Технічний прогрес сьогодні досягнув приголомшливого рівня, і це не потребує аргументів. Штучний інтелект, віртуальна реальність, космічні технології просто вражають та захоплюють! Ми знаємо, що це реальність, але поки що далека від нас, пересічних українців, тому не повністю і не кожному осяжна для розуміння. Проте є річ, що робить нас впевненими користувачами новітніх технологій, які повною мірою відчувають смак того самого технічного прогресу. Спитаєте, про що йдеться? Про мобільний телефон
Багатофункціональності мобільного телефону, здається, немає меж. Сучасний апарат зовсім не схожий на своїх прародичів – кнопкових телефонів з антенкою (пам’ятаєте?), які давали можливість здійснювати/приймати дзвінки та надсилати/отримувати повідомлення, і при цьому вважалися розкішшю. Сьогодні мобільний, окрім своїх безпосередніх функцій, дозволяє переглядати відео, читати книги, вивчати іноземні мови, планувати дозвілля, а також у розпорядженні користувача – різноманітні ігри, соціальні мережі, бізнес-асистент тощо.
Універсальний помічник
Здавалося б, у людини під рукою універсальний помічник, що ще потрібно? Телефон, під’єднаний до мережі Інтернет, дає своєму власнику цілий спектр можливостей, і це означає, що тепер не потрібно їхати до знайомого в інший кінець міста, щоб поспілкуватися; не обов’язково йти у бібліотеку, аби почитати цікаву книгу; не варто з нетерпінням чекати вечора, щоб подивитися улюблений серіал – усе це і більше у вашому телефоні.
Однак, разом з тим, людина втрачає низку інших можливостей.
Перебуваючи в громадському транспорті, важко не помітити, що зазвичай більша частина пасажирів «сидить в телефоні», чи не так? Така ж тенденція і в черзі в магазині чи лікарні, та навіть на пляжі під час літнього відпочинку. Я не одноразово спостерігала у метро, як сусідній пасажир квапливо переглядає стрічку новин у соціальній мережі й, що цікаво, здавалось би, без жодного інтересу. Також, до прикладу, маю знайому, для якої навушники у сумочці – must have, а якщо вона раптом забуде їх вкласти – настрій зіпсовано на весь день: «Як тепер музику послухаю в дорозі, та й фільм не подивлюсь». Як не прикро, але така прив’язаність до телефону свідчить про те, що людям нудно з собою наодинці: подумати або навпаки розслабитися, відпустивши всі думки; подивитися у вікно, відшукавши у щоденних картинах щось нове; посміхнутися в маршрутці дівчині поряд; завести розмову з незнайомцем; проаналізувати пройдешній день, – це вже якось і не звично…
Крім того, мобільний телефон часто позбавляє нас прагнення до живого спілкування, відучує від паперових книжок, «підсаджує» на різноманітні ігри, породжує «селфіманію» замість насолоди процесом відпочинку, підтримує залежність від соціальних мереж, а шкода для дітей, якої завдають мобільні, – безсумнівна і потребує негайного втручання та реагування батьків.
Шкода для людини
Справді, мобільний телефон впливає на життєдіяльність людини. Разом з тим він здійснює вплив і на людський організм.
Мобільні телефони – малопотужні радіочастотні передавачі. Основним механізмом взаємодії між радіочастотами й організмом людини є нагрівання шкіри та інших поверхневих тканин, що призводить до незначного підвищення температури мозку або будь-яких інших органів.
За даними ВОЗ, вплив радіочастоти на користувача знижується при збільшенні відстані від телефону. Тому, людина, яка користується мобільним телефоном на відстані 30 – 40 см, наприклад, при відправленні або читанні текстових повідомлень, користуванні Інтернетом або пристроєм гучного зв’язку, піддається набагато меншому впливу радіочастотних полів, ніж та, яка притискає телефон до вуха.
Зниженню рівня впливу радіочастот також сприяє: зменшення кількості й тривалості телефонних розмов; користування телефоном у зонах якісного прийому сигналу.
Крім того, купуючи новий смартфон, обирайте апарати з низьким показником питомого коефіцієнта поглинання електромагнітної енергії (Specific Absorption Rate – SAR).
