники, свічки, бережіть кисень. Якщо маєте можливість, закріпіть стелю та чекайте на допомогу.
Пам’ятайте! Правильні та грамотні дії допоможуть вам зберегти життя!