Показове комплексне об’єктове навчання з питань цивільного захисту на ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» у разі виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру
Промисловий гігант
Запорізька область входить до числа промислових лідерів, які складають основу індустріального потенціалу України. На території області зосереджені практично всі основні галузі промисловості. Основу складають металургійний та енергетичний комплекси, на частку яких припадає 12,1% чавуну, 14% сталі, 15,6% готового прокату, 11,9% коксу, 26,5% електроенергії з усього обсягу виробленого в Україні.
Враховуючи ці факти, стає зрозуміло, що Запорізька область має велике техногенне навантаження. На території області зареєстровано 29 хімічно-небезпечних підприємств, 1154 потенційно небезпечних підприємств та 31 об’єкт підвищеної небезпеки.
Тому, відповідно до вимог розпорядження КМУ від 11.01.2017 №9-р «Про затвердження плану основних заходів цивільного захисту на 2017 рік», головою Запорізької облдержадміністрації був виданий наказ від 8.02.2017 № 2 «Про підготовку та проведення показового комплексного об’єктового навчання з питань цивільного захисту».
Цим наказом Головному управлінню ДСНС України у Запорізькій області, Навчально–методичному центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Запорізької області (НМЦ ЦЗ та БЖД Запорізької області), директору ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» (ТОВ «ЗТМК») були поставлені завдання щодо участі у підготовці і проведенні 5-6 липня 2017 року на території ТОВ «ЗТМК» показового комплексного об’єктового навчання з питань цивільного захисту на тему «Дії органів управління та сил цивільного захисту підприємства у разі виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру». Також до проведення навчання залучались обласні спеціалізовані служби ЦЗ (медична, протипожежна, охорони громадського порядку) а також аварійно – рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС у Запорізькій області. Контроль за виконанням наказу покладено на Департамент з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної адміністрації.
ТОВ «ЗТМК»
На сьогодні ТОВ «ЗТМК» – єдиний виробник титанової губки в Європі. Титанові злитки, а також сляби широко застосовуються як конструкційний матеріал в атомній енергетиці, хімічному машинобудуванні, суднобудуванні та в багатьох інших промислових галузях.
Основною продукцією комбінату є титан губчастий, тетрахлорид титану очищений, титанові фасонні виливки, титанові злитки, феротитан, гідрид титану губчастого, діоксид германію, германій полікристаличний зонноочищений, кремнієві вироби, вироби з германію для оптичних деталей. Підприємство також опанувало технологію виробництва легованих сплавів, зокрема титану з алюмінієм, з киснем, які, як показали маркетингові дослідження, мають найбільший попит у споживачів. Наявність великої кількості небезпечних хімічних речовин, які використовуються у технологічному процесі ТОВ «ЗТМК» і зумовила вибір об’єкту для проведення показового комплексного об’єктового навчання з питань цивільного захисту.
Згідно з Планом проведення заходу, головними завданнями були:
– демонстрація можливостей нової техніки і технологій, способів організації та проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, вироблення єдності поглядів на організацію і методику проведення навчань;
– показ способів організації та проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, вдосконалення порядку організації та методики проведення навчань;
– вдосконалення методів узагальнення та аналізу даних про обстановку, що склалася в районі надзвичайної ситуації та в цілому на території підприємства та на прилеглій території;
розробка обґрунтованих пропозицій для прийняття рішень керівництвом підприємства в умовах виникнення надзвичайної ситуації – розливу НХР- хлору;
– вдосконалення керування силами та засобами цивільного захисту в умовах виникнення надзвичайної ситуації, доведення завдання до виконавців та здійснення контролю за їх виконанням;
– вивчення прийомів і способів проведення рятувальних робіт, підвищення ефективності застосування формувань ЦЗ, а також сил, що виділяються для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації;
– перевірка готовності формувань цивільного захисту підприємства відповідно до планів приведення формувань в готовність до дій за призначенням;
– перевірка злагодженості працівників, які входять до складу формувань цивільного захисту для самостійного виконання завдань, а також проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт в зоні надзвичайної ситуації при взаємодії з іншими силами цивільного захисту, що залучаються до виконання відповідних робіт;
– отримання необхідних навичок в практичних діях при виникненні надзвичайної ситуації.
Конкретизовані завдання були поставлені начальнику НМЦ ЦЗ та БЖД Запорізької області:
– провести інструктивно–методичні заняття та інструктажі з метою якісної підготовки керівництва підприємства для забезпечення успішного проведення показового комплексного об’єктового навчання з питань цивільного захисту;
– у ході проведення методичного супроводу надати ТОВ «ЗТМК» допомогу у розробці документів з проведення навчання, яке здійснюється з метою навчання працівників діям у разі виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру на виробництві.
Методичний супровід показового комплексного об’єктового навчання з питань цивільного захисту розпочався і в подальшому здійснювався згідно укладеної між ТОВ «ЗТМК» та НМЦ ЦЗ та БЖД Запорізької області, двосторонньої угоди.
Перш за все, на основі всебічного вивчення та аналізу стану цивільного захисту на підприємстві, було надано ряд рекомендацій з його удосконалення.
В ході методичного супроводу, відповідно до затверджених планів, з заступниками, помічниками керівника навчання та персоналом штабу керівництва навчанням були проведені інструктивно-методичні заняття, а з посередниками та працівниками, які призначалися керівниками на навчальних місцях – інструктажі. В ході проведення інструктивно-методичних занять відпрацьовано весь комплект документів, необхідних для підготовки та проведення показового комплексного об’єктового навчання з питань цивільного захисту, підготовлено навчальні місця та засоби імітації. Одночасно, обласним методичним кабінетом НМЦ ЦЗ та БЖД Запорізької області були розроблені «Методичні рекомендації з організації проведення спеціального об’єктового навчання з питань цивільного захисту на підприємствах металургійної промисловості (ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат»)», до яких включено зразки відпрацьованих документів.