Використання мобільного телефону перед сном викликає сліпоту
У серпневому номері наукового журналу Nature за 2018 рік була опублікована стаття дослідників з Університету Толедо, згідно з якою надмірна дія синього світла сприяє розвитку сліпоти. Тож використання мобільного телефону та інших пристроїв зі світлодіодними екранами перед сном загрожує здоров’ю.
Зазвичай вітамін Е, що має антиоксидантний ефект, та інші захисні чинники допомагають організму справлятися з цією проблемою, проте з віком антиоксидантів починає не вистачати організму. Тому задумайтеся над тим, щоб завчасно вимикати смартфон перед сном.
Невеликий екран телефону і яскраве світло перевтомлюють очі
Щоб пристосуватися до таких умов, залучається більше м’язів ока, тоді ми відчуваємо, як очі швидко втомлюються і починають боліти. Крім того, перевтомі очей сприяє звичка тримати мобільний близько до них. Дотримання належної дистанції між очима й екраном, а також збільшення шрифту під час читання зменшують перевтому очей.
Використання смартфонів вночі загрожує депресією і неврозом
У травні 2018 року журнал The Lancet Psychiatry опублікував результати першого великомасштабного дослідження, що доводить шкоду від використання смартфонів в пізній час. На підставі даних більш ніж 90 тисяч осіб, вчені Університету Глазго довели, що любителі проводити час зі смартфоном після 22:00 ризикують дістати депресію, біполярні розлади і неврози.
Дотримуйтеся гігієни сну. Не користуйтеся телефоном за кілька годин до сну.
Вплив на руки
У червні 2017 року турецькі вчені опублікували доповідь, присвячену негативному впливу смартфонів на працездатність кисті руки. Був зроблений висновок про те, що ґаджети можуть стати причиною оніміння пальців. За даними вчених, у людей, які часто користуються смартфонами, збільшений в об’ємі медіанний нерв, частіше порушена функція кисті й менша сила хвату (за інформацією Auntminnie.com).
Не пишіть занадто багато і завеликі електронні листи та смс-повідомлення з телефону. Залучайте до написання, окрім великого, й інші пальці кисті.
Мобільний – це місце існування мікробів, якщо ми користуємося ним брудними руками. Руки мають бути чистими, а телефон час від часу необхідно протирати антисептичною серветкою.
ДТП та смартфони
У ДТП через користування мобільним під час керування транспортними засобами гинуть або страждають учасники дорожнього руху. Переписка, розмови по смартфону – причини неуважного кермування.
У деяких країнах водіям заборонено користуватися мобільними телефонами під час керування транспортними засобами. Рекомендуємо утримуватися від розмов та переписки за кермом!
Пішоходи, як повноцінні учасники дорожнього руху, також повинні бути уважними та не відволікатися на телефон, переходячи дорогу чи прямуючи поблизу проїжджої частини. Важливо не вмикати гучно музику та виймати навушники, аби контролювати все, що відбувається навкруги.
Не позбавляйте себе можливості жити повноцінним життям, насолоджуватися пейзажами за вікном, усміхатися людям, ходити у книжкові магазини, кіно, театр! Нерозлучність з телефоном – це залежність, якої потрібно свідомо уникати, адже вона здатна, як і будь-яка інша, завдати шкоди психічному та фізичному здоров’ю, а також зіпсувати ваше особисте життя.
У Китаї в місті Сіань 2018 року зробили смугу завширшки 80 сантиметрів і завдовжки 100 метрів для фабберів – людей, які переписуються або «сидять» у соціальних мережах, йдучи вулицею, і мають занижену увагу. Так міська влада Сіаня відреагувала на запит торгового центру, розташованого поруч з дорогою, оскільки на місці, де була прокладена згодом доріжка, автомобілі часто заїжджали на тротуар, створюючи потенційно небезпечні ситуації. На смугу для фабберів автотранспорту заїжджати заборонено, що знижує рівень небезпеки для людей.
