У 2016 році в Україні зареєстровано 149 надзвичайних ситуацій (далі – НС).
Загальна кількість НС у 2016 році порівняно з 2015 роком збільшилась на 0,7%, при цьому кількість НС техногенного характеру зменшилася на 11,1%, а НС соціального характеру – на 50%. Також, порівняно з 2015 роком збільшилася кількість НС природного характеру на 15,6%, насамперед, унаслідок екзотичних та особливо небезпечних інфекційних захворювань сільськогосподарських тварин, а також НС, пов’язаних із інфекційною захворюваністю людей на сальмонельоз і гастроентероколіт, та метеорологічні НС. Крім того, спостерігається зменшення кількості загиблих на 24,4%, проте кількість постраждалих порівняно з минулим роком збільшилася на 93 %, що пояснюється зростанням їх частки від НС медико-біологічного характеру.
Сумна статистика
Найбільшу кількість загиблих від НС (31 людина, з них 18 дітей) зареєстровано в Одеській області переважно внаслідок нещасних випадків на воді, пожеж у будівлях житлового сектору та через несприятливі погодні умови; а також (21 людина, з них 1 дитина) у Київській області, переважна більшість з яких (17 людей) загинуло внаслідок НС, пов’язаної з пожежею у житловому будинку, в якому було організовано тимчасове проживання осіб похилого віку, 29 травня у селі Літочки Броварського району.
Найбільшу кількість постраждалих від НС (835 людей, з них 471 дитина) зареєстровано в Одеській області, більшість з яких (776 людей) постраждали внаслідок НС, пов’язаної з масовою захворюваністю на гострий гастроентероколіт у місті Ізмаїлі та селі Броска Ізмаїльського району.
Упродовж 2016 року найбільшу кількість НС зафіксовано в Одеській області (14), а найменшу зареєстровано у Запорізькій області (1 НС).
За результатами проведеного фахівцями Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту узагальнення й аналізу інформації про НС державного і регіонального рівня, що сталися на території України впродовж 2016 року, встановлено, що НС виникали внаслідок пожеж, інфекційних захворювань людей та складних погодних умов.
НС Техногенного характеру
Так, упродовж 2016 року в Україні значного масштабу набула 1 НС державного рівня (техногенного характеру) проти 2 НС (1 – соціального характеру та 1 – техногенного характеру) в 2015 році, що сталася 29 травня в селі Літочки Броварського району Київської області на території приватного домоволодіння у двоповерховому житловому будинку, пристосованому для перебування літніх людей, де виникла пожежа на площі 400 м2, унаслідок якої загинуло 17 людей та 18 врятовано, з яких 5 людей з опіками різного ступеня тяжкості госпіталізовано до Броварської центральної районної лікарні.
Також, упродовж 2016 року сталося 9 НС регіонального рівня, кількість яких залишилася на рівні 2015 року. За характером ці НС розподілилися на техногенного (2) та природного (7).
Значного резонансу набула НС регіонального рівня на території Одеської області, де внаслідок порушення правил пожежної безпеки під час експлуатації електрообігрівача в приватному житловому будинку в селі Шабо Білгород-Дністровського району 21 квітня виникла пожежа та сталось загорання особистих речей і руйнування перекриття даху будинку на площі 70 м2. На місці події було виявлено тіла 6 загиблих дітей та 1 людина постраждала. Не менш трагічною стала пожежа 2 грудня у місті Одесі, де внаслідок необережного поводження з вогнем у квартирі житлового будинку сталося загорання майна на площі 5 м2. Унаслідок пожежі загинуло 6 людей (з них 5 дітей) та 1 людина постраждала. Загалом, від НС регіонального рівня загинуло 13 людей (з них 11 дітей) та 790 (з них 449 дітей) людей постраждало.
Загалом від НС техногенного характеру загинуло 29 людей (з них 11 дітей) та 7 постраждало.
НС Природного характеру
Кожного року багато лиха завдають НС природного характеру. Не став винятком й 2016 рік, упродовж якого зареєстровано 7 таких НС.
Так, упродовж 2016 року сталося 4 метеорологічних НС, що виникали внаслідок складних погодних умов 17–18 січня на території Одеської, Миколаївської та Херсонської областей (опади у вигляді сильного снігу, ожеледиця, хуртовини, пориви вітру 15–20 м/с), у результаті чого було перекрито рух автодорогами державного та обласного значення на 12 годин і більше, пошкоджено та знеструмлено лінії електропередач і відключено від енергопостачання понад 360 населених пунктів.
У результаті сильних дощів, граду та поривів вітру, що спостерігалися 19–21 червня на території Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей постраждало 12 людей та 1 людина загинула, порушено енергопостачання понад 80 населених пунктів, пошкоджено покрівлі понад 10 тис. будівель і споруд житлового сектору та громадського призначення, знищено посіви сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень на площі 1,36 тис. га. Сума завданих збитків становить близько 94,5 млн грн.
Від буревію на території Полтавської області в ніч з 21 на 23 червня у 7 районах від електропостачання було відключено 32 населених пункти, пошкоджено дахи 250 житлових і господарських будівель та 8 об’єктів соціально-побутової сфери, підтоплено 168 приватних домоволодінь і присадибних ділянок, пошкоджено 3 дамби на місцевих ставках, 1 автодорожній міст, знищено понад 9 тис. га посівів сільськогосподарських культур (соя, пшениця, кукурудза та соняшник). Сума завданих збитків становить 81 млн грн.
Також, унаслідок несприятливих погодних умов 17 липня на території 42 населених пунктів Хмельницької області зазнали ушкоджень 6418 житлових будинки, 26 закладів освіти, 16 закладів культури, 6 дитячих навчальних закладів, 20 закладів охорони здоров’я та понад 11 тис. га сільськогосподарських угідь. Унаслідок поривів вітру було відключено від електропостачання 59 населених пунктів. Сума матеріальних збитків становить понад 21,8 млн грн.
Крім того, впродовж 2016 року сталася 1 гідрологічна НС поверхневих вод на території Одеської області в селі Новосільське Ренійського району, де впродовж двох останніх років спостерігалося тривале підняття рівня ґрунтових вод, яке призвело до часткового руйнування житлових будинків та значних матеріальних збитків. Унаслідок чого було підтоплено 204 приватних домоволодіння, у яких проживає понад 600 людей. Сума завданих збитків становить 29,5 млн грн.
Загалом від НС метеорологічних характеру загинула 1 людина та 12 постраждало.
Також, у 2016 році зафіксовано 2 медико-біологічні НС: 1 сталася унаслідок перевищення порогового рівня захворюваності людей на грип та гострі респіраторні вірусні захворювання у Рівненській, Тернопільській, Волинській та Київській областях та ще 1 НС пов’язана з захворюванням на гострий гастроентероколіт, унаслідок якого постраждало 776 людей (з них 449 дітей) міста Ізмаїла та села Броска Ізмаїльського району Одеської області.
Упродовж останніх років в Україні спостерігається тенденція до зменшення загальної кількості надзвичайних ситуацій. У 2016 році кількість НС державного рівня зменшилась (1 проти 2 у 2015 році), регіонального рівня не змінилась.
Основними причинами НС зазначених рівнів є порушення правил пожежної безпеки, санітарно-гігієнічних норм, зниження контролю за виконанням протиепідемічних заходів, аномальні прояви атмосферних процесів.
Наталія БОГУШ, Любов НЕСЕНЮК, УкрНДІЦЗ,
Петро КРОПОТОВ, ДСНС України