У визначені терміни було проведено рекогносцировку місць практичного відпрацювання заходів, підготовку навчальних місць, засобів імітації. Проведено практичні тренування формувань цивільного захисту та попереднє відпрацювання дій, передбачених планом навчання. Також було проведено засідання комісії з оцінки готовності (допуску) персоналу, що залучався до проведення показового комплексного об’єктового навчання з питань цивільного захисту.
Весь комплекс підготовчих заходів дав змогу якісно підготуватись до головного – практичного відпрацювання етапів навчання 5-6 липня 2017 року на шести навчальних місцях, розташованих на території ТОВ «ЗТМК».
Розпочалося навчання з доповіді начальника відділу цивільного захисту підприємства про організацію заходів цивільного захисту на підприємстві.
Далі до учасників були доведені тема та задум навчання, представлені керівник навчання, штаб керівництва навчанням, посередники, начальник та члени штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, об’єктової комісії з питань евакуації, керівний склад спеціалізованих служб та формувань цивільного захисту, які залучені до проведення навчання.
Начальник штабу керівництва навчанням розповів про загальну обстановку, порядок дій, визначення вихідних рубежів висування техніки, спеціалізованих служб і формувань цивільного захисту, визначення навчальних точок, доведення сигналів оповіщення та управління.
З учасниками навчання був проведений інструктаж з охорони праці та заходам безпеки.
Презентацію розроблених організаційно-методичних документів щодо підготовки та проведення показового комплексного навчання з питань цивільного захисту провели представники НМЦ ЦЗ та БЖД Запорізької області.
В ході проведення навчання, згідно задуму, до чергового диспетчера підприємства надійшла телефонограма від оперативного чергового ПУ з питань попередження надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Запорізької міської ради про погіршення метеорологічних умов. Окрім цього, від старшого майстра зміни дільниці виробництва хлору випареного надійшло повідомлення про те що під час переливу рідкого хлору з цистерни в танк наземного складу хлору почалось різке падіння тиску хлору в цистерні та хлоропроводах та вилив хлору у кількості 0,5 тони. Ситуація ускладнювалась тим, що у зону дії небезпечної хімічної речовини попадало близько 320 осіб.
Після сповіщення черговим диспетчером керівництва підприємства про зміст телефонограми, та повідомлення про аварію на дільниці виробництва хлору випареного, відбулося засідання об’єктової комісії з питань надзвичайних ситуацій, переведення органів управління та сил цивільного захисту підприємства у режим підвищеної готовності.
Комісією з евакуації підприємства було прийнято рішення про евакуацію людей з дільниці виробництва хлору випареного у безпечні місця. В зоні умовної аварії було виявлено 3 постраждалих з різними ступенями отруєння. При цьому одного з них прийшлось рятувати з висотної будівлі. З цим завданням успішно впорались працівники комунального воєнізованого аварійно-рятувального загону «Кобра».
Під час відпрацювання практичного етапу навчання з ліквідації умовної аварії всі залучені сили мали змогу не тільки показати свої навички, які ретельно відпрацьовувались протягом трирічного періоду об’єктової підготовки з цивільного захисту, але і вдосконалити їх. Дії залучених сил цивільного захисту були чіткі та скоординовані. Особливої уваги заслуговують дії газорятувальної служби підприємства, яка в реальних умовах показала свій професіоналізм, відпрацьований до автоматизму, що дало змогу ліквідувати витік хлору у найкоротший термін. Також були відмічені чіткі дії чергового диспетчера підприємства при отриманні повідомлення про надзвичайну ситуацію. Незважаючи на відсутність автоматизованої системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення, черговий диспетчер діяв впевнено та оперативно.
При підведенні підсумків навчання відмічались як позитивні сторони, так і недоліки.
Позитивним є, перш за все, те що, всі учасники заходу впорались з поставленими завданнями, продемонструвавши чітке виконання своїх функціональних обов’язків та порядку дій у разі виникнення техногенної надзвичайної ситуації, а також мали змогу вдосконалили свої практичні навики.
В заключній промові директор ТОВ «ЗТМК» Сивак В.В. відмітив що, незважаючи на те, що показове комплексне об’єктове навчання з питань цивільного захисту і заслуговує оцінки «добре», перед керівництвом підприємства поставлено багато завдань щодо оновлення оснащення формувань цивільного захисту, встановлення автоматизованої системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення, коригування плану евакуації та запевнив, що ці завдання будуть виконані, і саме показове навчання дало цьому поштовх.
В цілому, посадові особи Державної служби України з надзвичайних ситуацій позитивно оцінили підготовку і дії сил цивільного захисту підприємства, міста та області при виникненні техногенної аварії, роботу членів об′єктової комісії з питань надзвичайних ситуацій, комісії з питань евакуації. Дії територіальних та об’єктових спеціалізованих служб і формувань цивільного захисту по організації аварійно – рятувальних робіт визнали такими, що відповідають вимогам керівних документів.
Сергій Васильович Гелдаш,
начальник циклу практичної підготовки
НМЦ ЦЗ та БЖД Запорізької області
Віктор Миколайович Клімченко,
старший майстер циклу практичної підготовки
НМЦ ЦЗ та БЖД Запорізької області