До Міжнародного дня лісів, що святкується 21 березня, Всесвітній фонд природи WWF Україна розповідає про цінність цих екосистем і чому їх треба зберігати
Ми звикли сприймати ліс як нескінченний ресурс деревини та її похідних матеріалів. Однак це складна система, де кожний компонент має своє призначення та впливає на загальний стан цієї системи.
Наприклад, мертва деревина. Побутує думка, що вона захаращує ліс; насправді ж, вона має виняткове значення для лісової екосистеми, створюючи велику кількість оселищ, і тому – повна життя. Тут знаходять собі домівку сотні видів комах, вона надає прихисток для рептилій та амфібій. На сухих деревах роблять дупла та шукають поживу різні види птахів. Як схованку, або як своєрідну годівницю використовують мертву деревину і ссавці.
Такий необхідний ліс
А що вже казати про живі дерева! Сьогодні ліси покривають 2,24 млн км2 нашої планети. Триста мільйонів людей у всьому світі живуть у лісах, а 1,6 мільярда – залежать від них як від джерела засобів для існування. Ліси також є оселищем для величезної кількості рослин і тварин, деякі з яких ще досі не знайдені. Наприклад, в лісах Українських Карпат можна зустріти 435 видів хребетних тварин, включно з великими хижаками, такими, як рись, бурий ведмідь та вовк.
«Під екосистемними послугами розуміють увесь спектр послуг, що надає екосистема, починаючи від ґрунтоутворення і завершуючи регулюванням клімату. Такі послуги, як джерело сировини (наприклад, деревини), є лише однією з усього їхнього розмаїття. У світі зростає розуміння важливості врахування всього спектру екосистемних послуг при веденні лісогосподарської діяльності, для отримання довгострокових економічних переваг, що можуть значно перевищувати короткострокові вигоди від використання лісу як джерела сировини»
Андрій Плига, координатор лісових проектів WWF в Україні
Окрім того, що ліс є домівкою для багатьох тварин, рослин, грибів та лишайників, він надає людям матеріальні блага та послуги. Вище ми згадували про деревину, однак це лише частка тих екосистемних послуг, які ми отримуємо від лісів.
Ці та багато інших послуг – неочевидні, однак їхнє усвідомлення може допомогти значно зменшити збитки від стихійних лих та позитивно вплинути на економіку країни. Важливо розуміти, що непродумана вирубка лісів, попри пряму шкоду тваринам та рослинам, що там мешкають, несе за собою більш масштабні проблеми для економіки у перспективі.
Вчені підрахували у грошовому еквіваленті вартість загальної користі від лісів та дійшли висновку, що їхня втрата ніяк не може бути компенсована вартістю деревини, яку з них можна отримати. Адже вартість екосистемних послуг виявилася дорожчою у 3 – 20 разів.
Лісові ресурси хоч і відновлювані, однак швидко вичерпуються. Саме тому вирубка лісів має бути не лише ретельно спланованою, але й продуманою з урахуванням усього спектру екосистемних послуг, які надає ліс.
Марія МАКСИМЕНКОВА, WWF Україна