30 січня 2020 року на базі Рівненського державного гуманітарного університету відбулось урочисте засідання Рівненської обласної науково-методичної комісії з цивільного захисту, безпеки життєдіяльності та основ медичних знань, присвячене 20-ій річниці від дня створення.
В урочистостях взяли участь засновники громадської організації: представники управління з питань НС та ЦЗН облдержадміністрації, управління освіти і науки обласної державної адміністрації, Сергій Вовчук, начальник Навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД Рівненської області полковник служби ЦЗ, Руслан Демуров, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Рівненської міської ради, а також науковці, педагогічні працівники закладів, установ освіти.
З вітальним словом до учасників засідання звернувся перший голова Обласної науково-методичної ради Сергій Марков, який нагадав передумови створення та завдання громадської організації у 1999 році. Адже, саме в той час, за ініціативи МНС України, Дорадчої науково-методичної ради з питань цивільної оборони, безпеки життєдіяльності та основ медичних знань з метою підвищення ефективності та якості викладання дисциплін „Безпека життєдіяльності” та „Цивільна оборона” в освітніх закладах області було створено регіональні науково-методичні ради.
Присутні переглянули фотоматеріали, які відображали 20-ти річний багатогранний досвід становлення, функціонування, розвитку, утвердження та удосконалення.
Лише два десятки років пройшло з моменту видання спільного наказу управління освіти і науки Рівненської облдержадміністрації та управління з питань НС та ЦЗН Рівненської обласної державної адміністрації від 10 грудня 1999 року № 109/337 „Про створення Обласної науково-методичної ради з цивільної оборони, безпеки життєдіяльності та основ медичних знань”.
У зв’язку з приведенням Положення громадської організації у відповідність до вимог сучасного законодавства і на виконання наказу Навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД Рівненської області від 11 січня 2019 року № 4 рада отримала назву Рівненська обласна науково-методична комісія з цивільного захисту, безпеки життєдіяльності та основ медичних знань.
Для Рівненської обласної науково-методичної комісії ці „буремні” роки були поістинно боротьбою за право діяти, а то й взагалі існувати як громадська організація та боротися за те, щоб наше молоде покоління було підготовлено до свідомих дій в складних умовах екстремальних ситуацій.
Слід зазначити, що головна увага в діяльності комісії приділялась здійсненню навчання майбутніх керівників підприємств, установ та організацій. Тобто, нашої студентської молоді, яка після завершення навчання в стінах вишів в перспективі повинна очолити суб’єкти господарювання, та змогла б захистити не лише себе, а й своїх підлеглих, адже саме на керівників покладені обов’язки з цивільного захисту відповідно до чинного законодавства України.
Організація навчання з безпеки життєдіяльності та цивільного захисту ускладнилась в зв’язку з відміною розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.05.2014 №590-р міжгалузевого наказу МОН, МНС, Дергірпромнагляду України від 21.10.2010 № 969/922/216 „Про організацію та вдосконалення навчання з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності та цивільного захисту у вищих навчальних закладах України”.
Учасники ХVIІ Міжнародної науково-методичної конференції „Безпека життя і діяльності людини – освіта, наука, практика”, що проходила цьогоріч на базі кафедри охорони праці та безпеки життєдіяльності Національного університету водного господарства та природокористування, висловили стурбованість з приводу прорахунків у освіті та навчанні з напряму безпеки життєдіяльності людини в Україні та звернули увагу керівників закладів вищої освіти на те, що на фоні воєнних дій на сході країни, анексії Криму, складного стану економіки та інших негараздів, які негативно впливають на тривалість життя українців та стан їх здоров’я, ці прорахунки особливо відчутні і мають бути швидко виправлені.
За роки діяльності Рівненської обласної науково-методичної комісії члени ради відвідали майже усі 34 вищі освітні заклади області. Завдяки наданню методичної допомоги викладачам безпекових дисциплін вишів відновлено викладання дисципліни „Цивільний захист” та приведено у відповідність до вимог сучасних законодавчих актів вивчення дисципліни „Безпека життєдіяльності”.