Загалом відомо кілька випадків запуску таких доріжок. Вперше про них заговорили в 2012 році у Філадельфії, анонсувавши створення «E-доріжки», але згодом цю заяву визнали першоквітневим жартом, що мав підкреслити важливість проблеми «абстрактного ходіння» (distracted walking). У 2014-му році у місті Чунцин зробили тридцятиметрову фаббер-доріжку. У тому ж році для активних користувачів смартфонів створили експериментальну доріжку у Вашингтоні.
Мобільні та діти
У залежність від мобільного телефону можуть потрапити як діти, так і дорослі. У першому випадку проблема має серйозніший характер, адже йдеться про нестійку дитячу психіку, несформовану громадську позицію, невміння ефективно планувати свій час та низку інших факторів, які можуть обернутися проти успішної життєдіяльності дитини.
Треба визнати, що батьки у своєму прагненні бути турботливими та сучасними водночас квапляться забезпечити дитину модним ґаджетом. Звичайно, сьогодні важко уявити своє існування без мобільного телефону, тим паче, коли мовиться про зв’язок зі своєю дитиною. Мобільний дозволяє відстежувати місцеперебування чада та вирішує низку інших питань, що стосуються безпеки та контролю за дитиною. Однак є й інша сторона медалі. Розглянемо детальніше.
- Порушення режиму сну. Через витрату часу на соціальні мережі чи ігри діти менше сплять, втрачаючи при цьому шанс на здоровий нічний сон та повноцінний відпочинок. Це призводить до недосипання і, як наслідок, зниження продуктивності наступного дня.
- Негативний вплив Інтернету. Можливості, які відкриває Інтернет для навчання та спілкування, – безмежні. Дуже зручно, що у мобільному можна знайти відповідь майже на будь-яке запитання. Але разом з тим Всесвітня павутина несе і небезпеку для дітей.
З появою Інтернету з’явилося таке негативне явище, як кібербулінг – навмисні образи, залякування, погрози за допомогою сучасних засобів комунікації.
Ще однією серйозною проблемою є секстинг та перегляд неповнолітніми контенту еротичного характеру та порнографії.
Годі й казати про залежність молоді від соціальних мереж, що буквально паралізує їхню нормальну життєдіяльність.
- Відволікання. Дитина, у розпорядженні якої мобільний телефон, зазвичай менш уважно та сумлінно виконує свої домашні або шкільні обов’язки. Мобільний сприяє зниженню рівня засвоювання навчального матеріалу, здатності запам’ятовувати, ефективного використання робочого часу та продуктивності праці.
- Зниження соціальних якостей. Можливості мобільних девайсів сприяють знеціненню живого спілкування, жестів та міміки, активного способу життя. Молодь сьогодні віддає перевагу віртуальному спілкуванню та з канапи стежить за оновленнями на акаунтах друзів у соцмережах.
- Негативний вплив на здоров’я та розвиток дитини. Ожиріння через брак руху та цукровий діабет серед дітей і підлітків набирає обертів. Забезпечуючи можливість грати, писати повідомлення та користуватися Інтернетом, мобільні телефони привчають дітей до зони комфорту та лінькуватості.
Проблеми можуть виникнути і з розвитком мозку. Ніщо не здається таким важливим для формування у молодому віці, як самоконтроль, керування емоціями, розвиток уваги, навички логічного та аналітичного мислення. Мобільні ґаджети цим процесам не сприяють.
- ДТП, спричинені необачністю та нехтуванням правилами безпеки дорожнього руху через мобільний телефон. Ідеться як про водіїв, так і неповнолітніх пішоходів, які втрачають пильність на дорозі через розмови телефоном або написання/читання повідомлень. Прослуховування музики у навушниках також несе небезпеку на дорозі, адже дитина втрачає шанс почути попереджувальні та інші сигнали.
Отже, обмеження користування мобільним ґаджетом – необхідний крок для забезпечення повноцінного життя. Почніть із себе! Безумовно, смартфон – це результат прогресу, який, за правильного використання, принесе лише користь. Якщо ви навчитеся самі та з самого початку навчите дитину ефективно використовувати можливості, які дають сучасні технології, то надалі вам не доведеться боротися з такою проблемою, як ґаджетозалежність!
Аліна ЖУК,
“НАДЗВИЧАЙНА СИТУАЦІЯ плюс”