У 2012 році Організація Об’єднаних Націй проголосила 21 березня Міжнародним днем лісів, щоб підкреслити таким чином їхню важливість. Щороку на проведених по всьому світу заходах відзначається вагомість вкладу, який вносять у наше життя дерева.
У 2019-му святкування проводилося під девізом: «Вчися любити ліс!». І основна увага приділяється ролі освіти у забезпеченні сталого лісокористування та збереження біорозмаїття.
Причина №1
Ліси є домом для більш ніж 80% наземних тварин і рослин та покривають 31% загальної площі суші. Приблизно 1,6 млрд людей у світі залежать від лісів, які слугують джерелом засобів для існування і щодня забезпечують життєві потреби людини.
Причина №2
Дерево може поглинути до 150 кілограмів вуглекислого газу на рік. Згідно з оцінками, як у надземній, так і в підземній біомасі лісів світу зберігається 296 гігатонн вуглецю. Уявіть лише, що 400 млрд дерев Європи поглинають майже 9% викидів парникових газів континенту!
Причина №3
Дерева охолоджують повітря у містах до 8°C, скорочуючи таким чином потреби у кондиціонуванні на 30%. Крім того, зелені насадження слугують повітряними фільтрами, що затримують шкідливі забруднювальні речовини й дрібні частки.
Причина №4
Деревне паливо забезпечує сьогодні 40% поновлюваного енергопостачання у світі, а це стільки ж, скільки загалом забезпечують сонячна енергія, гідроенергетика та енергія вітру. Збільшення інвестицій у технологічні інновації та стійке управління лісами сприятиме вагомості лісів як джерела відновлюваної енергії.
Причина №5
Виробництво лісової продукції робить внесок у скорочення і заміщення забруднювальних матеріалів. Виробництво сертифікованих волокон, отриманих на основі деревних матеріалів (таких, як ліоцел), що використовуються у текстильній промисловості, є ресурсоощадним. Наприклад, для виробництва бавовни необхідно в середньому в 130 разів більше води, а при виробництві поліестеру викидається в середньому в 170 разів більше парникових газів.
Причина №6
За використання деревини у будівництві у порівнянні з використанням бетону економиться майже 40% викидів вуглецю, і майже 30% – у порівнянні з використанням сталі. У цілому, якщо будівельники будуть використовувати деревину замість сталі й бетону, глобальні викиди вуглекислого газу можна скоротити до 31%.
Причина №7
Понад 25% ліків, які ми використовуємо, виготовляється на основі рослин з тропічних лісів. При цьому лише 1% цих рослин був вивчений з метою визначення їхніх лікарських властивостей.
Причина №8
Понад третина наших найбільших міст, включаючи Барселону, Боготу, Нью-Йорк і Токіо, отримують значну частку своєї високоякісної питної води з лісів, що охороняються.
Причина №9
Найвище дерево у світі – Гіперіон. Висота найвищого червоного лісу в Каліфорнії – 115,61 метра.
Найбільше дерево у світі – гігантська секвоя на ім’я Генерал Шерман – також росте в Каліфорнії та має 10 метрів у діаметрі. Згідно з оцінками, в ньому міститься 1486 кубометрів деревини.
Причина №10
Великий дуб може випаровувати 151 000 літрів води на рік. У середньому джерелом 40% опадів є випаровування рослин. У деяких районах цей обсяг ще більший. Наприклад, джерелом понад 70% опадів у басейні річки Ріо-де-ла-Плата, що у Південній Америці, є випаровування лісів Амазонки.
За матеріалами прес-служби Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) та Європейської економічної комісії ООН