Відповідно до наказів Міністерства освіти і науки України „Про проведення Всеукраїнської студентської олімпіади з професійно-орієнтованої дисципліни „Безпека життєдіяльності” Національний університет водного господарства та природокористування призначено базовим закладом вищої освіти для проведення ІІ етапу зазначеного заходу. Поспіль чотирьох років проводились олімпіади, у змаганнях взяли участь декілька сотень студентів-інтелектуалів вищих закладів освіти регіонів України.
У програмі змагань – відповіді та тестові запитання, вирішення теоретичних завдань, розгадування тематичних кросвордів, виконання практичних заходів щодо надання домедичної допомоги. Завдання олімпіади вимагали від учасників не лише досконалого знання матеріалу, а й творчого підходу, вміння логічно і не стандартно мислити. Серед членів організаційного комітету – представники науково-методичної комісії.
В ході олімпіади традиційними були проведення акцій „Вектор безпеки”. Спілкування з рятівниками, з тими, хто постійно надає допомогу травмованим та потерпілим під час надзвичайних ситуацій, має неоціненний досвід, як для професійної орієнтації сучасної молоді, так і заходів із запобігання виникнення екстремальних ситуацій та навчання діяти в умовах їх виникнення.
Приємні спогади пов’язані також з проведенням засідань на базі служб ЦЗ області з залученням викладачів з безпеки життєдіяльності вищих закладів освіти області, фахівців ГУ ДСНС України у Рівненській області, Комунального закладу „Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф”, Рівненської обласної комунальної аварійно-рятувальної служби на водних об’єктах.
Науково-методична комісія працює у різних напрямках, зокрема: розробка рекомендацій щодо планування і організації освітнього процесу з дисциплін „Безпека життєдіяльності” та „Цивільний захист” з урахуванням вимог освітніх програм цих дисциплін; рецензування і обговорення методичних рекомендацій, посібників, конспектів, мультимедійних презентацій; участь у проведенні інформування з питань підвищення кваліфікації викладачів дисциплін „Безпека життєдіяльності”, „Цивільний захист” на базі Інституту державного управління у сфері цивільного захисту.
В ході засідання також було вручено грамоти і подяки. Зокрема, Руслан Демуров, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Рівненської міської ради, за дорученням Рівненського міського голови вручив почесні грамоти голові науково-методичної комісії Андрію Юсенку, завідувачу кафедри загальнотехнічних дисциплін, технологій та цивільної безпеки Рівненського державного гуманітарного університету кандидату технічних наук, доценту, заступнику голови комісії Ігорю Риженку, доценту кафедри цивільно-правових дисциплін Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука, кандидату технічних наук та члену комісії Сергію Вовчуку, начальнику НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області полковнику служби ЦЗ.
Також, грамоти та подяки вручили членам комісії представники управління з питань НС та ЦЗН облдержадміністрації і управління освіти і науки облдержадміністрації.
Науковцям, педагогічним працівникам, які працювали над створенням та становленням громадської організації, вручив грамоти Сергій Вовчук, звернувшись до учасників урочистостей з вітальним словом.
На завершення заходу, присутні члени комісії визначилися з пріоритетами й першочерговими завданнями, які сприятимуть поліпшенню наукової, навчальної та методичної роботи щодо питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності відповідно до вимог сьогодення.
Наталія Яковець, начальник обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області
Для використання в роботі надаємо Положення Рівненської обласної науково-методичної комісії з цивільного захисту, безпеки життєдіяльності та основ медичних знань
Положення
про Рівненську обласну науково-методичну
комісію з цивільного захисту, безпеки
життєдіяльності та основ медичних знань
- Загальні положення
- Рівненська обласна науково-методична комісія з цивільного захисту, безпеки життєдіяльності та основ медичних знань (далі – науково-методична комісія) створюється при Навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Рівненської області за сприяння управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації та управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації.
