«Буває, не заїжджаючи до частини, їдемо за іншим викликом…»
Дружній колектив, досвідчений керівник і вміння професійно та якісно виконувати свою роботу – ось головні складові успішної діяльності будь-якого рятувального підрозділу. Все це є у Коростенському міськрайонному відділі Управління ДСНС України у Житомирській області, який уже впродовж тривалого часу демонструє високий професіоналізм, виконуючи найскладніші завдання за призначенням
Робота в зоні зараження
Фатальне сусідство з Чорнобильською АЕС (80 км) наклало свій відбиток на життя Коростенського району. Аварія 1986 року на ЧАЕС призвела до того, що місто Коростень потрапило до 3-ї зони добровільного відселення. Важко оцінити, як це впливає на життя та здоров’я людей, що там проживають, не проживши самому в місті певний період часу. Особливо відчувають на собі всю цю шкоду рятувальники. А більш за все – під час лісових пожеж, коли у повітря здіймається забруднений радіоактивний пил і вогнеборці ним дихають, ліквідовуючи загоряння.
На сьогодні безпеку Коростенщини від надзвичайних подій та ситуацій забезпечують 65 співробітників ДСНС
Роботи у рятувальників Коростенщини завжди вистачає. Як і скрізь, залежить вона від сезонності. За останні п’ять років до Служби порятунку «101» м. Коростеня надійшло близько 2 000 повідомлень про надзвичайні події чи загрозу їх виникнення. Зазвичай, переважна більшість дзвінків, пов’язані з виникненням пожеж. За той же період коростенськими вогнеборцями ліквідовано 1385 пожеж, на яких 51 особа загинула, 32 травмовано та 31 врятовано. Особливо допікають пожежі в природних екосистемах, адже щороку на початку весни в районі палає сухостій. Буває так, що автомобіль не встигає повернутися в частину з одного місця надзвичайної події й одразу їде до іншого.
Коростенський міськрайонний відділ входить до складу зведеного загону сил цивільного захисту із найближчих районів: Лугинського, Народицького, Олевського, Овруцького, Малинського. Начальник караулу 8-ої Державної пожежно-рятувальної частини м. Коростеня Захар Шебета згадує, як два роки тому в складі загону ліквідовував масштабну пожежу на торфовищі в с. Рудня-Озерянська Олевського району.
«Протягом п’яти днів у шалену спеку трьом відділенням вогнеборців довелося боротися з палаючою стихією. Піт лився рікою та заливав очі. Температура була настільки високою, що увесь пожежно-рятувальний одяг хотілось просто зняти і не вдягати вже до кінця дня. Жар з-під землі обпікав ноги навіть через берці. Один хибний крок – і ти можеш провалитися на смертельно небезпечну глибину», – розповідає Захар.
«Сама товщина торфового покриву може сягати до трьох метрів. Дивлячись на поверхню, не можна ніяк оцінити, наскільки глибоко він прогорів. Приступаючи до ліквідації такої пожежі, ми ретельно проводимо розвідку, адже якщо вже провалишся, то можна згоріти живцем. Буває, що й автомобілі провалюються… На гасіння таких займань потрібні тони води», – констатує рятувальник.
Дружба, що допомагає рятувати життя
Коли заходиш до гаража 8-ої Державної пожежно-рятувальної частини м. Коростеня, то починаєш хоч трохи відчувати себе в омріяній нами Європі. Перед очима стоять не старенькі ЗіЛи ще радянських часів, а справжні іномарки. І хоча вони також не нові, але за кордоном ще наприкінці 80-х років таку техніку робили з прицілом на майбутнє. Коростенські рятувальники в цьому переконались, як ніхто.
Нині саме Коростенщина є лідером серед інших районів області, що найактивніше співпрацює з іноземними благодійними організаціями. Вже стало доброю традицією для коростенських рятувальників урочисто презентувати громадськості пожежно-рятувальну техніку та нове технічне спорядження для роботи вогнеборців у складних умовах, надану як гуманітарну допомогу пожежними Норвегії та Англії.
«Співпраця із зарубіжними благодійниками зародилась давно, – розповідає начальник Коростенського МРВ Управління ДСНС у Житомирській області Сергій Рудзік. – Зокрема, з місією «Вітер надії і любові» ми тісно співпрацюємо ще з 2003 року. Раніше від них надходила гуманітарна допомога у вигляді пожежно-рятувального озброєння та бойового одягу. Вже кілька років успішно виправдовує себе у бойовій роботі повнопривідний пожежний автомобіль «Mercedes», доповнений причепом та мотопомпою. Від пожежників британського графства Кент ми отримали два автомобілі «Dennis» з обладнанням, а також комплекти бойового одягу, пожежні рукави, апарати на стисненому повітрі «Драгер 90+». Це величезний бонус для ще ефективнішого виконання роботи нашими хлопцями».
Крім того, до Коростеня із-за кордону прибув і мікроавтобус «Volkswagen Т5», переобладнаний під автомобіль швидкої допомоги – переданий норвезькими колегами. Ну і, звичайно, закордонні колеги подбали й про запасні частини до пожежних автомобілів. Така співпраця допомогла якісніше надавати допомогу людям, які опинилися в біді. Європейська техніка в руках професійних рятувальників чинить дива.
Особлива кімната
Довгі роки співпраці з колегами із зарубіжних країн зародили цікаве захоплення. Є в Коростенському підрозділі особлива кімната, що по-своєму унікальна та виняткова. У ній експонується колекція пожежних касок з усього світу. Географія зібраних шоломів вражає. Є привезені з Англії, Німеччини, Норвегії, Швеції, Польщі, Австрії… Навіть сувенірні трофеї з далекої Японії та Нової Зеландії присутні.
Таким незвичним захопленням переймається коростенський рятувальник Олексій Гераймович. Уже близько п’яти років він наповнює цей міні-музей касками з різних куточків планети. Це також стало виявом тісної дружби із зарубіжними доброчинниками. Отримавши у подарунок перший шолом від вогнеборців Великої Британії, він і гадки не мав, що вже через кілька років для таких сувенірів треба буде вже не одна полиця. Зараз кімната з пожежними касками вабить багатьох відвідувачів пожежної частини в Коростені. Навіть дітлахи, які часто приходять на екскурсії, можуть зробити веселі світлини на згадку, одягнувши на себе уподобаний шолом.
Мужність та професійність коростенських рятувальників постійно вселяє віру мешканців району, що на випадок будь-якої надзвичайної події допомога прийде вчасно. Щоденно йдучи на бій із непередбаченими проявами стихії, рятувальники допомагають тим, хто потрапив у біду. Опанувавши європейською технікою, вогнеборці Коростенщини з кожним днем лише вдосконалюють свої професійні навички, щоразу рятуючи комусь життя або майно. І скільки б не надходило дзвінків за номером «101», вони не залишать в біді нікого.
Павло Франчук,
фахівець прес-служби у ДСНС
у Житомирській області