- Науково-методична комісія працює на громадських засадах і має на меті сприяння поліпшенню навчальної, методичної та науково-дослідної робіт, які виконуються кафедрами (циклами) та окремими викладачами програм підготовки здобувачів вищої освіти з дисциплін “Безпека життєдіяльності”, “Безпека життєдіяльності та домедична допомога” та “Цивільний захист”.
- Науково-методична комісія у своїй роботі керується Законами України “Про освіту”, “Про вищу освіту”, програмами і наказами та інструктивними листами Міністерства освіти і науки України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, вказівками Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області.
- Науково-методична комісія співпрацює з Науково-методичною комісією (підкомісією) сектору вищої освіти Науково-методичної ради Міністерства освіти і науки України (зі спеціальності 263 „Цивільна безпека” НМК 13. Науково-методична комісія з воєнних наук національної та цивільної безпеки).
- Структура науково-методичної комісії
- Склад науково-методичної комісії розглядається і затверджується начальником Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Рівненської області та погоджується начальником управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації і начальником управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації.
- До складу науково-методичної комісії входять викладачі кафедр (циклів) з дисциплін “Безпека життєдіяльності”, “Безпека життєдіяльності та домедична допомога” та “Цивільний захист”; представники управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації, управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області, Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Рівненської області. Склад науково-методичної комісії додається.
- Постійне керівництво роботою науково-методичної комісії здійснюється головою науково-методичної комісії.
- Організація роботи науково-методичної комісії
- Науково-методична комісія працює згідно з планом роботи науково-методичної комісії, який складається на початку кожного року та затверджується Навчально-методичним центром цивільного захисту та безпеки життєдіяльності і погоджується управлінням освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації.
- Засідання членів науково-методичної комісії проходять щокварталу, розширені засідання членів науково-методичної комісії за участю викладачів дисциплін „Безпека життєдіяльності”, „Безпека життєдіяльності та домедична допомога”, „Цивільний захист” – згідно з річним планом роботи науково-методичної комісії.
- Члени науково-методичної комісії працюють у наступних напрямках:
-розробка рекомендацій щодо планування і організації освітнього процесу з дисциплін „Безпека життєдіяльності”, „Безпека життєдіяльності та домедична допомога” та „Цивільний захист” з урахуванням вимог навчальних програм цих дисциплін;
-розробка та запровадження рекомендацій, направлених на покращення науково-методичного забезпечення освітнього процесу, підвищення його стимулюючо-мотиваційної складової;
-розробка рекомендацій, спрямованих на удосконалення науково-методичного змісту та підвищення рівня кваліфікації фахівців;
-участь у проведенні інформування з питань підвищення кваліфікації викладачів дисциплін „Безпека життєдіяльності”, „Цивільний захист” на базі Інституту державного управління у сфері цивільного захисту;
-проведення консультацій і надання методичної допомоги викладачам дисциплін „Безпека життєдіяльності”, „Безпека життєдіяльності та домедична допомога”, „Цивільний захист”;
-проведення наукових досліджень з питань безпечної поведінки людини у виробничій сфері й побуті та під час виникнення надзвичайних ситуацій;
-рецензування і обговорення методичних рекомендацій, посібників, конспектів, мультимедійних презентацій;
-участь в організації і проведенні показових занять викладачами кафедр (циклів) закладів вищої освіти;
-надання методичної допомоги кафедрам (циклам) і окремим викладачам у проведенні науково-дослідної роботи з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності;
-участь у проведенні перевірок виконання навчальних програм із дисциплін цивільної безпеки у закладах вищої освіти (за планом роботи науково-методичної комісії);
-організація обміну досвідом між кафедрами (циклами), популяризація передового досвіду викладання дисциплін „Безпека життєдіяльності”, „Безпека життєдіяльності та домедична допомога” та „Цивільний захист” у закладах вищої освіти.